şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sosyalist gerçekçilik teriminin maddeye bürünmüş hali denebilecek devasa sovyet heykeli. letonyalı sanatçı vera muhina tarafından paslanmaz çelikten yaratılmış ve 1937 dünya fuarı'nda tüm ihtişamıyla yer almış. eserin boyu yaklaşık 25 metre olarak kayıtlara geçmiş.

  sonraki yaşamı boyunca moskova'da sergilenen heykel, sscb yıkılınca önceleri ikinci planda kalmış, ardından da restorasyon bahanesiyle sökülüp bir depoya konulmuş. gerekli ödenek sağlanamadığı için de hala parçalar halinde akıbetini beklemektedir. mosfilm'in logosu bugün görülebildiği tek yerdir desek fazla abartmış olmayız herhalde.

  resmi: http://pics.livejournal.com/valkorn/pic/002c2gkf
 • "işçi ve kolhoz kızı " isimli başyapıt. 37'de dünya fuarı için yaptırılan ve vdnh'ya dikilen heykel işçi ve köylülerin simgesi haline gelmişti. "bir kadın ve bir erkek" sosyalizmin cinsler arası eşitliğe teoride de olsa bakışını gösteriyordu.

  heykel 2oo3'ten beri restorasyonda olduğu için hiç görme fırsatım olmamıştı. dün akşam büyük bir kutlamayla yerine getirilmiş. ilk fırsatta gidip görmeli.
 • (bkz: vdnh)
 • vera muhina'nın en meşhur heykeli. bu 24 m. uzunluğundaki heykel, sosyalist rusya'nın sembollerindendir. heykelde, iş kıyafetleri içindeki işçi bir erkek ile çiftçi bir kadın, ellerindeki çekiç ve orağı ileri ve yukarı kaldırmaktadır. sosyalizmi daha ileri ve daha yukarı taşımak azim ve kararlılığı, milletin efendisi bu ikilinin gözlerinde parıldamaktadır!
 • şahsi görüşümce yapılmış en etkileyici ve muazzam heykeldir. ha ben heykelden anlamam, orası da ayrı konu. yani benim söylediğim biraz "bizim köy dünyanın en güzel yeri" gibi oluyor ama ne yapayım kardeşim, çok güzel heykel sonuçta.