şükela:  tümü | bugün soru sor
 • haftalardır takip ediyorum. bi dolu entry girdi ama toplam entry sayısı hiç değişmedi (6666). korkuyorum.

  edit: değişmiyor. hala entry giriyor. hala değişmiyor.

  edit: hala...

  edit: hala.

  edit: amca.

  edit: özür dilerim cidden iğrençleşmişim.

  edit: off. harbiden çok feciymiş.

  edit: naber?

  8 yıl sonra edit: hala 6666 :)
 • quantitative'in kisaltmasi oldugu icin bilim ve finansta da kullanilir.. ornek olarak finans/ekonomi sektorlerinde computational finance veya quantitative analysis yapan ki$ilere kisaca quant denir.

  http://www.nytimes.com/…/03/10/science/10quant.html
 • entrylerini yazarken yaşıyor. eminim ki yazmaya başlamadan evvel aklında olmayan ayrıntılar yazım sırasında birden çıkıveriyor. daldan dala atlıyormuş gibi görünse de aslında o kadar tutarlı ki yazdıkları. hiç bir ayrıntı açıkta kalmasın istiyor. o yüzdendir ki bir sürü tek entrylik başlıkları var. yazacak bir şey bırakmıyor ki.
 • 6666. entry de sözlüğü bırakmış suser.
  hani olmaz da oldu diyelim bir entrysinde hata bulundu silindi ne olacak o zaman?

  edit: bırakmamış sözlüğü, kesin bilgi.
 • nanoflowcell ag tarafından geliştirilen ve tuzlu su ile çalışan elektrikli araç. e-sportlimousine demişler. 920 beygir, 0-100 km'yi 2.8 sn.de alıyor. 400 litre su tankı ile 400-600 km menzili var. şirket 2013 yılında kurulmuş ve araç şirketin vaduz (liechtenstein)'daki arge tesisinde geliştirilmiş. projenin arkasındaki isim, nunzio la vecchia, elektrikli araç geliştirme fikrini 1995'den beri gerçekleştirmeye çalışıyor. 2008'de isveçli koenigsegg ile nlv quant adında bir prototip geliştirilmiş ancak devamı gelmemiş. detaylar.
 • (kenarda kalmış entry'ler)

  finansal krizleri çıkaran wall street simyacıları. ruhsuz, narsist inekler. haklarında müthiş bir belgesel için:
  https://www.youtube.com/watch?v=ed2fwnwwe3i

  ---
  the following documentary from dutch channel vpro is a must watch for all who still believe there is something else to this market than pure low-volume, math-modelled momentum chasing courtesy of wall street's quant community (which is still happily front-running whale orders courtesy of such presumably banned inventions as flash trading which the sec bitched about then quickly swept under the rug). with appearances by paul wilmott, mike osinski, emanuel derman and zero hedge friend matt goldstein, the clip provides a much needed refresh course into the facts behind the biggest risk to the market since the 1987 crash. ıt is unfortunate that exposes like this, which warns about many of the core issues that zero hedge has been discussing for approximately a year, will rarely if ever appear on us television. and while the math and modelling that is involved in "predicting" the market is only as good as the losses suffered by the next quant driven systemic crash (1987, 2007), the greatest danger is the hubris exhibited by the very same math ph.d. prognosticators who have an infallible belief in their own computerized concoctions... until proven catastrophically wrong: as is noted in the commentary "making a lot of money is like taking a drug. you feel good, head to toe. when somebody hands you a million dollar check or a five million dollar check you want more. ıf ı am making $5, ı should be making $50, because ı am a genius. there is no question in your mind that you are genius, and that you are so much better than everybody else." and this insight from wilmott: "ıt is clear that a major rethink is desperately required if the world is to avoid a mathematician-led market meltdown. what you are supposed to do if you've got a warning, you are supposed to take your warning and write it in book form. you are supposed to write 300 pages about the dangers of etc, etc. ı am a mathematician, and what mathematicians do is take something that is 300 pages and they condense it into one equation. and that to them is beauty."
  ---

  belgesel sahibi için ısrarla (bkz: vpro international).
 • finans dünyasının ağır abiler.

  genelde dünyanın en iyi okullarında phd'lerini tamamlamış kişiler arasından seçilirler. tabi bu phd tezlerinin ana dalları genellikle saf matematik, istatistik, uygulamalı matematik, fizik ve programlama üzerine yapılmış tezlerdir. yani matematik tabanlı tezlerdir.

  ağırlıklı olarak londra'da bulunsalar da, dünyanın bütün finans merkezi şehirlerinde bir sürü bunlardan bulunur. hatırladığım kadarıyla da back office quant ve front office quant diye ikiye ayrılırlar.

  trade işinin esas yükü bu arkadaşların üzerindedir. zira en taşşaklı analizleri bu arkadaşlar yapabilir, bunun yanında matematik ve programlama bilgileriyle de yeni analiz metodları geliştirebilir ve bunu bir programlama dilinde gerçekleştirebilirler. başka bir deyişle, bir portföy yöneticinin yapabildiklerini bu arkadaşlar yapabilirken, bu arkadaşların yapabildiklerini bir portföy yöneticisi kolay kolay yapamaz.

  2008 krizinden önce hayvan gibi para kazanma potansiyalleri vardıysa krizden sonra ücretlerinde kısıntılara gidilmiştir.

  quant olabilmek için, lisans düzeyinde sağlam bir ortalamayla yurtdışındaki sağlam bir okula yüksek lisans için kapağı atmak; yüksek lisansı sağlam bir ortalamayla bitirip üzerine yine bu sağlam okullardan birinde doktoranızı yapmak durumundasınız.

  hatırladığım ilanda aranılan okullar olarak " harvard, stanford, mit, oxbridge or similar" gibi bir listeyi görmemi sağlamış meslektir. maaşları ise bu aralar 60-65k pound + bonus (bazen) şeklindedir. ingiltere'de bu miktar aylık 4k net gibi bir paraya denk gelmektedir. artık bonus ne kadar gelir o muallak.
 • quant olabilmek icin su okullardan master veya doktora derecesi almaniz onerilir.
 • bugun guney bim de yanımda oturup, kariyer.net de ozgecmis hazırlayan suser. kolay gelsin diyorum.
 • matrix'in sırlarını tüm dünyadan saklamaya and içmiş hain architect. öğrendik ki, kahve içerken konuşmayı sevmiyormuş. tez zamanda çaresine bakılacak, konuşmasını sağlayan cadı iksirleri kaynatılacak, zehirli elma tadında buzla servis edilecek, matrix'in sırları bir bir ele geçirilecektir. *