• bi fizik markasi da sanirim..
  • hem bi saat markası hem de bi harddisk markası. fizikte enerji paketçikleridir ayriyeten. o kadar!
  • bi saat markasi...
  • insanlardan ara sira ben fizikci degilim ama kuantum teorisini de ogrenmek istiyorum ne okumaliyim sorusunu aliyorum; eger ingilizceniz var ise bu konuda yazilmis eglenceli kitaplardan birisini manijit kumar in quantum isimli kitabidir.

ben kitabi okurken cok eglendim ve bu gune kadar aldigim cesitli kuantum derslerinde duymadigim farkli ve enteresan seyleri duydum gordum.

schrodinger in womanizer oldugunu, heizenberg in bu teori uzerinde calismaya baslayana kadar matrix kavrami hakkinda hic bir fikri olmadigini, bu isleri gelistiren ve o efsanevi 1927 solvay konferansi fotografindaki insanlarin bu naneyi nasil insaa ettiklerini bu kitap sayesinde ogrendim

kitabin tek eksigi dirac ve feynman dan fazlaca bahsetmemesi. bana bunlar olmadan quantum teorisi eksik gibi geliyor

kitabin linklini verelim
    http://www.amazon.com/…93078299/ref=ntt_at_ep_dpi_1
  • türkiye cumhuriyeti'nin 100. yılına özel 2023 adetle sınırlı sayıda saat çıkarmış “konyalı saat” markası.
    açıkçası fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla oldukça güzel bir parça. ref. qtc2023 modelinde siyah kadran ve bezel, saat 3 yönünde takvim ve onun üstünde cyclops büyüteç olması, 6 yönünde sonsuzluk işareti ile “100 anniversary of the republic of türkiye” yazısı insanı gururlandırırken, ucunda kırmızı renk kullanılan saniyenin arka ucundaki ay-yıldız detayı da muazzam güzel olmuş.
    bilezik dolu çelikten gibi görünüyor ve dress watch'lardan bildiğimiz kelebek toka ile tamamlanmış. üst üste kapanan tokalardaki gibi presli sac ile ucuza kaçma işlemi yapılmamış böylece.
    safir cam ve 100 mt su geçirmezliği ile de günlük kullanım için güven vaadediyor.
    aslında 17,950 lirayı bu anlamlı saat için gözden çıkarabilirim ancak aşağıdaki eksileri de gözüme batmadı değil:

mekanizma olarak miyota 8215 kullanılmış ki kendisi en ucuz ve erişilebilir kalibrelerdendir, üstüne üstlük 3 hertzdir. dahası bu mekanizmada endirekt saniye tahriki nedeniyle saniyenin arada sırada takılma sorunu vardır.
    ikinci olarak chapter ring ve bezel tasarımı wtf dedirtti. bezel 24'e bölünmüş sanki gmt saat gibi ancak görüldüğü üzere alakası yok. chapter ring de 24 saate göre bölünmüş ve yarısı siyah yarısı beyaz renkte. yani bu bir gmt saat olsa nokta atışı olacak detaylar dümdüz 3 kollu bir saat için absürt ötesi manasız ve saat severler için inanılmaz hayret vericidir.
    bir diğer konu ise: kasa çapını yazmamışlar, konyalı genelde hiç yazmıyor, sanırsın saat satıcısı değil normal e-ticaretçi. fotolardan 43-44 mm gibi duruyor.

yani böyle anlamlı bir olayı cumhuriyete ve kendinize çok daha yakışır şekilde taçlandırabilirdiniz sayın quanyalı saat ama sanırım maliyet çok önemli bir kalem olmuş bu işte.
  • maxtor tarafından satın alındıktan sonra tarihe karışan, quantum fireball ile efsane olan (son dönemlerine kadar) sağlamlıkla özdeşleşmiş hdd markası. sonrasında maxtor da seagate'e satıldı o ayrı.
  • bir dönemin epey ünlü hard disk markasıydı. özellikle gigabytelık hard diskler yeni yeni çıkmaya başladığında fire ball isimli modeli, fiyat performans oranı yüzünden çokça tutulduydu. aynı döneminde rakibi olan seagate'ten daha yavaş diskler üretirdi ve yine epey popüler olan western digital hard diskler kadar da sağlam değildi. bir kere düşünce çöpe gidiyordu gariban. esasen hala hard disk üretmekte olsa da bilgisayar parçaları satan mağazalarda pek rastlanmamakta. ya bir sebepten piyasadan çekildiler, ya da buralarda unutuldu gitti.
  • son zamanlarda güzel saatler üreten firma.
  • bilgisayar tarihinde ulkeme ithal edilen ilk 5.25 lik harddiskleri ureten firma. harddiskin kod adi big foot idi. gucu kesince alet uzun sure inmeye devam eder, bunu bilmeyenler beklemeden kasayi yan yatirir * veya hareket ettirirse bad sector manyagi olurdu.
  • türk hava kuvvetleri logolu saatleri tasarlayan firma.
hesabın var mı? giriş yap