şükela:  tümü | bugün
 • werner herzog'un ortadoğu ve osmanlı'da ajanlık yapmış ingiliz kadın seyyah ve casus gertrude bell'in hayatını anlatacağı filmi.başrollerinde naomi watts ve robert pattinson'ın yer alacağı filmin çekimlerinin sonbaharda ingiltere ve ürdün'de yapılması planlanıyormuş.
  http://www.imdb.com/title/tt1837636/
 • werner herzog'un yöneteceği,
  james franco'nun henry cadogan'a hayat vereceği,
  nicole kidman'ın gertrude bell'i canlandıracağı tarihi film.

  evet, naomi watts filmin kadrosundan ayrılmış. ayrılmasının nedeni açıklanmamış. rol onun dostu nicole kidman'a gitti. robert pattinson'ın da filmde rol almayacağı söyleniyor, ama bu durum kesinleşmemiş daha. çekimlerin ne zaman başlayacağı bilinmiyor. 2014'ten önce başlaması, filmi de 2015 kışından önce izlememiz pek mümkün gözükmüyor.
 • berlin film festivalinde ilk gösterimi yapılacak gertrude bell'in (bkz: #48081378) hayatının anlatılacağı film.
 • fragmanını izlememle birlikte filmden haberim oldu. 2-3 dakika boyunca fragman üzerinden filme laf sokmanın dayanılmaz hazzını yaşadım. öyle böyle değil, defalarca hem de. fragmanın sonunda werner herzog ismini görünce "lan yoksa?" diye bir an tereddüt ettim ama yok, ona rağmen hiç olmamış bir film gibi duruyor. "gibi duruyor" dememin sebebi filmi izlememiş olmamdan çok herzog'a olan saygımdandır. arabistanlı lawrence gibi bir filmle beraber anılıyor olmak film için bir gururdur diyeceğim ama o gururun altında ezilecek gibi duruyor. bak yine öyle dedim.
 • çok iyi oyuncu kadrosuna rağmen olmamış bir film. son derece sıradan geldi bana. arabistanlı lawrence'la kıyas dahi edilemeyecek bir yapım. notum: 5.5/10
 • aslında kötü bir film değil; izletiyor. manzaralar, oyunculuklar, ışık seçimleri, dönem kostümlerinin aktarılması gayet başarılı. ayrıca içinde bir şekilde çöl geçen filmlere tav olan biri için de gayet ideal. yalnız ne var ki, esas anlatılması gereken ajanlık hikayesinin yüzeysel tutulup; gertrude bell'in aşk meşk, özlem gibi duygularına odaklanması filmi bambaşka bir kulvara itiyor.

  filmin sinopsisini okuyan birinin doğal olarak beklentisi, bu ablanın osmanlı'nın altını nasıl oyduğunu, türlü katakullilerini, ajanlık faaliyetlerini izlemek. zira kendisi bölgenin sınırlarını çizmiş bir abla. bu denli güçlü. o anlamda beklentiyi 'tam anlamıyla' karşıladığını söylemek ise oldukça güç. tarihi konuların oldu bittiye getirilmiş gibi durması, filmin öyle çok da beğenilmemesindeki ana sebep gibi duruyor.
 • açılış sahnesi, ingiliz’lerin dönemin başbakanı winston churchill başkanlığında, ortadoğuyu, artık çökmeye başlayan osmanlı imparatorluğu’ndan ele geçirme planlarının canlandırıldığı filmdir.
  başrolünü nicole kidman'ın oynadığı ve james franco ile ilk aşkını iran’da yaşadığı bölümlerden sonra nicole kidman’ın canlandırdığı gertrude bell ortadoğu’ya gelir. burada “arabistanlı lawrance” ile karşılaşır. osmanlı’yı ekonomik olarak batırmak için sahte osmanlı parası ve alman mark’ı basan ingiliz elçiliğinden casus olması için teklif geliyor ancak o red ediyor. ama tarihe casus olarak geçiyor.
  film olarak uzun ve aşklar bölümü fazla sıkıcı olmakla birlikte paralelde devam eden ortadoğu'nun cetvelle nasıl yapılandırıldığı, ingiliz’lerin nasıl bir tehlike olduğu (şu anda değil mi?) izlenebilir.
  gertrude'un filmden önce adının pek duyulmamış olması da ayrıca şaşırtıcı. tarih kitaplarımızda neden bunları okumayız?
  yılmaz özdil'in bugün tarihli yazısında geçen filmdir aynı zamanda: çölün kraliçesi
 • yalniz sinemaya gitmenin tadi da keyfi de ayri. ortamdan tamamen uzaklasmak, yorum duymamak filme daha fazla odaklanmami sagliyor. eger film de guzelse tadindan yenmiyor.
  bugun kadrosuna ve konusuna aldanip sectigim film queen of the desert oldu. olmaz olaydi. cok yavan ve agir ilerliyor film. gidecek olanlar beklentiyi yuksek tutmayin, hayal kirikligi kotu bi duygu.
 • bir film hakkında kolay kolay sert eleştiride bulunmayı tercih etmem ama bu film ciddi manada kötü bir film ve bunun söylenilmesini hakediyor. filmin konusu bile daha net değil. anlattığı tarihi kişilik politik yönüyle öne çıkmış biri, filmde politik yönünden çok duygusal ilişkilerine odaklanılmaya çalışılmış yalnız bu bile becerilememiş. bir aşk filmi mi izledik? bence hayır, öyleyse de kötü. derinlemesine işlenmiş, duyguyu hissetirecek bir derinlik yoktu. politik film mi? alakası yok.

  çölde şampuan reklamlarında oynarcasına capcanlı saçları ile dolaşan bir kadın ve karşılaştığı bedevilerle yaşadığı her yönüyle yapmacık görünen ilişkileri ise filmden kopmanız için ayrı bir sebep.

  konuşmalardaki ingilizce ve filmin sonlarına doğru hatırlanan arapça seçimi ise değinmeye dahi gerek duyulamayacak ayrı bir absürdlük.

  ben en iyisi yapmam gereken sunuma odaklanayım, bu film benim için ders çalışmamak için yapılan anlamsız hareketlerden biri oldu.

  bir de gertrude bell'in hayatını bir ara araştırayım.