şükela:  tümü | bugün
  • özellikle ankara'da bolca rastlanan sürücü tipidir.

ana hatlarda hız sınırı 82 olarak belirlenmiş ve radar olan bölümlerde ışıklı tabelayla hız sınırının 82 olduğu vurgulanmış olsa da bu dingiller hızını 40 km'ye düşürüp radarın altından geçtikten sonra tekrar 100 km'ye çıkarırlar. trafiğin bütün ahenginin içine sıçarlar. herkes 80'le gitse akıp gidecek trafiği bu dingiller kangren ederler. sanki 82'nin altındaki düşük hızlarda gidince bonus puan veriyorlar.
  • aykut kocaman değildir.
  • asgari hız sınırı diye bir kavram var. sen azamisine takılmışsın ama tersi de var işte.

"zorunlu haller dışında" araç cinsi gözetilmeksizin asgari hız sınırı saatte 15 kilometre, otoyollarda ise saatte 40 kilometredir.

isterse 40 km hızla sağ şeritten paşa paşa gider, adam kurallara uyuyor. sen kafandaki kurallara kimse uymak zorunda değil.

ben mi radar gördüğümede hız sınırının üst limitlerini de kullanarak geçiyorum. ama 40 km hızla giden adam da sol şeritte olmadığı müddetçe umurumda olmuyor.
  • trafik akışını bozan sürücü.

ankara'da 82'lik yolda en sol şeritteki de 40'a kadar olmasa da 60'a kesin düşüyor ve eskişehir yolu tepe prime yakını trafik sıkışıklığının sebebi genel olarak bu durum oluyor. çünkü radara kadar resmen adım adım ilerlediğiniz yol o radarı geçtikten sonra anında açılıyor her defasında.

o değil de ortalığın tozunu attıran o audi'ler bir anda 82'lik yolda 40-60 aralığına düşünce bana çok ezik geliyorlar bir anda. geç işte yol açıksa 80'le, hocasına yaranmaya çalışan öğrenci ezikliği yapma.
  • özellikle sol şeritten gideninin kulağının bolca çınladığı sürücü tipidir.

be hoca, en soldan eskişehir yolu'nda, konya yolu'nda (üstteki entaride de belirtildiği gibi) 82 km/sa ile gitse hiçbir halt olmayacakken, hangi kafaylaysa artık, 60-70'le gitse dahi trafiğin içine eder maalesef. zira ankara'nın ana arterleri en ufak bir şeyde tıkanıyor zaten.
  • hız göstergesi %100 doğrulukta ölçüm yapmaz. lastik havaları bile hızı etkiler. 80 ile giderken ceza yediğinizde bunu hatırlarsınız.
  • öğretmenini görünce birden aşırı uslu duran, aslen yaramaz çocuğun büyümüş de sürücü olmuş versiyonu.

radarın olduğu bölgede gerekenden yavaş kullanana yıldızlı pekiyi veriliyormuş.
  • ankara'da bunlar bir de dört şeritli yolun dördünde de ayni hizda giderek "akan trafik bir anda nasıl kitlenir?" sorusuna cevap oluşturuyorlar. amk biri 50 ile biri 45 ile gitse trafik yine akacak ama yok, ille o dördü yanyana dizilip 80 ile akan trafiği bir anda durma noktasına getirecek. sokak arasında 80'in altına inmeyen adamlar gidiş-geliş 8 şeritli yolda kamerayı geçene kadar 40 km hız ile ilerliyor.