şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni bir saadet zinciri (piramit) aldatmacası. şu an yan masadamdaki iki kişi saf bir üçüncü şahsı katılması için ikna etmeye çalışmakta.

  www.quest.net
 • soyağacınızın sağ ve sol tarafında her 3 uv dengesini sağladığınızda size 250 dolar kazandırmayı vaadeden dünyaca ünlü qi şirketinin network marketing alanındaki şubesi. siteye üye olurken uv satın almanız gerekiyor. 1 uv yaklaşık olarak 600 dolara denk geliyor ve bunun karşlığında siteden herhangi bir ürün satın alarak sisteme dahil olmuş oluyorsunuz. daha sonra da sizin referensınızla siteye üye olan herkesten artık kaç uv ile üye olmuşsa ona göre belli oranda para alıyorsunuz. bunun dışında başta da belirttiğim gibi soyağacının sağ ve sol tarafında (tam ortadan 2 ye ayıracak olursak) her 3 uv dengesi sağlandığında hesabınıza 250 dolar yatıyor. bu işten köşeyi dönenler de var "parayı verdik götü kaptırdık" diyenler de..dikkatli olmak lazım!
 • parayı kısa yoldan vurma meraklısı yurdum insanının at yarışı ve iddaadan sonraki yeni gözdesi. daha bir yılda türkiyedeki üye sayısı 10000 i bulmuş, grubun geometrik olarak arttığını düşünürsek ileride bayağı bir sesini duyuracak. uğur dündar bu dosyayı açıp "işte yeni titan zinciri" der, peşinden de hükümet bi yolunu bulup yasaklarsa hiç şaşırmam.
 • qi (quest international)in multi-level marketig veya network marketing (saadet zinciri veya pyramid scheme degil) kolu.
 • kısayol tuşlarıyla iç içe yaşayan türk insanının yeni bir sosyo-ekonomik devrim teşebbüsü
 • kısayoldan zengin olmak siteyen * yurdum garibanının yeni enstrümanı. yok efendim denge oluşturacakmışsın, yok dolar kazanacakmışsın... hepsi hikaye. buraya üye olmak dolaylı da olsa beraberinde onlarca garibanın cebinde kalan son paraya ortak olmaktır. insanlar borç bulup bu işe giriyorlar ve paralarını çıkartana kadar canları çıkıyor. bu sisteme girmek elindeki sermayeyi bu adamlara teslim etmektir. elindeki parayı ülke dışına aktarmaktır. 560 usd öde bir hesap al sonra altına 2 adam al onlarda 2 şer adam getirsin 250 usd kazan. sistem lanse edildiği gibi kazan-kazan değil. sistem "bok gibi kazanayım-paranı kurtarmak için kıçını yırt daha sonra belki kâra geçersin"

  tanıtımdan sonra insanı biraz rahat bırakırlar sonra tekrar ararlar. ikna etmek için "ben senin para kazanmanı istiyorum. buradan illa ki para kazanacağım ama bu para yabancıya gitmesin sen faydalan istiyorum" diyorlar. bunun gibi bir yığın gazlama cümleleri mevcut. bulaşmayın ve bulaşanı uyarın. eğer bulaştıysanız da bir şekilde durdurun. kolları tıkansın, zora düşsünler. iğrenç bir sistem ve iğrenç bir örgütlenme, çok kolay kanabilen yüzlerce insan ve tosun göbeğini semirten patronlar. işte sistemimizin özü budur.

  hala ben para kazanacağım, köşeyi kestirmeden döneceğim diyorsanız söyleyeyim: kim kime para kazandırmak ister? kim bu kadar düşünceli olur *? elinizdeki 3 kuruş parayı kaptırmayın bunlara. akıllı olun sonra yazık olur elinizdeki paraya.

  edit: hakkında bu kadar süslü cümleleri görünce kendimden tereddüt ettim. pazarlama ağının geniş olduğunu biliyordum ama çok daha genişmiş. vay be! sen neymişsin quest.net. yeri gelince bir psikolog oldun bunalımlardan sıyırdın beni, yeri gelince yaşam koçu oldun aydınlattın beni, hayata bakış açım değişti. fevkaladenin fevki bile seni anlatmama yetmez. yaşa quest.net!

  edit2: (bkz: şair)
 • bu olayi ilk yapan adam charles ponzidir. hatta kendi adini tasiyan şemasi bile vardir.
  sistemin nasil çöktügünü ögrenmek isteyenler icin; (bkz: ponzi scheme)
 • bugün yakın bir arkadaşımı davet etmişler ankara'da rixos otel'deki seminer adı altındaki insanları ikna çalışmalarına. arkadaşım da geldi, ben de birini götürsem olur dedi. biz de ne olduğunu bilmediğimiz ve de arkadaşımızın yalnız kalmasını istemediğimiz için tamam gidelim dedik.

  gitmeden önce haklarında hiçbir fikrim yoktu, zaten öyle bir sistem geliştirmeye çabalamışlar ki insanlar merak edip en azından bu seminere gelmesi için merak etmeni sağlayacak her cümleyi ezberlemişler. seminerde de gördük bunu, tüm insanlar aynı şeyleri tekrar tekrar söylüyor. neyse, girdik otele. karşılaştığımız ilk şey ihtişam oldu. bak biz sadece bir seminer için otelin bu katını kapatabiliyoruz diyerek ne kadar büyük olduklarını göstermeye çalıştılar. konferans salonuna girmeden önce yakın arkadaşımı davet eden eleman tek kelime etmiyor sistem ve ne yaparak para kazanıldığı hakkında, merak uyandırmak için yapılan boş işlerden sadece birisinden başka bir bok değil tabii.

  öyle oldu böyle oldu girdik salona. ayrıca, üniversite öğrencilerinden kurulu en az 100 kişilik bir topluluk bekliyor başlamasını. gelen herkes getirenleri tarafından bize yapılan uygulamayla karşılaşıyor, içeri girince tüm cevapsız soruların cevaplanacağını söylüyorlar. salona girdik oturduk, bir adam çıktı sistemi anlatmaya başladı. dürüst olmak gerekirse sistemleri mantıklı, her türlü kasa kazanıyor. yani en üstteki (bu da şirketin sahibi oluyor) zarar etmeden herkese maksimumu kazandırmaya çalışıyorlar. ama mantıksız olan şey kazandırırken izledikleri yol ve kazanmak için yeni gelenlerin atması gereken ilk adım. izledikleri yol birazcık uzun o yüzden direkt mantıksızlığını söylüyorum, para kazanmanız için bu oluşuma üye yapacağınız iki kişinin farklı iki kişiler bulması gerekiyor, sonra bunlar yeni iki kişi buluyor; dallanıp gidiyor. para kazanmanız için ilk üye yaptığınız iki kişiyle oluşan sağ ve sol taraftaki dallarınızda 3 birimlik eşitlik olması gerekiyor. bu da ya en ucuz ilk adımı (1 birim) attıklarını var sayarsak kattığınız iki kişinin de ikişer kişi katması gerekiyor ya da pahalı ilk adımı (3 birim) attıklarını varsayarsak ilk adımda para kazanmaya başlıyorsun. sağdan uzayan ve soldan uzayan dalların 3 birimde eşit olduğu an (3=3, 6=6, 9=9 vs.) 250 dolar kazanıyorsun. 2. mantıksızlık ise işe girmek için ya 1 birim ya da 3 birim yatırmak zorunda oluşun. yatırmak olarak anlaşılmasın diye bir ürün aldırıyorlar sana anlaşmalı firmalarından. 1 birimlik ürünler 600 dolar ve 1000 dolar arası değişiyor; 2 birimliklerse 1600 dolar ve 2000 dolar. çoğu öğrenci de bu parayı borç alarak sağlıyor zincirdeki insanlardan, sisteme bağlamak için yapılan hamle bu da.

  sonuç olarak; insanları kandırmaya, bardağın dolu tarafını göstermeye çalışan bir saadet zinciriymiş. çok komikti yahu, insanların parayla ilgili hayalleri istismar etme çalışmalarını izlemek. yalnız dayak yemeyeceğimi bilsem, adamların katılımcıları zincirlerine çark olarak dahil etmek için sistemi sosyalizme benzettiği an salonu terk ederdim. içimden çok pis sövdüm o an, neymiş efendim herkes kazanıyormuş vs vs. insanların hayallerini kötüye kullanmaya çalışıyorsun, onlardan gerçekleri saklıyorsun lan sen. daha nasıl bir terbiyesizlik yapabilirsin.

  ek: bunlar gittikçe genişlemekte, yarın bugün dibinize gelebilirler. baştan hayır demek, seminerde her şeye kafa sallamaktan, evet ya iyiymiş bu demek zorunda kalmaktan çok mantıklı olacaktır. gerçi gittim hoş oldu, bu ortamları merak ediyordum. gördüm, küfrettim, geldim..
 • (bkz: my brute)