şükela:  tümü | bugün
  • bir çok bilim tarihçisine göre modern çevre hareketini başlatan sessiz ilkbahar (silent spring) isimli kitabın yazarı. kitapta çevre kirlenmesinin insan sağlığı üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak incelenmekte; ddt'nin uzun bir besin zincirine girerek zararlı böcekler dışında bir çok hayvanı öldürdüğü ve insanları da tehdit ettiğine değinilmekteydi.
  • silent spring kitabi kimya sanayi calisanlari, ddt kullananlar ve bu isten nemalananlar (kennedy dahil) tarafindan buyuk tepkiyle karsilanmis. kendisini komunist ilan edenler dahi olmus. biraz bizim zamanlardaki hes, nukleer, altin madenciligi karsitlarina gosterilen muameleyi hatirlatti. bu arada kitabi yazmaya baslamasi bir arkadasinin kus olumleri yuzunden kendini aramasindan sonra, olumlerin oldugu bolgede sadece kuslarin degil baska pek cok turun de oldugunu fark etmesiyle olmus. kitabi yazmaya basladiginda gogus kanseri olan carson kitabin basimindan 2 yil sonra hayatini kaybetmis.
    kitabi okumadim ama verdigi bilgilerden en onemlilerinden biri oldurulmek istenen boceklerin zehirlere karsi surekli kendilerini gelistirdikleri ve sonucunda surekli doganin bir adim onde oldugu dongusel bir savasa girildigidir sanirim. burada ve kitabinda evrim teorisinden oldukca faydalanmis gozukuyor.
  • "ne yapmis oldugumdan cok, ne yapiyor oldugumla devamli ilgileniyorum."

rachel carson
  • amerikalı deniz biyoloğudur.

yazdığı 'silent spring' pek çok kişi tarafından yirminci yüzyılın en etkili kurgu olmayan eseri kabul edilir.

kimya endüstrisinden gelen yoğun eleştirilere rağmen, toplumun çevre ve sağlık konularına ilgisini körüklemiş ve birkaç yıl içerisinde nixon hükümeti çevre koruma dairesi’ni kurmuştur.