şükela:  tümü | bugün
 • gecen sene sampiyon olmus olan belcika takimi.kadrosunda josip skoko,wesley sonck,zokora,beli moumouni dagano gibi oyunculari bulundurur.sampiyonlar ligi'nde fenerbahce'den kotu olmasin madara olmuslardir.
 • belcika birinci futbol ligi (jupiler) nde bir takim.
 • ligi 70 puanla 3.sırada bitiren iki takımdan biri olduğu için yönetmelik gereği 26.05 ve 29.05'te standard liege ile seneye uefa kupasına katılmak için eleme maçları oynayacak mavi beyazlı ekip.
 • 2009 yılından beri liverpool'la aralarında ticari bir anlaşma vardır, bir nevi pilot takımıdır.
 • ben oynamadığım sürece herdaim kazanan bir takım.

  bir de basel var böyle.

  (bkz: iddaa)
 • 2010-2011 sezonunun belcika sampiyonudur. gördüüm en sacma sapan kurallara dayanan jupiler league'i, yani normal sezonu 2. sırada bitirmesine ragmen sampiyonlar grubu denen naneyi lider bitirirerek sampiyon olmuslardır.

  yanlıs anlasılmasın bu 10 maclık grubu lider bitirimemiştir. normal sezondan gelen puanların yarısı üzerine eklenen sampiyonlar ligi puanları sonucu lider olmuslardır. yoksa bu sampiyonlar grubunun lideri açık ara farkla standart liegedir. daha da garip olan, ikili averaja bakarsan sampiyonlar grubundaki, orada da standart liege üstün. ama normal sezondaki ikili averaja bakarsan da genk üstün. yani bu takım ya normal sezonda daha fazla puan toplamadığı için şampiyon oldu, ya da normal sezondaki ikili averaja bakılıyor,ki hiç sanmıyorum.

  edit: dntpnc nickli arkadaş dikkatimden kaçan bir şeyi hatırlatarak olayı çözmüştür. kendisine teşekkürü bir borç bilirim. * *

  aynen yazıyorum mesajını zira herşeyi acıklıyor:

  http://en.wikipedia.org/wiki/belgian_pro_league
  the point system in the play-offs 1 is the same as during the regular season, except that each team starts with half of the points they won in the regular season. points are rounded up to the nearest integer. at the end of the play-offs 1, the first-placed team becomes the champion of belgium. if some teams are level in the ranking, any points added due to rounding `are first withdrawn from their total points if applicable`, before other criteria are taken into account.

  yani diyor ki normal sezon puanının yarısı alınırken eğer yukarı yuvarlama yapılmışsa, puan eşitliğinde önce o göz önüne alınır. diğer herşeyden önce buna bakıyoruz (bu son cümleyi ben ekledim)

  normal sezon:
  liege: 49
  genk: 64

  yarısını aldık;

  liege: 24,5'tan 25
  genk: 32

  play off :

  genk (6g 3y 18 puan) 32+18=50
  liege (8g 1b 25 puan) 25+25=50

  eşit oldu ama aslında puanlar genk 50, liege 49,5 çünkü liege'in puanını yukarı yuvarlamıştık, eşitlik halinde en önce -çok mantıklı olarak- bunu geri alıyoruz.
 • bugün eşit puanla şampiyon olmasının sebebi, play-off'a başlangıç puanlarının hesaplanma şekline bağlıdır. normal sezonun ardından elde edilen puanlar ikiye bölündü. genk çiftli puanla normal sezonu bitirmiş ve puanı ikiye bölündüğünde tam sayı puanı vardı. standard liege'in ise tekli puanı vardı fakat kural gereği yarım puan üst haneye yuvarlandı. fakat eşitlik halinde averaja bakılmaksızın yuvarlama yarım puan yüzünden standard ikinci oldu.

  belçika play-off sisteminin en saçma kuralı bu da değil: şu an kupa finali dolayısıyla uefa avrupa ligi'ne gidecek olan westerlo'nun play-off sonrası baraj maçlarına katılıp katılmayacağı statüye göre belirsiz.
 • türkiye'deki şike operasyonu nedeniyle türk takımları yerine şampiyonlar ligi'ne girebilmek için uefa'ya başvuru yapan takım.
 • tff ve uefa'ya trabzonspor ve beşiktaş'ın avrupa kupalarına usulsüz girdiği iddiası ile dava açan takım.