şükela:  tümü | bugün
 • ahmet ertegün'ün, samimiyetlerinin bir nişanesi olarak kendisine "pezevenk" diye hitap ettiği müzik insanı. bir doğum günü kutlama kartında bu hitabını belgelemiştir: "dear quincy, dear pezevenk...."
 • arif mardin'in teşvikiye camiindeki cenazesinde gördüm adını. "to my beloved brother arif" ibaresinin bu kadar koyabileceğini sanmazdım. güneştendir, tozadandır dedim ve gözümü sildim.
 • "2006 yılında işlerim için japonya'ya gitmiştim, bulunduğum mekanda don't stop 'til you get enough çalmaya basladı. o an duraksadım ve gülümsedim. uzun yıllar gecmesine ragmen bruce swedien ve michael'ın ne kadar muazzam ve yaratıcı bir karaktere sahip olduklarını bir kez daha gördüm, gelecegin müziğini yakaladılar, ilelebet bu böyle devam edecek"
 • "her buyuk starin arkadasinda dahi bir produktor/aranjor olmalidir" kanisinin dunya gezegeninde kanitlanmasini saglamis adam

  (bkz: tarkan)
  (bkz: ozan colakoglu)

  dunyadaki tum pop muzik beyninin yaklasik yuzde yirmisini bu adamin barindirdigi soylenir.
 • back on the block albümünün başında bir konuşması vardır; "ı've been away for a looong time time" der. sesi uzaydaki siyah madde böyle bişeydir heralde diye düşündürür.
 • nam-ı diğer: the magnificent q
 • bir şarkı evet sadece bir şarkıda al b. sure!, james ıngram, el debarge ve barry white'ı bir araya getirerek "aman allahım bu nasıl kadro, bu nasıl şarkı, bunlar nasıl insanlar?" diye insanın düşünceden düşünceye sürüklenmesine vesile olan insan evladıdır.

  şimdi yalan yok aslında kadroyu bildiğim falan yok. quincy jones'u ismen bilirim, barry white'ı hem bilir hem de çok severim. yani al b. sure!, james ıngram ve el debarge hakkında kafa tabula rasa.

  ya kendi yazdığımdan kendim sıkıldım amk. kısaca bu adamların "the secret garden" diye bir düetleri var, ölümüne güzel. iki günde 6865464165535 kere dinledim, hala da dinliyorum. siz de dinleyin.

  a quincy jones productions ft. barry white, al b sure, el debarge, james ıngram "the secret garden":

  https://www.youtube.com/watch?v=3mxapkz06v4

  aha bu da canlı performans:

  quincy jones the secret garden live soul train awards 1991

  https://www.youtube.com/watch?v=uwhpbdg11ro

  yalnız canım ciğerim barry white çıkınca nasıl coşuyor millet. elindeki mendil olaydım ey beri!
 • bugun cikan vulture roportajinda yine bomba laflar etmis. marlon brando; james baldwin, richard pryor ve marvin gaye'le beraber oldu zamaninda demis. isin daha da ilginci richard pryor'in esinin bunu dogrularken soyledikleri:

  “it was the '70s! drugs were still good, especially quaaludes. if you did enough cocaine, you'd fuck a radiator and send it flowers in the morning." yani:

  "70li yillar iste! uyusturucular hala iyidi o zamanlar, ozellikle de quaaludes (bir cesit sedatif). yeterince kokain cekince kalorifer petegini bile siker ertesi sabah da cicek gonderirdin."
 • netflixteki belgeselini herkes izlemeli, muzisyenlere ozellikle tavsiyemdir. fazlasiyla ilham kaynagi olacaktir.

  zamaninin en iyi produktoru
 • netflix belgeseli muhteşem.