şükela:  tümü | bugün
  • fatih'in hüküm sürdüğü devirde orta avrupa'da osmanlı ordusunun perperişan edildiği savaş, yükselme döneminde bir bozgunun tarih kitaplarında şık görünmeyeceği öngörüldüğünden milli eğitim tarafından yok sayılmaktadır..
  • osmanlı tarihinden itinayla silinmştir. okumak isteyen ingilizce wiki'ye başvurabilir. fatih sultan mehmet'in ordu başında olmaması en büyük şansıdır.
    https://en.wikipedia.org/wiki/battle_of_vaslui
  • üniversite birinci sınıfa kadarki tarih derslerinde müfredatta yer almayan savaş. belki tarih bölümünde bile yoktur.
  • varlığını bile bu başlıktan öğrendim, lanet olsun.
  • bu savasin milli egitim mufredatinda bulunmamasinin nedeni bellidir: sonuca etki etmedi.

sonucta uc rumen prensligi; eflak, bogdan ve besarabya turkiye'nin eline gecti mi gecti. bu savasta zafer kazanan komutan stephan cel mare'nin kilici topkapi muzesinde mi muzede. e daha ne? yani sah ismail de yavuz'un diyarbakir beylerbeyini yendi. onu da pek anlatmiyoruz. onun da sonuca etkisi yok cunku. zaten orta ogretim mufredatinda fatih donemi epi topu iki sayfadan ibaret. istanbul, trabzon, mora, eflak, bogdan ve otranto'nun fethi; otlukbeli zaferi ve kirim'in anavatana katilmasi hepsi toplam iki sayfa!

ama sizi de kirmasinlar tabi. 1475'te bir turk ordusu romanya'da pusuya dusurulmustur yazsinlar. niye? bilmiyorum ama yazilmasini cok istiyorsaniz yazsinlar.