şükela:  tümü | bugün
 • temel amacı kaliteli dizileri ve diğer yapımları 10 dakikadan az olacak ve mobil kullanıcıya uygun olacak şekilde servis edecek sosyal medya. şu an yapım aşamasında. ne zaman çıkar bilmiyorum ama evan spiegel'in hayatını anlatacak olan frat boy genius adlı yapımı üstlenmişler.

  ayrıca isminin anlamı quick bites'tan geliyormuş.

  edit: bu arada kaliteli dizilerden kastım kendilerinin yapacakları projelerden bahsediyorum. var olan dizileri vs yayınlanamayacaklar. bilgi kirliliği olmaması için yazma gereğinde bulundum.

  https://www.quibi.com/
 • 6-10 dakikalık yüksek görüntü kalitesiyle diziler sunacak uygulama, platform. netflix’in aksine gün içerisinde çerezlik izlenebilecek düzgün yapımlar sergilenecek. spielberg gibi yönetmenlerle anlaşmışlar ve çok ciddi
  bir yatırım yapıyorlar, abonelik gerektirecek bir uygulama olacak ama oldukça rağbet göreceğini ve boş zamanlarda değerlendirilen bazı sosyal medya videoları ve oyunlarının yerini tutacağını düşünüyorum.
 • usta film yapımcısı ve yönetmeni steven spielberg, quibi için korku dizisi yapmaya hazırlanıyor, her bir bölüm 7 ile 10 dakika uzunluğunda olacak. adı da spielberg's after dark. hatta senaryoyu bizzat spielberg'ün kendi yazıyor.

  üstadın projesi için yapmak istediği kullanıcıların söz konusu diziyi gps yardımıyla belirlenen konum ve saat bilgisine göre yalnızca güneş battıktan sonra izleyebilmelerini mümkün kılmak.

  detaylar
 • apple tv+ gibi aylardır pek çok yıldız isme dizi hazırlatan platform. ama apple, netflix vs'den farkı mecrası direkt telefonlar olacak. o yüzden yaratıcısı jeffrey katzenberg (spielberg'in 40 yıllık dostu/iş arkadaşı) quibi'ye "televizyon/tv" denmesini ve netflix'e rakip gösterilmesini istemiyor. çünkü mecrası tv değil, rakibi de netflix değil. zaten içerikleri de maksimum 10 dk'yla sınırlı olacak. kafa dağıtmak amaçlı içerikler üretilecek. binlerce saat içerik olacakmış. ders arasında, molalarda, iş molalarında, tuvalette, trafikte takılırken açıp izlenecek içerikler üretilecek. adam çok iyi yerden yakalamış yani. bir de bizim yerli dizicilere bak. adamlar süreleri uzata uzata 3,5 saate çıkarırken abd'de süreler 10 dk'ye düştü görüldüğü üzere. netflix de bu yıl david fincher'a böyle kısa süreli bir dizi (love death robots muydu neydi, aramaya üşendim) yaptırmıştı. işte ileride bu yapımların da sayısı artacak.

  tabii bölüm 10 dk sürecek ama sezonun tamamını izlemek isterseniz 100 dk'yı harcayacaksınız. yani bir film süresi... şahsen bu platform beni heyecanlandırdı. projeler de ilginç görünüyor. apple tv+, disney+ vs'nin aksine yetişkin yapımlara da yer verilirse şahane olur. bu arada sektörden 1 milyar dolar fon almış quibi. ee fikir iyi olunca destek veren de çok olur. nisan 2020'de telefonlara indirebileceğiz. yapımlarından bazıları:

  elba vs block (idris elba)
  dummy (anna kendrick)
  wolves and villagers (naomi watts)
  isimsiz liam hemsworth projesi
  action scene (kevin hart)
  spielberg's after dark
  charlemagne (michael hirst)
  #freerayshawn (antoine fuqua)
  don't look deeper (don cheadle)
 • "beyaz yakalı eve gider gitmez netflix'i açıyor ama iş yerinde, metroda tam olarak ne yapacağını bilmiyor" gibisinden bir çıkış noktasıyla sabah 7 akşam 7 arasını hedefleyen bir platform olacakmış. hatta öyle ki uygulamadan çıkmadan ekran parlaklığını artırmaya yönelik bir kullanıcı tasarımı hamleleri varmış. çünkü gün ışığında 7-10 dakikalık yapımlar izlerken telefon parlaklığı da önemli bir sorun olurmuş.
 • netflix konuştuğumuz şu günlerden bir kaç yıl içinde dünyayı sallayacak platform.
  5g destekli veri tabanıyla muadillerine fark atmakla kalmayıp en iyi görüntü ve ses kalitesi ile size deccal gibi görünüp kendine inandıracak.
  tüm yapımcılara yayınlar hazırlatıyor. aldığı yatırımlarla geleceğe yön verecek abd menşeili oluşum.
 • yeni bir keriz silkeleyici platform.
  metroda vesaire kullanım için uygun ama bahsettikleri görüntü ve streaming teknolojisi yapımlar çok pahalı.
  normal bir dizinin dakikası 100 dolara çekilirken, bunlar dakikasına 100000 dolar harcamaktan bahsediyor.

  kullanılır ama 5$ çok.
 • 6 nisan'da çıkacak olan merak ettiğim servis. şu an preorder aşamasındalar. merak da etmiyor değilim yapımlarını.
 • super bowl'da da reklamı yayınlandı. bakalım nasıl bir yer olacak:

  (bkz: https://youtu.be/n76dzoyxnyo)
 • öncelikli hedef kitle olarak z kuşağı düşünülerek geliştirilen platform. z kuşağı üyesi gençlerin ortalama dikkat süresi 8 saniye. teknolojiye bağımlılar, sabırsızlar... netflix'te bir sezonu tek seferde izlemek bile yetmiyor bu jenerasyona. adamlar sırf bu yüzden 10 saniyelik ileri ve geri butonu entegre ettiler. o yüzden daha hızlı tüketilebilecek, mobil cihazından tuvalette bile uzak kalamayan bu kitleye yarım saatten de az sürecek içerikler gerekiyor. bu açıdan quibi çok iyi düşünülmüş bir platform.