şükela:  tümü | bugün
 • wizard aleminin futbolu... snitch isimli ufak top bulunmaz ise sonsuza kadar oynanır... (bkz: harry potter)
 • harry potter serisinde bir tür futbol oyunu. ikinci kitabı okumama rağmen hala gozumun onunde kalelerinin canlanamadığı oyun.
 • uçan süpürgelerle oynanmasına rağmen mis gibi yeşil sahalarda oyanan ve bu sahaların aşşağıda durmaktan başka bir aktivitesinin olmamasından dolayı piknik insanı olan biz türklerin dikkatini çeken spor, sport..
 • (bkz: quaffle)
  (bkz: snitch)
  (bkz: ateşoku)
  (bkz: oliver wood)
 • 7 oyuncu: 3 kovalayıcı, 1 tutucu, 2 vurucu ve 1 arayıcıdan oluşur. toplar: 1 quaffle, 1 snitch ve 2 bludger olmak üzere dört tane. quaffle futbol topu büyüklüğünde kırmızı bir top. quaffle'ı çemberden geçiren oyuncu, takımına 10 puan kazandırır. quaffle'ı çemberden geçirme kovalayıcıların görevidir. bludgerlar (quaffle'dan biraz daha küçük siyah top), oyuncuları süpürgelerinden düşürebilmek için ortalıkta delidana gibi uçarlar, vurucularsa kendi takımındaki oyuncuları bludger'lardan korumakla görevlidir. tutucu, kendi takımının çemberlerinin etrafında durup karşı takımın sayı bulmasını engeller, bir nevi kalecidir yani. snitch'e gelince (bkz: zurnanın zırt dediği yer) altından gövdesi ve gümüşten kanatları olan ufak bir toptur bu snitch. arayıcının görevi çok hızlı hareket eden bu topu karşı takımın arayıcısından önce bulmaktır. snitch yakalanmadan quidditch bitmez, sonsuza kadar sürer.
 • harry potter olayında en çok kıskandığım olay. hiç bir zaman nimbus 2000um olmicak, hiç bi zaman quidditch oynayamicam böhühühühüh (bkz: kendini kaptırmak).
 • stadyumunun filmdeki sahneleri kitapta* anlatılanlardan farklı olan oyun. kitaptaki quidditch sahası bildiğimiz stadyum tarzı bir yerdir. sadece, oturma yerleri yerde değil, oldukça yukarıdadır. oysa filmde saha, oturma yerleri yüksek, birbirinden ayrı kuleler şeklindedir. ayrıca:

  --- spoiler ---
  birinci kitapta* bildiğimiz gibi hermione, snape in yanına "diğer seyircilerin arasından" koşarak giderken quirrell a çarpmaktadır. oysa filmde hermione seyircilerin arasından koşmamaktadır, çünkü koşabileceği bir alan yoktur ki burada. onun yerine bir kuleden inip diğerine çıkar, ki kitaptaki kısım daha mantıklı gelir bana, o kulelerden inip aradaki yolu koşup diğer kuleye gidene kadar harry nin düşmemiş olması mucizedir. gerçi o heyecanda filmi izlerken insan düşünmez bunu, ama kitaptaki gibi olsaymış biraz daha iyi olurmuş sanki.
  --- spoiler ---
 • son tqf toplantısında yabancı hakkının 1+1+1 şeklinde düzenlendiği belirtilen oyundur.

hesabın var mı? giriş yap