şükela:  tümü | bugün soru sor
 • senaryo yazarı su-chang kong'un ilk filmi.
 • 2005 istanbul film festivali kapsaminda izledigim genelde oldukca basarili korku-gerilim filmi. gosterim oncesi yonetmen vietnam savasinin kendileri icinde cok onemli bir savas oldugunu belirtmistir...

  filmden notlar:
  - guney kore askerlerinin tum askeri malzeme ihtiyaclarini amerikalilar karsilamislar
  - nedense kan gormeye alismis bu askerlerin hepsi cok odlek oluyor ve sinirlerine hakim olamiyorlar
  - uzak dogu gerilim filmi demek uzun siyah sacli kiz demek.

  original web sitesi: http://www.rpoint.co.kr/
 • 2004 yılı mahsulu su chang kong tarafından yönetilmiş olan güney kore yapımı film.

  r pointgüney kore menşeili grand bell awards 2005 en iyi ses efekti ödülünü almış.
  filmimizin konusu klasik bir perili (veya lanetli de diyebiliriz) ev hikayesi. diğer perili ev hikayelerinden ayıran özellik ise zaman ve mekan. zaman olarak vietnam savaşı, mekan olarak da vietnam'da savaşın her iki tarafına ait askerlerinin de girmekten çekindiği bir bölge ve bu bölgedeki terkedilmiş bir ev.
  her ne kadar karakterlerimiz vietnamda savaşan kore askerleri olsa da, bu kesinlikle bir savaş filmi değil. başarılı bir korku filmi. özellikle filmin atmosferi çok etkileyici. tavsiye edilir.
 • savaş filmlerinin vazgeçilmez sahnesidir, ekip üyelerinin hepsi hayattayken birlikte fotoğraf çektirmek. "r point" in savaş filmlerine benzeyen tek yanı da bu sanırım.

  r point kore yapımı bir savaş filmi. düşmanın olmadığı, psikolijik bir savaş. kayıp askerleri bulmak için vietkong topraklarına giren askerler de teker teker kaybolurlar, ölürler, intihar ederler. filmin başındaki kurgu ve yukardaki fotoğraf bize olacakları söylese de nasıl olacağını öğreneceğimizi ummamızı sağlıyor.

  ummuduğumuzu bulamama sebebimizse kayıp askerleri arayan timin operasyon hakkında hiç birşey bilmemesine ek olarak dışardan izleyen bizler de bir şey öğrenemiyoruz. yani kimin niye nasıl öldüğü ve kaybolduğu gizemi bizi de sarıyor.

  ana akımdan ayrılan ve iyi gibi başlayan film sonunda sorulara cevap vermeyerek beklentileri karşılayamıyor. ancak yine de değişik türde savaş filmleri sevenlerin ilgisini çekebilir. *
 • 2004 yapımlı, yönetmenliğini su-chang kong'ın yaptığı gerilim filmi. gerilimden ziyade psikolojik gerilim. kayıp bir asker ordusunu bulmak için yola çıkan, lieutenant choi tae-in'ın önderliğinde ki askerlerin başına gelen olaylar aktarılmaktadır.

  genel olarak kurgu ve prodüksiyonu zayıf bulsamda, film oluşturduğu merak duygusu sayesinde sonuna kadar izlettiriyor. gerilim filmi olarak değerlendirmek yanlış olur. psikolojik savaş olarak izlendiği zaman beklentileri bir nebze karşılamış oluyor.