şükela:  tümü | bugün
  • http://quasiturbine.promci.qc.ca/ adresinde detaylı bilgi bulunabilecek, kanada menşeili yeni motor prototipi. daha bir uygulaması yoktur, ama gelecek vaadetmektedir
  • 600cc hacimli bir ünite ile 800beygir gücü elde edilebileceği gibi bir iddiaya sahip tekniği kullanır bu motorlar ve yıllar önce dalgıçlar için hazırlanmış bir halini hatırlıyorum aynı teknik kullanılarak hazırlanan. bir gaz tüpünden hava alıp onu kullanıyordu ve ateşlemeli olmayan modeldi. bir tüp ile yaklaşık 4 saat su altı gezisi yapmayı sağlıyordu. şimdi aynı tekniğin ateşleme sistemi desteklisi ile çok az benzin harcayarak otomobil yürütme aşamasında takılıyormuşuz ve üretim için çabalayıp duran mühendislere göre, 2 adet 75cc'lik quasiturbine motor, ortalama bir otomobil için yeterli gücü sağlamakta ve yakıt sarfiyatı inanılmaz düşük olmakta.

    hadi bakalım, umarım icat edenlerin postunu deldirmez petrol şirketleri. şimdiye kadar hep öyle olmadı mı?

    bir geminin üzerini güneş paneliyle kaplasanız, gaz türbini ile donatsaniz, hatta benzinle çalışan türbinli motor koysanız bile dizelden daha az harcıyor, ama ısrarla denizcilik dizele dayandırılıyor. ne acaip di mi? neyse, biz de deldirmeyelim postu.

    $hell is good, $hell is sweet...