şükela:  tümü | bugün
 • doğu türkistan türkleri'nin hakları için mücadele eden uygur türkü iş kadını ve politik eylemci. forbes dergisi tarafından 1994 yılında çin'in en zengin 7. kişisi olarak gösterilmiş. 1999 yılında çin hükümeti tarafından tutuklanmış ve doğu türkistan bölgesinde yaşayan uygur türkleri'ne karşı izlenen politikalar yüzünden pekin yönetimini eleştirmekten ve yerel basında çıkan makaleleri yabancılara vermekten 8 yıl hapis cezasına çarptırılmış.
 • 1948 dogumlu cin vatandasi uygur kökenli insan haklari eylemcisi. kendi iddalarina göre cin`in en zengin kadiniymis bir zamanlar. uygur halkinin özgürlügünü talep ettigi icin hapis yatmis ve cok sayida sivil toplum örgütü ve abd nin basikisi üzere 2005 yilinda yurt disina cikmasina izin verilmis. su siralar abd de yasiyor ve bati avrupa ülkelerinde "gök ün savascisi. cin` in bir numarali düsmani" adli kitabinin tanitimini yapiyor.
 • uygurların çin baskısı altında bir dakika bile barışı yaşamadığını söyleyen iş kadını.

  http://www.youtube.com/watch?v=jjz7rt6vrsq
 • an itibarıyla ntv'de canlı bağlantı ile konuşmaktadır.
 • az önce üzüntü ile 2006 ve 2007 senelerinde türkiye'ye gelmek için yaptığı başvurularda vize alamadığını öğrendim.

  bunun sebebini merak ediyorum. yorum da yapamıyorum. acaba çin'in baskısı bu kadar mı geçerli türkiye cumhuriyetinin politikalarında? çin hükümetine one minute demek mümkün olmuyor sanırım.
 • az önce uygurların anası olarak ntv'de sorulan sorulara uygurca cevap vermiştir. türkiyeye sokulmadığını söylemesi de ayrıca dikkat çekmiştir.
 • uluslararası af örgütü nün amerika ayağının internet sayfasından çeviri;

  http://www.amnestyusa.org/…cases/page.do?id=1101237

  başarılı ve karizmatik işkadını kadir, kaynaklarını, bölgenin çoğunluğunu oluşturan kardeş uygur halkının eğitimine ve istihdamına harcadı. çin hükümeti bu yardımseverliğinden dolayı, o'nu, ülkenin prestijli ulusal danışman grubu olan the chinese people's political consultative conference*'a üye olarak atadı. ayrıca, 1995'deki birleşmiş milletler dünya konferansı delegasyonunda da yer aldı.

  sinçan (xinjiang) uygur özerk bölgesi ticaret odasının* saygın bir üyesi olan kadir, 1997 yılında, kadınların haklarını ve ekonomik* güvencelerini desteklemek için, 1000 anneler hareketi ni kurdu.
  ...
  uluslararası af örgütü, rabia kader'i (rabiya diye geçiyor bir kaç yerde), bir inanç mahkum olarak görmekte ve onun acilen ve koşulsuz serbest bırakılmasını istemektedir.

  derinek : kısa makalenin adı, "rebiya kadeer, prisoner of conscience"

  serdar 24'e uyarıları için teşekkürler
 • erdoğan'ın kendisine vize başvurusunda gerekli kolaylığın gösterilmesi doğrultusunda yaptığı açıklama sonucu, türkiye için vize başvurusu yapmaya hazırlanan kadın, uygurların annesi.