*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: rur)
 • (bkz: r.u.r.)
 • r.u.r., rossum'un akıllı robotları anlamına gelir. karel capek'in bilim kurgu tiyatro oyununun adıdır. açılışı prag'da 1921 yılında yapılan oyunun ingilizceye çevirisi paul selver tarafından, oyunun sahneye adaptasyonu ise nigel playfair tarafından 1923 yılında yapılmıştır.
  *vikipedi
  (bkz: karel capek)

  --- spoiler ---

  rossum’un evrensel robotları bir roman veya kısa öykü değil, bir ön oyun olmak üzere toplamda 4 oyundan oluşan bir tiyatro. 1920’de yazılan eser bir sonraki yıl da sahnelenmiştir. dilimize ise ilk kez patricia öztürk tarafından çekce aslından çevirisiyle, yazılışından tam 93 yıl sonra, 2013’te kazandırılan bu eser, elips yayınları etiketiyle ve hoş bir kapak tasarımıyla raflara sürülmüştü. gönül isterdi ki böylesine önemli konuları bir arada işleyen ve bilimkurgu edebiyatına zemin hazırlayan bu eser, uzun bir öykü veyahut roman olsun. tiyatro oyunu olarak hazırlamayı düşünen capek etkileyici bir dramaya imza atmayı başarmış olsa da, edebi değeri daha yüksek bir eser olarak görmek de güzel olabilirdi.

  her tiyatro eserinde olduğu gibi, ilk olarak karakterleri tanımakla başlıyoruz işe. 8 insan karaktere 10 robotun eşlik ettiğini gördüğümüzde daha en baştan sıra dışı şeyler okuyacağımızın bilincine varmamız geç olmuyor.

  helena: o halde neden onları yapıyorsunuz?
  busman: ha ha ha! bu çok iyi! robotlar neden yapılıyormuş!”
  fabry: çalıştırmak için küçük hanım. bir robot iki buçuk işçinin yerini alır. insan makinesi çok kusurluydu. bir gün ortadan kaldırılması gerekiyordu.
  busman: ve çok pahalıydı.

  3 perdelik ana oyuna geçmeden önce okuduğumuz “ön oyun”da rossum’un evrensel robotları ismindeki fabrikaya konuk oluyoruz. burada bizleri “en ucuz iş: rossum’un robotları”, “tropik robotlar. yeni buluş. tanesi 150 d.”, “herkes kendine ait olacak bir robot alsın!”, ve “ürünlerinizi ucuza mı mal etmek istiyorsunuz? rossum’un robotlarını sipariş edin.” gibi ilginç ticari sloganlarla dolu reklam panoları karşılıyor.

  fabrikayı ziyarete gelen başkan glory’nin kızı ve aynı zamanda hümanizm birliği başkanı olan helena, fabrikanın müdürü domin’in yanına gelir ve burada robotlar hakkında konuşmaya başlarlar. konuşmaya ise şüphesiz iflah olmaz bir hümanizm savunucusu olan helena’nın düşüncelerinin yön verdiğini görüyoruz. robotların halinden rahatsız olan ve onların da duygularının olabileceğini söyleyen helena, artık robot üretiminin durdurulması ve hatta robotlara insan gibi davranılması gerektiğini söyler. yaşanan hararetli tartışmalar bir sonraki oyunda yerini on yıl sonrasına bırakıyor.

  alquist: çünkü insan emeğine, acıya ihtiyaç yok, çünkü insan artık hiçbir şey yapmak zorunda değil, tüketim yapmaktan başka…” oh, lanetli bir cennet bu!

  r.u.r.-rossums-universal-robot

  ikinci oyunda helena’nın evinde olan bitenler karşılıyor okuru. dünya genelinde robot sayısı bir hayli artmıştır ve insanlara oranla çok daha güçlü olan robot işçiler birçok alanda insanlara hizmet etmektedirler. robotların rossum tarafından yaratılma gerekçeleri de tam olarak budur zaten. gelecekte tüm mesleklerde robot işçilerin çalıştığı bu sıra dışı gelecek tasviriyle capek inanılmaz bir hiciv resmetmeyi başarıyor. kimi kısımlarda insanlığı yerden yere vuruyor, kimi kısımlarda ise usulca insanlığın hedeflerini belirlemeyi ihmal etmiyor.

  peki tam olarak nedir capek’in bu eserini unutulmaz kılan ve keskin bir dramaya dönüştüren? işte bu bilgiler de oyunun 2. ve 3. bölümlerinde saklı.

  capek’in bu ölümsüz eseri, 100 yıla yakın bir süredir bilimkurgu edebiyatını ve sinemasını etkilemeye devam ediyor. robotlara takıntılı olan ve hakkında birçok eser yazmış olan ısaac asimov, stanislaw lem gibi yazarların yanı sıra, sinemaya da damgasını vurmuş nice eserin konusunun kaynağı elbette rossum’un evrensel robotları’na dayanıyor. capek bu kısa eserinde, robotlara dair günümüze dek okuduğumuz ve izlediğimiz birçok senaryoyu işlemeyi başarmış. özünde bir başkaldırı aslında capek’in robotlarının yaptığı. karakterler arası diyaloglarla da yine insanların robotları nasıl köleleştirdiğini ve sabırlarını taşırdığını gözlemlemek mümkün.

  rur robot

  capek’in yarattığı robotların aslında mekanik birer makina olmadığını bilmekte de yarar var. rossum tarafından çok gizli bir dizi test sonucu özel olarak üretilen robotların tamamı insan görünümünde, yani biyolojik yönleri ağır basıyor. fakat yine de, önemli insani özelliklerden yoksun olmaları onları robot sınıfına sokmamıza yetiyor.

  günümüzde robotları birçok alanda kullandığımız düşünüldüğünde, karel capek’in yaklaşık bir asır önceki hayal gücüne saygı duymamız gerekiyor. ve her kim kendini bir bilimkurgu okuru olarak görüyorsa, rossum’un evrensel robotları isimli bu kült eseri okuyarak karel capek’e ve bilimkurgu edebiyatına karşı görevini yerini getirmeli.

  alquist: ben bilimden şikayetçiyim! teknolojiden şikayetçiyim! domin’i, kendimi, hepimizi suçluyorum. biz suçluyuz! kendi büyüklük hırsımız için, bazılarının menfaatleri için, ilerlelemek için, bilmiyorum daha hangi büyük şeyler yüzünden insanlığı yok ettik. şu büyüklüğünüzden çatlayın! insan kemiklerinden oluşan bu kadar büyük bir tümseği hiçbir cengiz han yapmamıştır.

  https://www.bilimkurgukulubu.com/…vrensel-robotlari
  /-- spoiler ---