şükela:  tümü | bugün
 • faizleri cok du$uk tutarak piyasayi paraya bogan merkez bankasi politikasi. $u anda sadece boj tarafindan uygulaniyor ama uzmanlar bu yil bunun da bitecegini soyluyorlar bizlere.
 • türkçe karşılığı; (bkz: parasal gevşeme)
 • fed'in yeni politikası
 • faizleri düşük tutarak piyasayı paraya boğmaktan daha ötesini ifade etmektedir esasen. şöyle ki, 2000 krizinden sonra uzun dönemdir zaten fed faizleri düşük idi ve şu an itibariyle de fed faizleri ziyadesiyle düşük. lakin bu durum kâfi gelmemiş olsa gerek bernanke, boj'un 90'ların başından bu yana devam eden kronik deflasyon süreci ile savaşmak için 2000'lerde kullanmaya başladığı ve quantitative easing olarak adlandırılan faizleri düşük tutmanın yanı sıra piyasaya fiziki (ya da elektronik fark etmez) olarak para sürülmesinden ibaret genişlemeci bir politikanın krize çare olacağını umuyor.

  kısaca, bernanke para basacak ve abd hazine kağıtlarını satın alarak hem piyasaya para sürecek hem de faizleri düşük tutmuş olacak. zaten abd hazine bonolarının faizlerine baktığımızda bu durumun etkilerini net olarak görmek mümkün. 10 yıllık tahvilin faizi %2.68 seviyesinde şu an ki, bu son 40 yılın en düşük seviyeleri. bu politikanın etkileri ne olur, başarılı olur mu, yoksa bir kabusa dönüp stagflasyon olarak fed'in götünde mi patlar? bu soruların cevabı başka bir entry konusu olsun.
 • tabi burada m3 verisi önem taşıyor ama ne yazık ki, şerefsiz fed m3 verisinin yayını durdurdu. dolayısıyla para arzı ne kadar genişliyor takip etmek pek mümkün değil. fakat bunu tahmini olarak gayri resmi yayınlayan siteler vs var.

  (bkz: fed'in m3 verisini yayından kaldırması)
 • paranin nominal fiyatini (faiz) daha fazla dusurmenin mumkun olmadigi durumlarda surumdeki para miktarinin artirilmasidir. miktar artirilarak paranin reel fiyatinin (reel faiz) dusurulmesi hedeflenir.

  http://vimeo.com/2606496
 • ikincisi önceki hafta fed tarafından detaylarıyla birlikte duyurulmuştur.

  oturma organını adıyla anmaya çekinen bünyelerin para basmaya verdikleri süslü bir isim olan bu kavramın işe yararlığı ciddi bir soru işareti olarak küresel ekonominin karşısında dikilmektedir.
 • altın fiyatlarının son 5 senedir yükselmesinin ana nedenidir. açıkça söylüyorum altın gibi bir emtiada hiçbir yatırım bankasının, fonun gücü fiyatların bu kadar şişmesinde etkili olmaz, olamaz.