şükela:  tümü | bugün
 • inti illimani ile hemşeri olan müzisyen dostlarımız. bulunabilen eserleri şurada sıralanmış:

  http://www.cduniverse.com/…apayun&ht_search=xartist
 • tüm albümleri tek tek özenle dinlenlemidir. çünkü her birinde sürecini anlatan hikayeler vardır. mutlaka internetten falan şarkı sözleri bir şekilde tercüme edilmiş haliyle bulunmalıdır. o zaman çok daha sevilecektir. 1966 ve 1999 yılları arasında çıkmış toplam 31 albüme sahiptir bu grup. tamamı mevcuttur bendenizde. sözlükteki quilapayun hayranlarına selam ederim...
 • lieder aus chile ve quilapayun1967 ve basta albümleri ile kendilerini dinleyeni müziğin zirvesine çıkartabilecek (bkz: and dağları) nueva cancion hareketinin temsilcilerinden şili'li grup. inti-illimani gibi yurt dışında turnedeyken pinochet darbesi olmuş akibetlerinin victor jara 'ya benzememesi için ülkelerinden uzak, yıllarca sürgün yaşamışlardır .
 • şilili muhalif müzik grubu. yeni şarkı hareketinin temsilcilerindendir. adını 1966 yılında victor jara ile müzik yaparak duyurdu. 1973 şili darbesi'ne kadar şili'de 'devrimci müzik' ve toplumsal mücadelerden kopmadan uğraş verdiler. darbeden sonra avrupa'ya giden grup yıllar boyu yankılar uyandırmaya devam etti.

  grup ilk albümünü de quilapayun adıyla 1966 yılında yayımladı. şili'nin süreç içerisinde en radikal, en yaratıcı gruplarından biriydi. ardından gelen por vietnam ve basta adlı ilgi gören iki albümleri daha yayımlandı. 1970'de iktidara gelen unidad popular (birleşik halk cephesi, halkın birliği) içerisinde müzik ve politika adına büyük uğraşlar veren grup and dağları'nın müziklerinden, folklorik çeşitlilikten kıyasıya yararlandı. işçi, köylü ve ezilen sınıfların duyarlılığını şarkılarına belki de en çok militan bir grup durumunda oldular hep. 1970 sonrasında sosyalist bir kültürün şekillenmesi serüveninde büyük görevler üstlendiler.

  grup, şarkı ve türküler kadar, repertuvarına koyduğu kendilerine ait ve uluslararası devrimci marşlarla da hep ilgi çekti. ama müzikal incelikleri, düzenlemedeki özenleriyle ilgi odağı olmayı sürdürdü.

  inti illimani kültürel anlamda daha derin bir müzik kaynağını simgelerken; quilapayun aynı kültürel tavra yaslansa da radikal, politik bir söylemi daha ön planda tutar.
 • son çalışmaları (2009) "solistas"... www.quilapayun.com adresinden albümdeki birkaç parçayı dinleyebilirsiniz... yine çok sesli ve içinize işleyen zamponalı parçalarıyla tabii...
 • a capella olarak yaptıkları bella ciao yorumu yüz binlerce kere coverlanan bu şarkının dinlediğim en güzel yorumudur.

  bir de,"son cieco e mi vedete" şeklinde başlayıp şarkının orjinalinde olup olmadığını tam bilmediğim, fakat ilk dinlediğim andan itibaren beni kendine bağlamış bir melodiyi de şarkının başında kullanmışlardır.

  http://www.youtube.com/watch?v=2fkwn401nm8
 • son cieco ile birleştirilmiş versiyonu gerçekten çok başarılı olmuş bir bella ciao yorumunun sahibi sıcak grup.
 • kadikoy eminonu vapurunda yolculuk ederken su anda dinledigim gruptur. sozlerinden birsey anlamiyorum ama umut verici bir muzikleri var. hissiyati bu adamlar gercekten guzel seyler anlatiyorlar oluyor bende.
 • müziklerinde umut verici, insana yaz günü esen meltemleri anımsatan bir hava var. todo cambia özellikle tavsiye edilir.
 • güney amerika'nın muhalif sosyalist müzik gruplarından biridir. şarkılarının içindeki sözlerden ve güney amerikaya has gitar tınılarıyla insanın içindeki devrim ateşine bir çakmak vurur.

  grubun 1969 yılında isimli albümleri eklektik ve başka ülkelerin müzik gruplarının son derece politik şarkılarını içeren bir albümleri vardır ve bu albümden çıkmış aslında manifesto görevi almış internationalism isimli parça pinochet darbesiyle birlikte kendileri için çıkış biletinin temelini kazmıştır.

  grup şili'de en uzun süre müzik yapabilmiş gruplar arasında da tanınır. 1969'dan sonra pinochet darbe yapınca muhalif ve politize kişilikleri yüzünden 15 yıl boyunca fransa'da sürgün hayatı yaşamışlardır, selam olsun.
hesabın var mı? giriş yap