şükela:  tümü | bugün soru sor
 • qualcomm firmasının ürettiği bir teknoloji, snapdragon işlemcilerinin hemen hemen hepsinde yer alıyor. şu an 1,2,3 versiyonları piyasada, yakında 4. versiyonlu chipsetler piyasaya çıkacak.

  benim kulandığım snapdragon 810 işlemci içeren modelde 2.0 versiyonu mevcut, telefonu yüzde 15 de iken şarja taktığımda bir saatte yüzde 90 küsüre geliyor, öyle eski ölmüş ve kapasitesiz bir pil de değil, daha yeni değişmiş 3000 mah bir batarya. şarj aletiniz quick charge ise üzerinde bu yazar genelde. yeni bir quick charge şarj cihazı almak isterseniz aukey markasını tercih edebilirsiniz. benim telefonun orjinal quick charge aletinden biraz daha hızlı sarj ediyor.

  versiyonlar arasındaki ufak bir karşılaştırma görmek isterseniz şu imaja bakabilirsiniz. 4.0 versiyonu için 5 dk şarj 5 saat pil ömrü diye tanıtım yapıyorlar.

  qualcomm quick charge

  edit : saati dk diye yazmışım uyaran yazara teşekkürler

  şunu da ayrıca belirtmek lazım bu sadece şarj cihazı ile olacak birşey değildir, aynı zamanda telefonunuz bu teknolojiye destek vermesi gerekmektedir, yani siz iphonunuzu yada intel işlemciye sahip cihazını quick charge teknolojili bir şarj cihazı ile şarj edip hızlı şarj cihazının nimetlerinden faydalanamazsınız. sizin telefonunuz yine 2,5 3 saatte şarj olacaktır.
 • batarya ömrü açısından zararlıdır. her ne kadar şarj cihazı teknolojisi gelişmiş olsa da bataryanın içindeki bileşen aynıdır ve kaldırabileceği belli bir kapasite vardır.

  uzun vadede diğer donanımların ömrü açısından da zararlıdır. çünkü bu tür teknolojiye sahip cihazlar, şarj esnasında aşırı ısınır. oluşan bu ısı, her türlü elektronik aksamın başlıca düşmanıdır.
 • normalde standart usb portundan 5 volt elektrik çıkar. standart olarak da 0.5 amper güç sağlardı. hızlı şarj için önce bunu 5v/2.5 amper'e kadar çıkardılar. quick charge'da da aynı şarj aletinden 5v, 9v ve 12v çıkıyor. şarj aleti bataryayı hızlı şarj etmek için bir nevi bataryaya yüksek voltaj veriyor yani.
 • gerçekten hızlı şarz için (bkz: dash charge)
 • telefon alırken en az batarya kapasitesi kadar dikkat edilmesi gereken bir özellik.

  bataryalar belli bir kapasiteye sıkışmış durumda ve insanlar telefonlarını gün içerisinde gittikçe daha yoğun olarak kullanıyor. bu durumda günde iki kez şarj isteyen akıllı telefonlar peydah oldu.

  alacağınız telefon qualcomm'un 3.0* teknolojisini desteklerse ve şarj aletiniz de bu teknolojiye uygunsa, zamandan büyük ölçüde tasarruf etmek mümkün. zira 4 kat daha hızlı bir şekilde bataryayı dolduruyor.

  yakında piyasada göreceğimiz 4+ teknolojisi ile daha da gelişeceğini görmek sevindirici.
 • aktifken lock screen'de "charging rapidly" yazar. pil ısınırsa "charging"e döner.
 • yarım saatte ortalama 0 dan 50-70 arası doldurmaktadır. bu her markada değişkenlik göstermektedir. yüzde 50-70 lerden sonra yavaş şarj etmeye başlar. yani hızlı şarj dolu pillerde ve yarıdan fazlası dolu olan pillerde geçerli değildir. yarım saatte yüzde 50 ye kadar doldurup geri kalan yüzde 50 sini 1 saate varan sürelerde doldurur. bunun sebebi ilk başta pili sıradan başlayarak doldurmaz. pilin içindeki hücrelere dağınık olarak enerjiyi depolar. daha sonra tam dolmamış hücreleri arar bulur ve o hücreleri tamamen enerji ile doldurmaya başlar. hızlı şarj aslında tam olarak budur.
 • nasıl oluyorda, maksimumda 4.2 bilemedin 4.4v ile sarj olabilen pil hücresine 9-12 v gönderilebiliyor. su isin mühendisi falan bir aydınlatsa bir huzura kavustursa.