şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul medya akademisi sahipliğinde bu ay çıkan yeni sinema dergisi.

  aylık. fiyatı 10 tl.

  yayın yönetmenliğine kürşat saygılı, yazı işlerine fırat çakkalkurt, editörlüğe fatih değirmen ve teksin begeç bakıyor.

  ilk sayısı yeni bir dergi için epey olgun bir çalışma olmuş. alınacak yol elbette var fakat gerek içerik gerekse tasarım olarak belli bir vasat tutturulmuş.

  demokan atasoy'un hazırladığı korku ve fantazma temalı 'canavarlar, yaratıklar, manyaklar' bölümü ile ali can sekmeç'in hazırladığı yeşilçam temalı 'yeşil vadi' bölümleri bilhassa dikkat çekiyor.

  'sinema hikayeleri' bölümü iyi bir açılış yapmasa da umut vaat ediyor.

  ilgi ve merak uyandıran diğer bir bölüm ise derviş zaim'in sinopsis nasıl yazılır temalı 'ustalarla sinema akademisi' bölümü olmuş. belli ki her ay farklı isim ve konularla sürdürülecek.

  alex röportajı lüzumsuz olmuş. aslında röportaj da denemez.

  recep ivedik serisine tepeden bakmadan tespitleri sıralayan yazı fena değil.

  ajanda bölümü klasik. başlık altındaki tarihler dilekçe formatında değil de misal '1 şubat' şeklinde yazsaymış daha iyi olurmuş. düzeltirler.

  vizyona girenleri yorum yapmadan isim isim yazmanın çok bir esprisi yok. kimse dergiden takip etmiyor. en azından bir iki cümleyle izlemeye değer olup olmadığı ima edilebilir filmlerin. yoksa kağıt israfı.

  vizyon eleştirileri idare eder. yönetmenin başka yayınlara verdiği röportajlardan yapılan seçki güzel düşünülmüş. devam etsin.

  dosya konusu da tek yönlü olmakla beraber çevirilerle zenginleştirilmeye çalışılmış. okunur.

  özetle dergi, yeni şeyler söylemese de sinema dergiciliğine bir hareket katacak gibi gözüküyor. takip edeceğiz bakalım.

  http://rabarbadergi.com/
  facebook
  twitter
 • temmuz-ağustos sayısı sinemanın filozofları adı altında çıkmıştı ve bu vesileyle benim de dikkatimi çekmişti. sonraki sayıda distopya sineması işlenmiş. içerik bakımından çok zengin, yorumlar tatmin edici ve ufuk açıcı. her sayı dolu dolu işleniyor, umarım ellerindeki her şeyi tüketmeden uzun soluklu bir dergiye şahitlik ederiz.
 • içi dolu, kritiği bol, akademik makale dozu yerinde, dosya konuları zamansız, görsel dili kuvvetli, yazar kadrosu dinamik, özverili bir sinema dergisi.

  bayiinizden fularla isteyiniz.
 • mayıs sayısında tayfun pirselimoğlu'nun yol kenarı filmini kapağına taşımış aylık sinema dergisi. derinlikli yazılar, ilgi çekici röportajlar da bulunmaktadır. sinema dergileri içinde kendine güzel bir yer edindi. yeni sayılarını merakla bekliyorum. sinema dergilerinin sayısı artması, okuyanı bol olması ümidiyle.
 • “koza’dan ahlat ağacı’na nuri bilge ceylan sineması” dosya konusuyla haziran sayısı pek hoşuma giden aylık sinema dergisi.
 • artık çıkmayacak.