• luz long gibi d.şşaklı bir adamı tanımama yardımcı olan film, geri kalanı biraz fasa fiso.
    ayrıca filmin türkçesi biraz garip (bkz: rüzgarın oğlu)
  • bence oldukça başarılı olan film.

--- spoiler ---

tek takıldığım nokta, eski fotoğraflara bakınca cast'lar oldukça başarılı, hatta yahudi atletler falan neredeyse birebir aynı cast yapılmış. bu kadar yan karakteri başarıyla gerçek haline benzetirken, hitler ve goebbels castları hiç olmamış sanki.
    --- spoiler ---

ayrıca filmin ismi harika tek kelimeyle çok şey özetliyor.

zira race hem yarış anlamına gelen,
    hem de ırk anlamına gelen bir sözcük.
  • koşmayı seven herkesin ilgiyle ve sıkılmadan izleyeceği bir film.
    (bkz: jesse owens)'ı keşfetmemi sağladı. böyle sporcuları seviyorum. tarihe geçiyorlar ve sadece yarışmakla kalmayıp kendi kendilerinin hikayelerini yaratıyorlar.

--- spoiler ---
    ülkesinde ikinci sınıf insan muamelesi gören bir zenci, ırkçılığın başkentinde kendisini 2. sınıf gören ülkesi adına yarışıyor ve rekor üstüne rekor kırıyor. adam nereden baksan her türlü kaybedenken oyunlar sonunda 4 madalyalı 3 rekorlu manyak bir sporcu oluyor.
    --- spoiler ---
  • amerikalıların takıntılı bir halde, her resmi işte, her başvuruda, her yazılı resmi iletişim aracında sordukları konu, tr. ırk. bizim gibi alışık olmayanlar için gerçekten rahatsız edici. bir de seçeneklerde nereye yerleştireceğini bilemiyor insan kendini. ortadoğulu diye bir şey yok, siyah, hispanik olmayan beyaz (hispanikleri de beyaz saymadıklarından), hispanik, asyalı ve bazen de caucasian diye geçen kafkasyalı? beyaz ırk var, işte aslında bu avrupa beyazı benim anladığım. lan şimdi ben burda en çok non-hispanic white klasmanına uygun düşüyorum ama yolda görsen hispaniklerden ayıramazsın beni, esmerim çünkü. geldiğim coğrafya asya minor, eh ordan da asyalı (dört nala gelmişiz uzak asyadan) ne diyim ben şimdi. zaten gıcık da bir soru, sanane lan ırkımdan? napacan? gelince görürsün, yaptığım işe bak önce. zaten bir yandan haldır haldır tartışmalar dönüyor amerikadaki üniversitelerde ırka göre kota uygulanıyor diye. bunların cevaplarından seçip seçip alıyolar demek insanları. koklayarak almak gibi. hiç alışılmayacak soru kısacası.
  • bu şarkıyı yabancı bir grup yapsa herkes bilirdi ama mfö yapınca aaoouvv.

şuradan dinlenebilir: https://www.youtube.com/watch?v=8o-nb8ko1qa
  • arkadasim seytan filminin soundtrack'inde de bulunur.
    ama ben adini through the race diye biliyorum.
  • harika bir film, biyografi ve tarih sevenler kesinlikle izlemeli.

--- spoiler ---

-almanya da hiç çirkin kız var mı ?
    - onları saklıyorlar daha sakladıkları bir sürü şey var

--- spoiler ---
  • "race is just another four letter word.."
  • çevirisini az önce tamamlayıp malum ortamlara teslim ettiğim enfes film. müthiş bir film olmuş. nazi almanyası, ırkçlık, yahudiler, amerika, zenciler/siyahiler üzerine işlenen bir konu; sosu da 1936 berlin olimpiyatları, uzun atlama, 100 metre koşusu, 200 metre koşusu, 400 metre engelli koşu ve tabii ki de jesse owens.

tüyleri diken diken eden şahane bir yapım olmuş. tarih, siyaset ve spor seven, bilhassa olimpiyat ve atletizm meraklısı olan kaçırmasın.
  • iki taraflı yapılan ırkçılığın (siyah insanlar & yahudiler) sporun içerisine bu denli karıştığı bir ortamda owens'ın bu kadar çok sabretmesi inanılmaz... muhteşem bir biyografi olmuş, üstelik amerika övülmeyen tarafta... izleyin.
hesabın var mı? giriş yap