şükela:  tümü | bugün
 • "question coming with surprise" ingilizce ibaresinin kisaltmasıymış kendileri. question'ın "qu" su, surprise'in "iz" i birleşiyor quiz i oluşturuyormuş..

  (bkz: ben bugün bunu gördüm)
 • bu, sınıfın bilgi düzeyini artırmak, materyallerin okunmasını ve tekrar edilmesini sağlamak isteyen eğitimcilerin kesinlikle kullanması gereken bir ölçme tekniğidir. bir yıl denedim, her haftanın başında iki soruluk ve 20 dakika sürelik bir quiz yaptım. ilk soru geçen hafta işlenen konuyla ilgili bir yorum sorusu, ikinci soru o haftaki (quizden sonra başlayacak olan) ders ile ilgili bir bilgi sorusuydu. vize ve final yüzdelerini minimuma çekip bu quizlerin hepsinin notta etkili olmasını sağladım. sonuç mükemmeldi, okuma alışkanlığını kesinlikle kazandırıyor, ilgi düzeyini artırıyor (çoğunlukla öğrenci okuduğu için konunun ilgi çekici olduğunun farkına varıyor). sonuç vizeye ve finallere de yansıyor, şimdiye kadarki en iyi vize ve final kağıtlarını veren ve en yüksek not ortalamasını tutturan sınıfım oydu. hatta ona yakın öğrenci finallerden sonra gelip dersin işleniş tarzı ve quizler için teşekkür etti. ne mutluluk. ama devam edemedim, çünkü yök kontenjanları artırdı, sınıflar oldu 90-120 kişi, verdiğim ders sayısı da arttı, artık okuyamam o kadar quizi. ama optik okuyucunun okuyacağı test biçiminde yapmayı düşünüyorum. özellikle her konusu çok önemli olan ve öğrenilmesi kesinlikle gerekli olan derslerde (var böyle bir hiyerarşi dersler arasında) kullanılması gereken bir teknik.
 • bir sınav başlığında bilim dilinin türkiye'de hala farsça olduğunu zanneden bir hocanın uyguladığı türkçeleştirme çalışması sonucu isminin "küçük imtihan" olduğunu öğrendiğim sınav çesidi... hayır arkadaş bu da türkçe değil ki! imtihan bir kere türkçe olmayan bir kelime, "kısa sınav" de madem artislik yapıp türkçeleştirmek istiyorsan müdür!
 • lig tv'nin en iyi kısa programlarından biri. uzun süredir takip ediyorum. sene sonunda bir best of yapmaları lazım.
 • lig tv'nin keyifle izlenen programı. ayrıca müziği de çok güzel, nedir merak ediyor insan.

  edit:
  merak edenler buyursun:
  http://www.youtube.com/watch?v=soloyjrxmxi
 • okullarda haberli veya habersiz yapılan, nicelik ve niteliği asıl imtihanlar kadar olmayan sınavlara verilen ad. kelimenin yalnızca bu anlamı için bulduğum karşılıksa sınavcık.
 • türkçe'yi koruyup kollladığını iddia eden türkçe öğretmenleri tarafından mini sınav olarak çevrildiğine şahit olduğum illet sözcük. ha mini çok da türkçe zaten.
 • baskın sınav
 • ders anlatiminin rezalet oldugunun farkinda olan hocalarin sinif mevcudunu korumak amacli almis oldugu tedbir. hocanin beceriksizligi ile yaptigi quiz sayisi dogru orantilidir.
 • lig tv'deki yayimlanan bu programa futbolcularin cogunun verdigi cevaplar ayni. bazilari icin

  en kotu giyinen : ibrahim uzulmez, lugano
  en cok konusan : caner erkin
  en cok abartan: caner erkin/necati ates
  en cok yemek yiyen: ayhan akman
  en tembel: guiza, gokhan gonul
  en pinti : lugano
  en caliskan : lugano, ibrahim uzulmez
  en iyi giyinen: emre belozoglu
  en yetenekli: hagi, alex, sergen, emre
  en yeteneksiz: lugano
  en gaddar: ismail gulduren, zago, hurriyet
  en iyi golcu: hakan sukur
  en iyi kaleci: rustu recber, volkan demirel
  en iyi teknik direktor: fatih terim
  en iyi sarki soyleyen: ugur boral
  en unutulmayan mac: a milli takim ile ciktiklari yari final maci

hesabın var mı? giriş yap