şükela:  tümü | bugün
  • key distribution sorununu cozmek icin kullanilan bir yontem. klasik cryptography de amac key distribution sirasinda cozulemeyecek sifreler kullanmakken, quantum cryptography de amac kanaldaki diger dinleyicilerin varligini tespit etmektir. tek maddeye dayanan yontemleri test edilmistir ve photonlarin polarizasyonu onemli bir rol oynamaktadir su anki yontemlerde. yakin gelecekte dolanikliga* bagli yontemlerin denenecegi umuluyor.
    kisaca acikliycak olursak her zamanki kahramanlarimizdan bob, alice'e rastgele secilmis bir polarizasyona sahip photon yolluyor. kanaldaki diger eleman eve, bunu olcunce, eger dogru polarizasyona sahip bir olcer kullanmissa dogru polarizasyonu, yanlis polarizasyonlu olcer kullanmissa da 1/2 ihtimal yanlis polarizasyonu olcuyor. bu transferler baya bir photon icin yapiliyor ve hersey bittikten sonra bob, sectigi kaynak polarizasyonlarini yolluyor alice'e. daha sonra da yolladigi photon polarizasyonlarini yolluyor. kaynak polarizasyonlarinin tuttugu photonlarda ayni polarizasyonlari olcmeleri gerekiyor. eger ki eve kanala atladiginda yanlis polarizasyonla olcum yapip, olctugu photon'u alice'e yollamadiysa *. dolayisiyla eger alice ve bob farkli photon polarizasyonlari olctulerse, "he ulan biri bizi gozetliyor" diyor ve akabinde key guvenlikli olmadigi icin asil mesaj gonderimini de yapmiyorlar. tabii pratikte kanalda attenuation ve gurultu olacagindan bu kadar kolay olmuyo hayat ama naparsiniz.
  • herhangi bir gizli bilginin gönderilmesinde alıcı ile verici arasındaki anahtar degi$imini aes ve des'e göre daha güvenilir kılan bir $ifreleme yöntemidir..
  • bu olayın amacı yollanacak mesajların şifrelenmesi değil, bu mesajların okunmasını sağlayacak key'lerin sağsalim karşı tarafa gitmesini sağlamaktır. bunu yaparken de kuantum fiziğinin birçok özelliği kullanılır. * **
    normal mesajlar klasik matematik yöntemleriyle şifrelenip bildiğimiz normal ağlardan yollanırken, key'ler kuantum kanallarından yollanmaktadır. bu kanallar ya fiber optik kablolardan ya da uydulardan oluşmaktadır.
    geçtiğimiz mart ayında 148.7 km uzunluğunda bir network üzerinden key exchange başarılı ile yapılmıştır.
    (bkz: quantum key distribution)
    başlıca kullanılan protokoller:
    (bkz: bb84)
    (bkz: ekert 91)
    (bkz: b92)
  • devletlerin guvenlik departmanlarinin odenek sorunlarini cozerek insanliga katkida bulunan bir teknoloji. ki bu da yadsinabilir bir sey degil bence.

benim tercihim (bkz: public key cryptography).

ha bir gun gelirler, bu olay sadece diffie-hellman'daki key exchange'de olusan man-in-the-middle tehdidi sorununu cozmuyor, bak soyle sifreleme algoritmalari mumkun, boyle performans kazanimlari, soyle guvenlik arttirici carpanlar isin icine giriyor der, ben de o zaman google dan bakarim neymis ne degilmis.

o gune kadar tanim: odenek donergeci.
  • sonuçları olasılığa dayalı olduğu için, kuantum mekaniğine özgü ölçümler kriptosistemler geliştirilmesine uygundur. örneğin ölçüm yapılacak özellikle ilgili operatörün iki özdurumu olsun (la>, lb>). bir parçaçık ölçüm yapılmadan önce bu iki durumun herhangi bir lineer kombinasyonunda (c1la>+c2lb>) bulunabilir. ölçüm yapıldığı zaman parçacığın lc1l^2 ihtimalle la> durumunda, lc2l^2 ihtimalle de lb> durumunda olduğu bulunacaktır. mesela c1:0,6 ve c2:0,8 ise 0,36 ihtimalle parçacığın la> durumunda, 0,64 ihtimalle de lb> durumunda olduğu bulunur. başka bir deyişle 100 özdeş parçacık üzerinde aynı ölçün yapılırsa 36 tanesi la> durumunda 64 tanesi lb> durumunda çıkacaktır. daha ilginç olanı ise, parçacığın ölçümden sonra hangi durumda olduğu bulunursa o duruma çömesidir. yani ölçümden önce c1la>+c2lb> durumunda olan parçacık, ölçümden sonra ya la> ya da lb> durumunda olacaktır. dolayısıyla sistemde etkide bulunmadan kuantum mekaniğine özgü bir ölçüm yapılamaz. bu durum şifrelenmiş bilgileri dinlemeye çalışan birisi olup olmadığının kolayca belirlenmesine yardımcı olur. eğer veri transferi sırasında sisteme herhangi bir müdahalede bulunulmuşsa bu bir dinleyici olduğuna işaret eder. önce gönderici alıcıya anlamsız bir veri gönderir, daha sonra gönderici ve alıcı ellerindeki verileri açıkça karşılaştırır. veriler arasında makul olmayan bir uyumsuzluk varsa, sisteme müdahale edilmiş yanı ''konuşma'' dinlenmiş demektir. bu durumda gönderici alıcıya anlamlı herhangi bir veri göndermeden iletişim sonlanır. böylece gizli bilgilerin istenmeyen kişilerin eline geçmesi engellenir.

(bkz: bb84) (bkz: charles bennett) (bkz: gilles brassard)
  • söylediklerine göre güvenliği sonsuza kadar garanti altına almaktadır. kuantum kriptografi mesajın iletilmesinden çok, mesajın şifrelenmesinde ve şifrelenmiş mesajın deşifresinde kullanılan anahtarın güvenilir bir biçimde alıcı ve verici arasında değişimi ile ilgilidir.

heisenberg'in belirsizlik ilkesine dayanıyor. bu ilkeye göre fotonun aynı anda iki özelliği bilinememektedir. bu yüzden fotonun klonlanması imkansız hale gelir. fotonun bu özelliğinden dolayı güvenli iletişim sağlanır.
  • (bkz: post-quantum cryptography)

aynı şey değiller.