• 2008 yılından bu yana hosting şirketim var. bu ve bunun gibi siteler tüm şirketlerin eli ayağı olmuştur. çünkü müşterileri bu sitelerden buluruz genelde. ayrıca bir sürü kişi geçimini bu sitelerden sağlar. çoluğuna çocuğuna bu sitelerde yaptığı işlerle ekmek götürür.
    2015 yılından bu yana paypalın kapatılması ile başlayan süreç buralara kadar geldi. para kazanabilmek için önce estonya, sonra ingiltere'de şirket kurdum. paypal yasak, wise gitti, 2checkout gitti, stripe gitti. doğal olarak yurtdışı müşterilerini kaybettik. bu yüzden yurtdışında şirket kurdum. binlerce euro masraf yaptım..
    şimdi işe webmaster forumlarını yasaklamaya geldi.
    ya çok afedersiniz ama biz ne bok yiyeceğiz ulan! biz ne bok yiyeceğiz!
  • yüzyıllardır üyesi olduğum webmaster forumu.

hemen her hafta 3-4 kişi, türkiye'nin facebook'unu kurmak üzere olduğunu, çok kısa bir süre sonra açılacağını söyler.

hemen her hafta 3-4 kişi, yeri yerinden oynatacak bir projesi olduğunu, bu proje için de 1 full+full süper programcı, 1 işinin çok ehli tasarımcı (tercihen bootstrapa takla attırabilecek), 1 de birkaç yüz bin tl yatırım yapabilecek yatırımcı aradığını söyler. başlangıçta proje sahibi bu ekibi yönetecektir. muhtemelen kendisi bir lise öğrencisidir. proje tamamlanınca yatırımcıya yüzde bilmem kaç pay verilecektir. ama büyük hissedar kendisi olacaktır.

hemen her hafta, dolandırıldığını iddia eden, dolandırmadığını iddia eden onlarca kişi başlık açar.

hemen her hafta, aslında ücretli olarak yaptırabileceği bir işi, sanki yardım alıyormuş gibi sıfırdan yaptırmaya çalışan kişiler peyda olur.

hemen her gün, onlarca iş ilanı koyulur foruma. ama hiçkimse hiçkimseye güvenmez. işi veren, iş tamamlandıktan sonra, işi yapan ise işe başlamadan para almak ister. her iş başında bu ritüel istisnasız yaşanır.

ilan olarak konulan işlerin büyük çoğunluğunda iş ilanı açan arazi olur.

iş yapacak olanlar, tesadüfe bakın ki, istisnasız tam da işi teslim edeceği gün hastalanır. yada sevgilisi ölür. yada mutlaka trafik kazası geçirir. yada hiçbirşey olmuyorsa, telefon kesin arızalanır.

ödemeyi yapacak olan, o gün mutlaka bankada sorun yaşar. telefonu bozulur.

bugüne kadar iş yapıp da paramı tam olması gereken anda alamadım. kimsede paramı bırakmadım. ama tam zamanında da alamadım. ayrıca yaptırdığım işleri de tam zamanında teslim alamadım. o yüzden parayı da tam olması gereken zamanda ödeyemedim. yani bu ritüele ben de gereken katkıyı yaptım.

eleman arayanlar, iş ilanlarında klasikleşen cümleler yazarlar. öncelikle çalışan değil, adam aranıyordur. müslüman olması da şarttır elemanın. ilk 3 ay üç kuruş, sonraki aylarda da performansa göre maaş 10 kuruşa yükselebilir. ama öğrendiğim kadarıyla bu maaş hiç 4 kuruşa yükselmemiştir.

iş ilanlarında özelleşmiş yetkinlik yeterli değildir. yani sadece php yetmez örneğin. aranan eleman, php, c#, javascript, jquery, c++, c, ruby, asp vs.vs. her türlü dili profesyonel seviyede "kullanabilmelidir". aynı zamanda photoshop, fireworks gibi her türlü tasarım aracını da kullanabilmelidir. analitik düşünme yeteneği zaten olmazsa olmaz.

he bir de, herkes birbirinin kardeşi, arkadaşı, garantisi, referansıdır. asla tek sefer iş yapmazsınız. bir işi bir kişiyle yaparsanız, o size yüz farklı iş daha getireceğinin sözünü verir. kanarsanız, siki tutarsınız. o yüzden mutlaka hakkınızı isteyin.

paranızın en azından yarısını peşin isteyin. yada paranın en fazla yarısını peşin verin. kalan parayı işin sonunda alın yada verin. eğer belli bir saygınlığınız varsa, paranızın hepsini de peşin isteyebilirsiniz.

----------------------------------------------

bu arada yaz aylarında liseliler fazlasıyla boşa çıkarlar, o yüzden burayı liseliler basar. işini güzel yapan liseliler de var şüphesiz. ama 1000 liralık işi hem 50 liraya yaparlar, piyasayı düşürürler. hem de kimsenin kimseye güveni kalmaz, buna sebep olurlar.

----------------------------------------------

kimseyle kanka ayağına, kardeş ayağına da girmeyin. yarağı yersiniz.
  • ciddi ciddi kafayı yemiş tipleri de barındıran forum. bugün açılan şikayetlerden birindeki muhabbet gece gece kahkaha attırmıştır. üyelerin isimlerini mavi ve kırmızı olarak gizledim.

işte aşk forumu açacak olan çılgın r10.net üyesi ve maceraları

http://i.hizliresim.com/yp2aa2.jpg

edit: çok fazla r10.net davetiyesi isteyen oluyor. yalnız r10'da şöyle bir durum var ki bu da çok iyi tanımadığın kişilere davetiye vermeyi engelleyen bir durum.

eğer birine davetiye verirseniz ve bu kişi r10.net içerisinde ticaret yapıyorum diye birini dolandırırsa, aldığı işini yerine getirmez ve para iadesi de yapmazsa yani banlanmasını gerektirecek bir durum ortaya çıkarsa onu davet eden kişi de aynı şekilde ceza alıyor. hal böyleyken sözlükten falan r10 davetiyesi bulmaz baya zordur.
  • bu ne amk tc kimlik no'dan anasının nikahına kadar bilgi istiyorlar? kafanız güzelmiş genjler, alın götünüze sokun sitenizi.
  • genelini lisede biraz html öğrenip üniversiteye giremeyince, lan site yapayım, google'da yukarı çıkarayım, oturduğum yerden para kazanayım, ooh süperim ben diyen ergen tiplerin oluşturduğu forum. bunlar biraz büyüyünce de işte o dolandırıcılardan oluyorlar. buradan site yaptıracaklar da, seo hizmeti alacak kişiler de çok dikkatli olsunlar, hatta hiç bulaşmasınlar.
  • tahtakale'nin internet görmüş hali.
  • ülkenin çeşitli noktalarına dağılmış tahsili düşük, fırsatçı, her an her şeyi yapabilme potansiyeline sahip çakal-çukal sabi sübyanın cirit attığı forum. gerçekten bir şeyler öğrenmek isteyenlerin muhakkak uzak kalmalarını ve adam gibi kaynağından bir şeyleri öğrenmelerini tavsiye ederim. duyumlarıma göre geçtiğimiz günlerde patlamış zaten, umarım bu olay forumun azalarak yok olmasına ön ayak olur.

yanlış anlaşılma olmasın, benim üniversite yıllarımda iyinet forumlarına takılırdık. o dönem kitle küçüktü ve belli bir kaliteden, paylaşımdan bahsetmek mümkündü. fakat tam bizim artık forum piyasasını bıraktığımız 2005'lerde bu site ortaya çıktı. 7 yıllık üye hesabım olmasına rağmen ne post atarım bu siteye, ne de davetiye yollarım. maksat pipi ucu kadar yararım dokunmasın r10'a.

benim eyyorlamam buğadar.
  • 2 gün önce aldığı telefonu maddi sıkıntılardan dolayı satmak isteyen kullanıcılara sahip forum. ne oldu o 2 günde amınakoyayım hisse senetlerin mi battı?
  • gün itibariyle tamamen bitmiş forumdur. üyeliğim gitti. yaptığım satışlar ve itraderlar gitti. birçok referans yazısıyla dolu satış yaptığım konu gitti. çok güzel oldu aferim. şu olay sırf r10'a değil. çok fazla da olmasa bizim gibi webmasterlık alanında ekmek kazananları da vurmuştur. türk webmaster piyasasının ikiz kuleleri çökmüş gibidir şuanda. he niye abartıyorum bu kadar. r10'da webmaster olarak iş yapan satış yapan herkes bilir. başka platformda olmayan satışlar burada yapılır. büyük bir ticaret merkezidir. ne kadar dolandırıcı ya da hiç birşey anlamayan çocuk da dolu olsa, tek ve en büyük yerdi.

r10 adına üzüldüm mü? üzülmedim. iyinet forum'un 30 gün boyunca botnet saldırısıyla yok olması sırasında iyinetten ayrılanların fırsattan istifade iyinete düşmanca kurduğu yerdi. yıllarca iyineti övmek banlanma sebebiydi. piyasaya çoluk çocuğun dolmasına sebep ve ön ayak olan, aylık 50tl kazanmak için piyasayı mahveden, spam sitelere boğan ve buna bağlı olarak google adsense ve arama motoru filtreleri konusunda google türkiye ofisi de dahil birçok türkiye'ye özel ambargolar ve sıkı kurallar koymasına sebep olan bir yer.

2005-2007 yılları arasında tüm webmasterlar kazancını google adsense ile kazanırdı. hile yapan da vardı ama yıllarca gece gündüz uğraşıp çıkardığı projelerle kazanırdı. yurt dışında hala kazanılıyor ama 2007'den sonra artık kazanılmamaya başladı. bir çok kişinin ocağı söndü. daha html kodlamadan bile anlamayan çoluk çocuklar hazır script bulup alarak site açmaya para kazanmaya çalışmaya başladı. sonu da bu oldu.

umarım tekrar toparlanamaz da çocuklarıyla ve dolandırıcılarıyla birlikte yok olur gider. tekrardan işi bilen adamlar piyasaya çıkar ve iş yapar. 2007'de ekmeğimden oldum. 2012 yine ekmeğimden oldum. böyle sorumsuzluk olmaz.

r10.com u binlerce liraya satın alacaklarına veritabanı yedeklerini kontrol etselerdi. az para cukka etselerdi. onlardan da çıkar elbet bu.
  • 3-5 tane davetiyesine sahip olduğum lakin sırf ibneliğine kimseye göndermediğim site.

göndermeyerek insanlara iyilik yaptığımı, birgün başkasından davetiye alıp içeriye girdikten kısa bir süre sonra dolandırılınca anlayacak ve bana teşekkür ederek oradan uzaklaşacaklar.
hesabın var mı? giriş yap