şükela:  tümü | bugün soru sor
 • afrikada kötü bi paris kopyası, fransızların sömürge zamanlarından itibaren tarihsel dokusunu zkip attığı halka etnik kültürlerini unutturdukları fasın başkenti.

  belgesel gösterimlerinde devamlı şehrin kulelerini gökdelenlerini felam gösterirler anlamam
  yaw bana tarih gösterin kültüren çeşitlilik gösterin camii ül fenayı gösterin, yılan oynatıcıları gösterin mest olim dimi ama
 • fas'ın başkenti olan şehir.ankara ile mukayese edilebilir ancak yine de eğlence hayatı bu şehirde sıfırdır. fas'taki bütün şehirler gibi her tür modern şey*** fransız sömürgesi zamanından kalmadır. yeşilliği ve ılıman havasıyla aynı zamanda organize ve sakin bir şehir olmasıyla aslında oturulası bir şehirdir ama istanbul'dan sonra elbetteki hiç bir yer kesmez. bu şehirde atraksiyon aramak yanlış olur. hareketli bir yaşam ve iş merkesi için casablanca'ya gitmek ve fas'ın ünlü atraksiyonları içinde en turistik kent olan marrakech'i görmek gerekmektedir.
 • malta'nın yerleşik üç adasından biri olan gozo'nun 6000 nüfusa sahip başkenti... kenti diğer bir ismi de victoria'dır.
 • fasın diğer şehirlerine göre çok daha temizdir. en azından şehre hakim bir koku yoktur. nokia, mango, siemens gibi şirketlerin genel müdürlükleri bu şehirde olduğu için yabancı nüfus fazladır.
  rabattaki eski kent de diğerlerine göre daha sakindir. satıcılar marakeşdeki gibi yakanıza yapışmaz ve fularlar, deri eşyalar, terlikler ucuzdur.
  kartpostallardaki meşhur mavi-beyaz evler ve endülüs bahçeleri buradadır.
 • fas’ın en yaşanılır şehridir. içinde tarih, kültür, modern hayat, din, sakinlik, deniz, gece hayatı yani aranan her şeyi barındırır. yeni şehrin adı agdal’dır ve merkezden yaklaşık beş km. uzaklıkta kurulmuştur. agdal ile tarihi rabat arasında gece kulüpleri, parklar, lüks binalar bulunur. agdal her türlü restaurant ve eğlence yerleri ile gecenin geç saatlerine kadar canlıdır. tren hem agdal hem de rabat merkezde durmaktadır. dolmuş taksilerle seyahat edebileceginiz gibi yaklaşık 20 dirheme mavi uno taksiler ile de ulaşabilirsiniz.
  rabat merkez ise yeni şehrin uzağa kurulmasından dolayı tarihi dokusunu korumuştur. görkemli dış surlardan şehre giriş yaparsınız. sizi önce kraliyet sarayı sonra da fransızların yaptığı ville nouvelle karşılar. ortada geniş bir bulvar, palmiye ağaçları, yeşillikler ve her iki tarafında geniş kaldırımlı fransızlar zamanında yapılmış binalar bulunur. kaldırımın üzerindeki her üç dükkandan biri kafedir. kafelerin önü arkası duvara yaslanmış sandalyede oturup saatlerce sokağa bakan fas’lılar ile doludur. hepsinin önünde nosnos dedikleri filtre kahve bulunur ve bunu kalkana kadar bitirmezler. tren garını da geçtikten sonra daha eski ve bakımsız surlarla kaplı medina ya varırsınız. fas’ta icinde ayakçılar tarafından rahatsız edilmeden dolaşabileceğiniz, pazarlıksız en uygun fiyatı alış veriş yapabileceğiniz medina rabat’tadır. medinanın içlerine doğru gitmek yerine sağ tarafa doğru diğerlerine gore genişçe caddeyi takip ederseniz üstü cam ile kaplı turistik kısma gelirsiniz. burayı yukarı doğru bitirirseniz medinanın dışına çıkar ve buyuk surlarla çevrili kasbah ile karşılaşırsınız. kasbah girişinin hemen altında güzel bir endülüs bahçesi bulunur. kasbaha girer girmez sizi mavi-beyaza boyanmış evleri ve güzel kapıları ile oudaias karşılar. kasbahın sonunda yüksek surların üzerinden nehir ile okyanusun buluştuğu nefis manzarayı seyredersiniz. nehrin karşı tarafındaki sale şehri bütün zenginliğini ve canlılığını rabat’a kaptırmıştır. gene de arabanız varsa sale’nin kıyılarındaki salaş balık restaurantlarını tavsiye ederim. rabat ve saleyi birbirinden ayıran nehrin üzerindeki köprünün alt tarafında hassan kulesi ve kraliyet mozelesi bulunur. üst tarafında ise chellah isimli romalılar zamanından kalma antik şehir vardır. kraliyet sarayı ile nehir arasında bakanlıklar ve konsolosluklar bulunmaktadır.
  agdal modern binaları, tramvayı, mağazaları, kafeleri, restaurantları ile her zaman vakit geçirebileceğiniz kısımdır. barların ve şık restaurantların yanı sıra gece kulüpleri de bulunmaktadır. amnesia, bloom, high club avrupada bile örneğine az rastlayabileceğiniz diskolardır. özellikle haftasonları uykusuz geceler sizi beklemektedir.
 • batman'ın kozluk ilçesinin yanıkkaya köyünün halen kullanılan ermenice eski ve asıl adı.
 • beyrut, ankara karışımı bi garip şehir. gözünüz şehir içinde deniz aramasın pek.

  bu şehre güzel desem hmm der tekrar düşünürüm, çirkin desem yok artık haksızlık olur diyesim gelir. öyle bir şehir işte. düzen mi düzen, temizlik mi temizlik. ama ne o öyle arkadaş her köşe başında polisler felan. insan tırsıyor yahu.. tramvayı felan var, geniş geniş caddeler, şehrin süper bi kalesi de var çarşının hemen dibinde.

  meydanlara caddelere yakın ortalama bi otel isteyen beri gelsin: hotel belere (günlüğü 72 euro'ya kaldımdı)
 • le grand comptoir de bir casablanca birasi yuvarlanmadan donulmemesi gerekir.
 • şavşat'ta eski bir ermeni köyü. yeni adı köprülü.