şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: dolanıklık)
 • einstein'a göre: spooky action at a distance
 • uzay ve zamanın aslında hiç var olmadığını düşündüren bilimsel olgu. aynı kuantum durumundaki iki parçacığın, birini diğerinden uzaklaştırdığınızda ve hareket ettirdiğinizde diğeri de aynı anda aynı şekilde hareket eder. bu dolanıklık hali siz parçacıklardan birini gözlemleyene (kuantum durumunu bozana) kadar devam eder.
  matriksde yaşadığımızın net kanıtıdır.
 • birbini couple olmus iki elektron dusunelim oyleki toplam spinleri sifir olsun. bir elektron ayrilsin sistemden ve bunun spini olcelim, bunun spinini olctugumuz anda diger electronun spini belli olur. yaniisik hizindan hizli etkilesim olur. amma velakin bilgi degis tokusu olmadigi icin relativiteyi delen bir durum yoktur ortalikta.
 • kuantum dolaşıklığı (entanglement) ile nesneler birbirinden ayrı ama yine de iletişim halinde bulundukları bir durumu ifade eder. klasik fizikte buna benzer bir durum söz konusu değildir. dolaşıklık en iyi şekilde eintein-podolsky-
  rosen (epr) deneyi ile ortaya konulmuştur. bu deney albert einstein, boris podolsky ve nathan rosen'ın adlarını taşır. ''doğanın kuantum mekaniksel tasviri tamamlanmış kabul edilebilir mi?'' adlı makalelerinde (1935), kuantum fiziğinde mikro evrensel nesnelerin dalga fonksiyonu çökmesini belirten dalga fonksiyonunun, tamamlanmış bir betimleme olmadığı sonucuna varmışlardı.

  baştan beri kuantum fiziğinden hoşlanmayan einstein, ışıktan hızlı giden bir haberleşme aracısını kabul etmeyip, kuantum kuramının ''tam'' olmadığını öne sürmüştü. bu nedenle bu bağlantıyı ''tekinsiz uzaktan etki'' olarak adlandırmışlardı. daha sonraki dönemlerde john bell (1964) teorik olarak zemini hazırladı ve ardından alain aspect (1982) deneysel olarak dolaşıklığı doğruladılar. yani, tüm nesneler birbirleriyle dolaşık olarak ilişkilidir ve bu atomsal gerçekliğin ve evrenin, temel kuantum fiziksel bir özelliğidir.

  kaynak: schrödinger'in kedisi neden şizofren oldu, sultan tarlacı
 • aşk böyle bir şeydir belki de?

  *
 • en basit haliyle kuantum dolanıklık, iki veya daha fazla sayıdaki kuantum taneciğinin birbirlerinden ne kadar uzakta olursa olsunlar birbirleriyle eşzamanlı olarak etkileşebileceğini yani haberleşebileceğini ifade eder. daha basit bir ifadeyle aynı orijinden gelen tokya’daki bir elektron ile istanbul’daki bir elektron birbirleriyle kuantum dolanıklık sayesinde eşzamanlı olarak haberleşebilmektedir. bu teorik öngörü daha sonra gelişmiş pek çok laboratuvarda şüphe götürmez şekilde deneysel olarak ispatlanmıştır.

  bugün artık kuantum dolanıklık bilimsel bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. d.salart ve arkadaşları isviçre telekom fiber iletişim hatlarını kullanarak cenevre civarında ve aralarında yaklaşık 18 kilometre mesafe bulunan ve aynı kaynaktan gelen fotonların kuantum dolanıklık hızlarını ölçmüşlerdir. buldukları sonuç bilim dünyasını temelden sarsacak niteliktedir. en basit ifadeyle iki foton arasındaki kuantum dolanıklık haberleşme hızı, ışık hızından minimum 10 000 kat ama ortalama 70 000 kat daha büyük olarak ölçülmüştür.

  kaynakça:(testing the speed of ‘spooky action at a distance, daniel salart, augustin baas, cyril branciard, nicolas gisin & hugo zbinden, vol 454, 14 august 2008, doi:10.1038/nature07121)bu yazı prof. dr. mustafa erol'dan alıntıdır devamı için; ışık hızının geçilmesi,bilim ve teknolojide yeni umutlar
 • üzerinde ciddi çalışmalar yapılan, belki de sonuçlarıyla bize çağ atlatacak bilimsel terim.

  türkçe: kuantum dolaşıklığı

  prensip, birbirinden ayrılan iki elektron çiftinin ya da foton çiftinin eşlenik davranışlarına dayanıyor. gözlemlenen davranışlar elektron için spin, foton için polarizasyon olarak seçiliyor.

  ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar, zamandan ve mekandan bağımsız eşlenik davranışlar değişmiyor. yani elektron çiftinin teki dünyada, diğeri evrenin diğer ucunda olsa da, dünyadaki elektronun spinini inceleyerek evrenin diğer ucundaki halini söyleyebiliyorsunuz.

  eğer gerçek olabilirse, iletişim artık ışık hızıyla değil, "anlık" olarak gerçekleşeceğinden büyük bir devrim olacak. iletişim teknolojisi dışında nelere gebe olabileceğini şimdiden kestirmek zor olsa da, gelişmeleri görmek oldukça heyecan verici!
 • kuantum dolaşıklık, ışık hızı gibi evrensel limitleri takmayan,adeta sihirli bir durum.bilimden çok bilimkurguya yakın.

  uzak diyarlara ulaşmada, bu mevzu bir şekilde işe yarayabilir.

  geceleri evrenin sırlarını düşünerek uyuyup, ertesi sabah poğaça mı alsam,açma mı ikilemine uyanmak çok acı.
 • quantumun q´sundan anlamayanların entryleri ile çöp olmuş başlık. bir de bu entryler ışıktan hızlı iletişim başlığıyla ekşişeyler´de paylaşılmış. sözlüğün nasıl bir çöpe döndüğünü gösteriyor adeta.

  hiçbir zaman ışıktan hızlı iletişim sağlamayacak bir olgu.