şükela:  tümü | bugün
 • quark aslinda ingilizce curd, turkce kesilmis sutun kati kismi olarak cevirilebilecek ve yogurdu da iceren yiyecekler grubunun bir alt grubudur.

  curd ya da sut katisi, yuksek asidite'de katilasmaya daha dogrusu sut sivisi icindeki asili hallerinden cikip cokelmeye baslayansuda cozulmeyen sut proteinlerinin -casein- olusturugu yogun maddedir.

  yogurtta bu yuksek asidite ozel bazi turde bakteriler tarafindan saglanir. zira sutteki sekerleri parcalayan bakteriler tipki yorulan kaslarimizdaki gibi anayrobik solunum sonucu laktik asit uretirler.

  quark'da ise bu isi yogurt bakterileri ile degil de sutun icinde dogal olarak bulunan sutu eksiten bakteriler yapar. bu bakteriler yogurt bakterileri kadar islerinin ehli olmadiklari icin genc dana iskembelerinden elde edilen sut enzimi rennet cok az miktarda eklenir. eger bu midenizi bulandiriyorsa peynir yememenizi tavsiye ederim zira peynirde rennet orani daha yuksektir. elbetteki bu rennet daha sonra quarktan da peynirden de ayiklanir. yogunlasan curd mekanik yontemlerle -sentirfuj ya da evlerde bezden gecirme- ayrilir. mekanik yontem yerine isitma kullanilirsa cottage cheese olur.

  yogurt'un kelime kokunun yogun aldugunu hatirda tutarak yogurdun yogurt bakterileri ile yogunlastirilmis sut, quarkin ise yogurt kivaminda bir peynir olduguna kanaat getirebiliriz.
 • kivam olarak suzme yogurda benzeyen bir besin maddesi. haslanmis pirincin uzerinde kullanilmaktadir ekseriya.
 • hicbir turkun ba$ka bir turke tam olarak tanimini yapamadigi, zihinlerde olu$mayan garip yogurt.

  kesinlikle suzme yogurt degil. bildigimiz yogurdun yag, su ve tuzunu di$ari alinca kalan posamsi $ey diyebiliriz. haliyle susuz kalan yogurt hafif peynire megilleniyor ama hala tadi yogurt biciminde. direk yemesi oldukca keyifsiz ancak ev imalati kahvaltiliklarda falan kendine ciddi yer bulabilir recelle falan.

  fiyati da oldukca ucuz.
 • süzme yoğurt/krem peynir/kaymak gibi gözükmesine rağmen hiçbiri olmayan; yurtdışından geleceklere ısmarlananlarda her daim birinci sırayı işgal eden bir garip besin. insan sabah kahvaltisinda bunu yemek istiyor çilek reçeliyle karıştırıp, ama yok ki! birisi hayrına getirtse şundan da rahat etsek, yoksa daha çook bekleyeceğim ben avrupa birliği'ne girmemizi.
 • alman veya avusturya usulu käsekuchen'larin yapiminda kullanilan taze peynir cesiti. kuzey amerika'da pek bilinmez veya kullanilmaz. oradaki cheesecake'lerin yapiminda daha cok ricotta peyniri kullaniliyor. avusturya ve bavyera'da topfen adiyla bilinir.
 • türkiye'de, fropie'den sonra sek'in de "ben de varım" dediği ürün... meyvelileri rafa çıkmış... diğer markalardan da böyle güçlü ataklar bekliyoruz...
 • sek'in ürünleri hepsi birbirinden güzeldir ama çok şekerliler. biri şu şeker çılgınlığına son versin her boka şeker basmayın artık. içecek bişey de kalmadı memlekette.
 • almanya'dan hasret kaldığım bir çeşit yoğurt. kızarmış ekmek üzerine quark ve tuz... enfes!!! sek çıkarmış sadesini. eve gelip ekmek kızartıp sürdüm üstüne. bastım tuzu. mmmm. 20 yıl öncesine gittim yeminle. yalnız raf ömrü kısa ve kesinlikle marketlerde bulması imkansıza yakın. stokluyorum bulunca. belki okurlar da imalatını artirirlar.
 • mascarpone kivaminda desen degil, suzme yogurt hic degil. ama tiramisu ve käsekuchen a orgazmik aroma kattigi kesin.
 • sporcular icin gece yatmadan onceki ideal besindir, yuksek kazein sayesinde.

  tam adi

  (bkz: quark cheese)