şükela:  tümü | bugün
  • 1994 yılında fuqua ve arkadaşları* tarafından bulunmuş, genlerdeki bir mekanizmanın adı. (bkz: mikrobiyoloji)
  • bakterilerin çevrelerindeki diğer hücrelerin ortama salgıladığı moleküllerin yoğunluğunu algılaması olayı.çevrelerine salgılanmış molekül miktarını ölçen bakteri aynı zamanda çevresinde ne kadar hücre olduğunu da algılamış oluyor.böylece de harekete geçmek için(patojense hastalık oluşturmak için) yeterli sayıya ulaşıp ulaşmadığını anlıyor.
  • bakteri muhabbeti.
  • bakterilerin kendi türlerinin yanısıra diğer türlerin varlığını da algılayabilmesini sağlayan mekanizma. bakterilerin çoğunluğunu öldürerek dayanıklı mutant bireylerin doğal* seçilimini sağlayıp bakteri türlerinin evrimini hızlandıran ve dolayısıyla giderek etkisiz kalmaya başlayan antibiyotiklerin yerine bu bakteriler arası haberleşmeyi karıştırarak* harekete geçmelerini engelleyen yeni ilaçların geliştirilmesi düşünülüyor.

    http://www.ted.com/…n_how_bacteria_communicate.html
  • antibiyotiklerin yerine geçmesiyle alakalı olarak, ilgili ted talk'da bahsedilen ikinci yöntem olan tüm bakterilerin kullandığı evrensel dili karıştıran bir anti-quorum sensing molekülü vücudumuzdaki yararlı bakterileri de durdurmayacak mıdır? ya da biraz daha geniş sorarsak iletişimleri engellenen bakteriler saldırıyı başlatamasalar da sürekli çoğalmaya devam etmeyecekler mi? bu durumda bir süre sonra bağışıklık sisteminin çökmesini ya da olmadık yerlerde inanılmaz büyüklükte bakteri kültürleri görmeyi bekleyebiliriz.

    demem odur ki, keşif ne kadar heyecan verici olsa da anti-quorum sensing ilaçlarının klinik test aşamasına gelmesi ve izinlerin alınarak etkin bir antibiyotik olarak kullanılmasına daha uzun yıllar var.
  • çevreyi algılama sistemi. ökaryotlar arasında da kullanılmasına rağmen ilgi alanı bakterilerdir ve gram negatif bakterilerde daha fazla aydınlatılmıştır.