şükela:  tümü | bugün
 • yari$ oyunlarinda yari$tan once girmeniz gereken yari$a kacinci ba$layacaginizi belirleyen etap..
 • ingilizce nitelik
 • az sayıdaki en güzel ingilizce kelimelerden biri.

  ayrıca nedendir bilinmez, konuşmasına hiç ingilizce kelime katmayan birisi olarak türkçesi aklıma gelmiyor bunun, ister istemez insan içinde kualifikeyşin derken buluyorum kendimi. hoşuma gitmiyor değil. gitmiyor ama.
 • çok tatlı bir kelime.
 • yeni düzenin iletişim biçimidir. sosyal platformdaki arkadaş sayısı, ne kadar beğenilme aldığınız ve kendinizi nasıl kabul ettirdiğinizin değerlendirildiği gibi kıstaslarla ortaya çıkan iletişim biçimi.

  tek tipleştirme ve ait olmayanı gereksiz insan konumuna koyan bu durum yaşanılacak hayatın kalitesini arttırmak yerine tek tip düşünme, tek tip yaşam ve tek tip eleştiri altında toplayarak insanları kolaylıkla manipüle edilebilir hale getirilmesi olayıdır.

  toplumsal iletişimin psikolojik boyutlarının analitik açıklamalarına girmektense black mirror 3. sezon 1. bölümü izleyerek insan hayatının nasıl sömürüldüğüne, sistem içerisindeki qualification yani toplumsal değerlendirilmelerin altında kaldığınızda insan bile olmayacağını gözler önüne sermektedir.

  yapay, çıkarcı ve suni olan iletişim biçimi bizleri her geçen gün daha bencil daha ben merkezi yapmaktadır. yardımseverliği popularite aracı görmek bu duruma verilebilecek örnektir.

  eğer tekrardan yüksek lisans yapsaydım, sanırım yeni bir kavram ortaya çıkarıp tez konum bu distopya üzerinde olurdu.

  ileride tez yazmak için, kesin olmamakla beraber tezin başlığını da bırakayım.

  bermuda devil's triangle in society: dystopia, qualification and mind-bending