şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: rabia)
  • islam dünyasının ilk sufi alimlerindendir.kadın bir evliyadır.feridüddin attar ve mevlânâ gibi alimler bile ondan ilham almışlardır.
  • (bkz: #56594915)
  • gece vakti olup herkes sevdiğine evlad-ı iyaline uykusuna kavuştuğunda tek sevgilinin hasretiyle sabahlara kadar feryat figan ağlayan ilk dönem sufilerden bir kadın.ve bu ilk dönem sufilerinde şibliyle birlikte hâli en farklı olanlardan aşkın vücut bulup zahir olmuş hali.bir eline su bir eline ateş alıp cenneti yakıp cehennemi söndüreceğim ki insanlar rablerine cehennem korkusu ya da cennet aşkıyla ibadet etmesin diyebilecek kadar müstağni kendisiyle evlenme talebi olan allah dostlarından birini "ben de o yönde bir arzu mu gördün de bu taleple kapıma gelebiliyorsun git kendin gibi birini bul" diyebilecek kadar keskin sözlü.aşk ile yaşayıp aşk ile vuslata ermiş zühdü bir çaba olmaktan çıkarıp hâl edinmiş hak yolcusu.

arayan mı bulur bulan mı arar giden mi varır varan mı gider bilemedim.
  • geceleri evinin çatısında ibadet ederken, " ey rabb'im, yıldızlar ışıyıp duruyor, insanlar uyuyor, sultanlar kapılarını kapamış durumda ve her aşık sevgilisiyle baş başa ; ben ise burada seninleyim."
    bir diğer ibadetini gerçekleştirirken,
    " ey rabb'im eğer sana cehennem korkusuyla ibadet ediyorsam beni cehennemde yak, eğer sana cennet umuduyla ibadet ediyorsam beni cennetine sokma ama eğer sana senin hatrın için ibadet ediyorsam beni ezeli güzelliğinden mahrum bırakma."
    dediği rivayet edilir.