şükela:  tümü | bugün
  • rhona mitra 'nın hayat verdiği the last ship karakteridir. doktor.
  • columbine lisesi katliamında ilk öldürülen öğrenci. hep çocuk olarak kalacaklardan.

http://en.wikipedia.org/wiki/rachel_scott
  • yaşamı ve ölümü hakkında sıradışı, duygusal ve masalsı bilgilerin bulunduğu merhum lise öğrencisi.

arkadaşıyla öğle yemeği yerken vuruldu. birkaç gün önce, yıllar sonra yeğeninin de giydiğini öğreneceğimiz siyah elbisesiyle okul balosuna katılmıştı. daha birkaç saat önce okula gelirken kardeşiyle kavga etmiş, ders arasında defterine bir çizim karalamıştı. çizim bir yastan bahseder gibiydi, columbine çiçeğinin üstüne on üç gözyaşı çizmişti ve o gün on üç kişi vefat etti.

rachel, eric tarafından dört kez vuruldu. beraber yemek yediği ve sekiz kere vurulan arkadaşı richard castaldo felç kaldı. öğrenciler okulu boşaltırken kimse görmesin diye rachel'ın ölü bedeni polisler (?) tarafından düşüncesizce ve saygısızca kenara sürüklendi. aynı okulda bulunan ve kütüphaneden zar zor sağ çıkan erkek kardeşi craig'in o gün ablasını ararken endişeli göründüğü bir videosu var. craig scott yıllar sonra yazdığı mektupta, "o sizi affederdi, o yüzden ben de affediyorum." demiştir. rachel'ın annesi beth nimmo ise katillerden dylan klebold'un annesiyle görüşmektedir. beth nimmo, rachel'ın hayatının son yılında bir şekilde tanrıyla iletişimde olduğunu iddia etmiştir. dinine oldukça bağlı olan rachel'ın, günlüğüne, hayatının son yılı olduğunu bildiğini ve her şey için tanrıya teşekkür ettiğini yazdığını söylemiştir.

bana göre i'm not ashamed filmi, gerek rachel'ın dini tarafını aşırı ön plana çıkarıp tamamen inançlı hıristiyanlara hitap etmeye çalışmasıyla, gerekse katilleri ele alış biçimiyle oldukça başarısız bir filmdir.

bunları rachel'ın en sevdiği şarkı olduğunu öğrendiğim ve benim de çok sevdiğim the verve'ün bittersweet symphony şarkısını dinleyerek yazdım. -belki de doksanlar ruhunu sevdiğim için- hikayesi ve kişiliği tarafından etkilendiğim rachel hakkında bir şeyler bilmenizi istedim.

"bir teorim var. eğer bir insan merhametini göstermenin yolunu bulursa, aynı şekilde zincirleme reaksiyon başlatabilir." -r.j.s.