şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2017 yapımı çin menşeili animasyon serisi. iyice cıvıklaşan japon anime sektörüne ayağınızı denk alın diyebilecek kadar kaliteli bir iş. yer yer backgroundlarda cgi'a yer vermiş olsa da çizimler sırıtmıyor, gayet iyi. genel puan nezdimde, 9/10.

  ilk bakışta hikaye olarak sao, log horizon gibi gına getiren oyun dünyası içine girme mevzusuna benziyor gibi gözükse de, aslında bir çok farklı yönü var. animede daha çok, e-sporcu kimliği ön plana alınmış. hikayeyi daha iyi yedirebilmek adına, oyun karakteriyle bütünleşilmiş sahneler ve gerçek dünya sahneleri çok iyi harmanlanmış.

  özetle; 140 milyona yakın oyuncu kitlesi ile, pro oyuncularının büyük yıldız sayıldığı ve reklamlarda boy gösterebildiği, maçları çılgınca takip edilen, bir mmorpg oyununu ve bu oyunun en iyisi olan tanrı lakaplı başrol oyuncumuzun hikayesi anlatılıyor. diğer meslektaşlarına nazaran tamamen gizli kalmayı seçen, yüzünü hiç göstermemiş, sponsorluk anlaşmalarına da yanaşmayan ve iyice yaşlanan karakterimizin katakulli ile çarının elinden alınması ve takımdan şutlanmasıyla başlayan seriye kesinlikle şans verilmeli.

  --- spoiler ---

  serinin su gibi akmasını sağlayan iki plot var ilk bölümden yedirilmiş. birincisi intikam duygusu, ikincisi kimliğinin bilinmemesi ve yanında oynadığı insanların onun kim olduğunu ne zaman anlayacak merakı. bu noktada ikinci plot ilerleyen bölümlerde can sıkabiliyor. en son neyin en olduğunu anlayamayan böyle gerizekalı karakterleri eyeshield21'de görmüştüm. 13 bölümlük ilk sezon boyunca anakarakterimizin takımdan şutlandıktan sonra bir internet kafede çalışmaya başlamasını, ve bu ortamda yeni çaylaklar ile eski pro dostlarından oluşan bir takım kurmasını izliyoruz. gerçi takım sezon finalinin son saniyelerinde kurulabilmiş oluyor. ikinci sezon için 2019 senesi gösterilmekte. bir de ovası için trailer var, ve tam bir hayal kırıklığı. değişen stüdyo ile karakter tasarımları ve çizimler tamamen farklılaşmış ve kötü bir hal almış gibi.
  --- spoiler ---
 • geçtiğimiz günlerde başladığım gibi bitirdiğim çin animesidir. arada bir kullanılan 3d görüntüler özellikle arka hatlar açısından rahatsız edici olmakla beraber animenin neredeyse tamamı oldukça kaliteli 2d çizimlerle yapılmış.

  yukarıdaki entry aslında oldukça güzel bilgilendirmiş: sao gibi yine mmorpg oyuncularını ele alan anime, rastgele oyunculardan ziyade esporcuların bakış açısından hikayeye bakmış ve hikaye oldukça başarılı bir şekilde işlenmiş. animenin bağlayıcılığı oldukça yüksek olup -şimdilik- 12 bölüm olmasıyla kolaylıkla izlenip bitirilen ve tatmin eden bir anime olmasına karşın belli bir noktadan sonra bazı "skill"lerde aynı animasyonların kullanımının tekrarı ve apme olan vurgunun abartısı can sıkıcı olabiliyor.

  karakter gelişiminden ziyade zaten "tanrı" olarak bilinen bir oyuncunun ana karakter olduğu hikayedeki izleme motivasyonu hikayenin kendisinden, güzel cliffhangerlarla süregelirken kalitesine karşın pek bilinmemesi şaşırtmış olan animedir. puanım 8/10.
 • çince olmasından mütevvelit karakterlerin isimlerini birbirine karıştırmaktan kendimi engelleyemediğim enterasan bir anime.

  3d efektlerin yerinde kullanıldığını düşünüyorum. berserk faciasından sonra gözüme iyi gelmişte olabilir bilemiyorum.

  bu arada 3 bölümlük ovası yayınlanmış ve malum ortamlara düşmüştür. tavsiye ederim.