şükela:  tümü | bugün
 • icao kodu sequ olan,17 ve 35 pistleri olan meydan.35 pisti kalkışında teker toplar toplamaz sağa yatarak 090 başa dönerek uzaklaşma prosedürü vardır çünkü pistin ucunda hayli yüksek bir dağ bulunmaktadır.etrafında yer alan tehlike arz eden dağlar da buraya inişi epey zorlaştırır.
 • ekvador'un başkentidir.
 • deniz seviyesinden biraz yüksektedir. la paz kadar olmasın, yine de bayağı bir yüksektedir.
 • aynı istanbul gibi bir şehir, çarpık çarpık hem yeni hem eski binalarıyla quito'da bir sokağı istanbul'da bir sokaktan ayırt etmek mümkün değil. üç bölümü vardır, kuzey kısmı orta ve üst sınıf ailelerin yaşadığı bölge, merkez kısmı koloni zamanından kalan binaların olduğu tarihi kısım, güney kısım da diğer iki bölgeden de daha büyük olan yoksulların yaşadığı bölgedir. enine kısacık olsa da upuzun bir şehirdir. bir de kuzey kısmında la zona diye pek hoş barların kafelerin bulunduğu bir yer vardır, eğlencelidir.
 • havalimanı deniz seviyesinden 9228 feet yukarıda bulunmaktadır.bu özelliği ile başlı başına diğer meydanlardan ayrılmaktadır.yerde taxi yapabilmek için oldukça motor gücüne ihtiyaç vardır bu meydanda.kalkışlarda da yüksek irtifası yüzünden oldukça zor hızlanır tayyareler.
 • nufusunun %82'si birlesmis milletler'in kabul ettigi fakirlik sinirinin altinda yasiyor. bu nufusun cogunlugunun oturdugu gecekondulara yerel olarak conventillo denmekte.
 • tam adi "san francisco de quito"dur. hani bazi sehirler vardir, tarzi olan... farklidir. cok populer degildir ama sizi etkisi altina alir. iste quito boyle bir sehirdir. sebebini bilmeden bir anda kaynasirsiniz. ayrilinca da cok sevilen bir dosttan ayrilmis hissine kapilirsiniz. nice populer, unlu sehirden cok farklidir.
  sehir ince uzun yapilanmistir. cevresi daglarla cevrilidir. berbat trafigi vardir. toplu tasima yerine taksiler tercih edilmelidir burada. taksi fiyatlari gayet ucuzdur. ayrica metrobus'u yillardir kullanan sehir. istanbul'un ornek aldigi sehirdir bu konuda. (bkz: metrobus). sehir deniz seviyesinden yaklasik 2850 metre yukseklikte oldugundan bazi bunyelerde ilk birkac gun rahatsizlik yaratabiliyor deniyor ama bendeki etkisi 1-2 saat oldu sadece. teleferico denen teleferikle 4100 metreye cikabilirsiniz ki, bu cok guzel bir tecrubedir, tavsiye edilir.
 • bir gezginin dilinden: "bariş manço’nun deneyini yaptim, hakli çikti, seneler önce barış manço’nun tv programında izlediğim bir şeyi quito’da denedim. elime aldığım bir kibrit çöpünü, önce kuzey yarımküredeki bir restoranın lavabosunda suya koydum, daha sonra aynı şeyi, sadece 100 metre uzaklıkta güney yarımküredeki bir kafenin lavabosunda yaptım. kibrit çöpünün her iki yarımkürede farklı yönlerde hareket ettiğini gözlerimle gördüm!" [2015 edit: http://www.eksiduyuru.com/…ekvator-cizgisinde-deney]

  ekvator üzerindeki tek başkent. ekvator hattı merkeze 12 dakikalık yürüyüş mesafesinde mittad del mundo (dünyanın ortası) adlı semtte. bir ayağınız kuzey, diğeri güneyyarımkürede fotoğraf çektirebiliyorsunuz.turistler için uğrak yeri otavalo pazarı, teleferiqo bölgesi......http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/18932390.asp
 • ekvator çizgisinin geçtiği hatta bir anıt dikilmiştir ancak gelişen teknolojiyle anıtın aslında yanlış yere yapıldığı fark edilmiştir. ancak müze ve anıtın yeri değiştirilmemiştir. çizginin geçtiği yer çok yakındır mitad del mundoya ve intinan museum olarak geçer. ayrıca şehrin diğer tarafında otavalo'ya giden yol üzerinde ekvator çizgisinin geçtiği başka bir noktada daha benzer bir müze vardır ki bu müze çok daha görülesidir. çünkü bir adet güneş saati ve inkaların zamanında kullandıkları röper noktalarını da görme şansına erişirsiniz. eğer ki 21 haziranda oradaysanız güneşin gerçekten o coğrafya kitaplarında tarif edildiği dik düşme anına bile şahit olabilirsiniz, tabi güneş sizden yanaysa..
 • 15. yuzyılda kolombiya sınırından arjantin'in panpalarına kadar geniş bir uygarlık kuran ınkalar doneminde en büyük kentlerden biri. ıspanyollar döneminde yakılıp yıkıldıktan sonra 1534 yılında yeniden bu kez ıspanyol koloni mimarisiyle yapılmış. dar sokaklı evler akdeniz mimarisini yanıstıyor. bolivya'nin basketni la paz dan sonra 2850 mt ile dunyanın ikinci en yüksek şehri. dünyayı ikiye bölen ekvator çizgisinin bulunduğu paralerin dibinde kurulmasına rağmen, dünya'nın başka bölgelerindeki aynı enlemde yaşayan canlılar bütün yıl sıcaktan bunalırken quito'nun insan yaşamı için ideal bir sıcaklığa sahip olmasının nedeni; onun dünya'nın ikinci yüksek başkenti olmasında gizli. eger bu şekilde olmasa ortalama sıcaklık 15 dereceden fazla olacak ve özelikle günün öğle vakti cehennem sıcaklığı yaşanacaktı.
  quito, 1978 yılında unesco tarafından dünya kültürel mirası listesine alınmış. old town , new town ve metropolitan olmak üzere üçe ayrılıyor tabi bunun dışında çevrede çok farklı yerleşim alanları da var. halkın çoğunluğunun fakir olduğunu rahatlıkla görebiliyorsunuz hatta ıphone lüks hayatın en büyük belirtisi gibi görünüyor.
  diğer bir özelliği ise ıspanyolca kursunun yayginligi ve ucuzlugu. saatliği 5 dolardan günlük 4 saat olmak üzere ders alabiliyorsunuz. şunu da belirtmekte fayda var 3. saatten sonra hiç bir şey anlamıyorsunuz ya da ben anlamıyorum. bire bir 4 saat çok bence.
  gece hayatı son derece hareketli yalnız dikkatli olmanız gerekiyor her an size göz kırpan latin güzelin sevgilisiyle göz göze gelip dısarda soluğu alabilirsiniz. kavga etmeye çok meilli bir gençlik gördüm çünkü. ıcki, yeme icme, konaklama ve ulaşım son derece ucuz. 2 dolara cok güzel bir biftekle karnınızı doyurabilir, 3 dolarla yaklaşık 5 saat suren bir otobüs yolculuğuna dahil olabilirsiniz hatta 15 dolara bungee jumping yapabilir 5 dolara günlük cok iyi bir bisiklet kiralayabilirsiniz. özellikle meyve konusunda cok zengin bir ülke, ismini dahi bilmediğiniz bir cok tropikal meyveyi test edebilirsiniz.