şükela:  tümü | bugün soru sor
 • quantitative easing akabinde gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarındaki normalleşmenin bir diğer adı. miktar sıkılaşması, parasal sıkılaşma gibi anlamlara geliyor. faiz artırımı en önemli kanalı. yükselen piyasa ekonomilerinin yeni belalısıdır kendileri.

  ayrıca bkz: buyuk dolar medceziri
 • bu başlığa 2015 senesinden beri bir şey yazılmamış, ama an itibarı ile türkiye'nin yaşamakta olduğu kriz habercisi ortamın bir hazırlayıcısı da bu "parasal daralma" konseptidir ve bu konsept, 2008 krizi ile birlikte dünyaya para basan quantitative easing ("parasal genişleme") konseptinin tam tersidir.

  aralarında abd, ab ve japonya'nın bulunduğu üç büyük merkez bankası 2008 krizi ile birlikte piyasaya para pompalamaya başladığında türkiye de bundan payını aldı.

  sıfıra yakın faizle verilen ucuz krediler, tamamen tüketici harcaması odaklı büyüyen türkiye gibi ekonomilere ucuz tüketici kredisi, ucuz emlak kredisi, ucuz araç kredisi olarak yansıdı. bu esnada ülke döviz cinsinden borçlanma konusunda çığır açtı.

  özellikle emlak sektörü, ek bir değer üretmeden "ben sana satayım, sen ahmet'e sat, ahmet de mehmet'e satsın" tandanslı sahte bir enerji ile global ölçekte iyice yayılan ucuz ve bol parayı emdikçe emdi.

  rüzgar tersine dönüyor.

  daha geçenlerde jp morgan chase'in ceo'su jamie dimon, artık iyice yürürlükte olan parasal daralmanın potansiyel sonuçlarını kestiremediğini, daha önce bu ölçekte bir parasal genişleme yaşanmadığından bunun tersine dönmesinin tam olarak nelere yol açacağını henüz kimsenin bilmediğini söylemişti.

  abd, ab ve japonya'dan dışarı doğru yayılan parayı lale devri tadında kullanan türkiye'yi, paranın "evine dönmeye" başlaması ile zor günler bekliyor, çünkü elimizde hiç bir şey yok. gökdelenler, avm'ler var... ama üretim yok.

  yaklaşmakta olan krizin en büyük habercisi zaten seçimlerin erkene alınmasıydı.

  tayyip koltuğu sağlama aldı. artık sokaklarda isyan da çıksa medyası bir yanda, adalet sistemi (hahahahaha) diğer yanda hazır bekliyor.

  başkasının parasıyla buraya kadar.