şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: seiko)

  kendilerine çok teşekkür ederiz.

  isviçrelilerin ağzına tüküren quartzı sahalara çıkaran ve maliyetleri düşürüp, birçok isviçre'liden daha iyi saat üreten seiko sayesinde bir çok vatandaş uygun fiyata kol saatine ulaşabiliyor artık.

  ayrıca, bir çok isviçre'liden de daha köklüdür kendisi.
 • 1970 ile birlikte quartz saatlerin son kullaniciya ulasmasi, mekanik saat endustrisinin kuculmesi ve iflas noktasindaki markalarin el degistirmesi, birlestirilmesi, bir nevi kavimler gocu. bu hezeyan uzun surememis, isvicre saat endustrisinin topyekun girisimi olan swatch ile 1983'lerde yeniden toparlanilmis. maddi cokuntuden kurtulan sektorde, tik tiklari, estetigi ve el isciligi ile mekanik saatlerin kiymeti dagi, tasi, arsi asmis.

  (bkz: mekanik saat)
 • (bkz: quartz devrimi)

  japonlara gidip quartz krizi de bakalım ne diyecekler. kriz kelimesi isviçreliler, hatta daha spesifik olarak saat endüstrisi tarafından kullanılan bir kelimedir. japonlara ve daha doğrusu dünyanın kalanına göre bu bir devrimdir, seri üretim olarak saat üretilmesinin yolunu açmıştır, herkesin daha ucuza ve daha dakik şekilde saate ulaşmasını sağlamıştır.

  isviçreliler de hala kriz demesinler, seiko quartz saati üretmeseydi bile bir kaç on yıl içinde mikroçipler içeren saatler yine aynı şekilde seri üretim yeteneği ve uygun fiyatları ile aynı hareketi yaratacaktı.
hesabın var mı? giriş yap