şükela:  tümü | bugün
 • essegin ziki kadar buyuk olan hatta bilinen en buyuk ucan canli olan hayvan. kanat acikligi 11-12 metreyi bulabilmektedir. en son jurassic park 3'te gorulmus ve bir daha kendisinden haber alinamamistir.

  http://www.google.com.tr/…0cb0qsaq&biw=1440&bih=799
 • ismini aztek tanrısı quetzalcoatl'dan alan uçan dinozorların en büyüğüdür. yere indiğinde büyüklüğü zürafa boyutlarında olan ve dev bir gagaya sahip ürkütücü canlı.
 • dünyada bilinen gelmiş geçmiş en büyük uçan canlı adaylarından. bir başkası (bkz: hatzegopteryx)

  10-14 metre kanat açıklığı olduğu tahmin ediliyor. 200-250 kg ağırlığı olduğu düşünülüyor.

  tek bi uçuşta hava akımlarını kullanarak okyanus aşabileceği hesaplanmış simülasyonlarda.

  düşünsenize şu hayvana şahit olduğunuzu. konduğu zaman bi zürafa kadar oluyor. uzaklardan böyle bir hayvanın süzülerek gelip önünüzdeki binanın çatısına indiğini hayal edin. game of thrones, lotr türlü epik fantazi edebiyatı dünyamızda yaşanmış da biz kaçırmışız.
 • oldukça büyük boyutlara sahip bir pterosaur takımı üyesidir ve gelmiş geçmiş en büyük uçan canlı olduğu genel kabul görmektedir. bu devin kanat açıklığı 11 metreye varmaktadır ve vücut ağırlığının 200–250 kg olduğu tahmin edilmektedir.

  bu büyük boyutlar da bu hayvanın uçup uçamadığı yönünde bir soruyu gündeme getirmektedir. görece yeni bir çalışma da d. henderson'ın yaptığı pterosaurların ağırlık tahmini makalesidir ve matematiksel modellemeler ile quetzalcoatlus'un 544 kg varan bir ağırlığa ulaşabileceği..

  iddia edilmektedir ve bu değer de ilgili makalede bu canlının uçamadığı yönünde bir yorum yapılmasına neden olmuştur. bulunmuş daha küçük fosil numuneler de quetzalcoatlus sp. olarak kaydedilmiştir ve kanat açıklıkları 5.5 metre uzunluğa erişmektedir.

  quetzalcoatlus'un üst kol kemiği
  bu canlının oldukça büyük ve çarpıcı özellikte bir üst kol kemiği vardır, bu kemiğin uzunluğu 544 mm değerine sahiptir. bu denli büyük bir hayvanın hava akımları üzerinden veya bir eğimli araziden kendisini bırakarak uçabildiği düşünülmektedir.

  quetzalcoatlus'un fosil iskeleti.
 • şu ana kadar keşfettiğimiz en büyük uçan canlı türü. yaklaşık 65.000.000-66.000.000 yıl önce nesli tükenmiştir.

  bu canlının büyüklüğünü anlamanız için bazı fotoğraflar bırakıyorum: tık (6 adet fotoğraf içerir.)

  edit: link düzeltildi.

hesabın var mı? giriş yap