şükela:  tümü | bugün
  • göz göre göre yalan haber yapan gazete. neymiş gezi parkı olayları sayesinde ispanya bizi turist sayısında geçmiş. şaşırdınız mı arkadaşım siz? al sana sayılar 2012 yılında 20 milyon fazla turist gitmiş ispanyaya. arada zaten uçurum var sanki adamlar bu sene geçmiş bizi gibi haber yapın. aferin size.

http://en.wikipedia.org/…iki/world_tourism_rankings

bu da kolpa haberin linki.
    http://www.radikal.com.tr/…n_cagini_yasiyor-1147887

edit: ispanya'da ki turist artışının sebebi dünya turizminde yaşanan büyüme sadece ilk altı ayda %5'lik bir büyüme yaşanmış. ayrıca ispanya yılda 57 milyon turist çeken bir ülke ilk 7 ayda sezonun en önemli kısmında 35 milyon turist çekmiş yani sene sonuna doğru aşağı yukarı aynı turist sayısına ulaşacak. hee inanmak istemeyene istediğin kadar anlat. onlar için şunu söyleyeyim, ispanyol turizm lobisi varmış olayların arkasında.

http://media.unwto.org/…xpectations-first-half-2013

''this represents an increase of 5% or an additional 25 million international tourists compared to the same period of 2012''

bu da ispanya'da artan turist sayısının oranı verilmiş yine %5. birleşmiş milletlerin açıkladığı oran ile aynı.

http://www.theleader.info/article/40003/

hatta bizde de turist sayısı artmış.
    http://www.cnnturk.com/…i.artti/720742.0/index.html
  • "gezi parki olaylari sayesinde ispanya turkiye'yi turist sayisinda gecti" gibi bir iddiada bulunmuyorlar. soyledikleri su: ispanya temmuz 2013'te daha onceki temmuz'lara gore daha fazla turist cekerek rekor kirmis. ispanya seyahat acenteleri birligi de bu artisin kismen turkiye ve misir'daki ic gerginlikten kaynaklandigini soylemis, ki mantikli bir cikarim, cunku ispanya, turkiye ve misir kuzey avrupali turistler icin rekabet eden ulkeler. nitekim ayni cikarimi bazi yabanci haber kaynaklari da yapmis. hatirlamakta fayda var, taa tayland'in turizm otoritesi bile "turkiye'deki karisiklik bize yarar" diye aciklama yapmisti haziran'da.
  • sayfanın sol üst köşesinde zafer bayramı ile ilgili bi' kutlama mesajı yayımlanmıştır. bunun haricinde artık günlük gazete okumalıyım düşüncesiyle radikal'e başladım. doğru mu yaptım yanlış mı yaptım bilmiyorum ama türkiye'de gazeteleri iyi denemek lazım bunu biliyorum. radikal internet sitesinden takip ettiğim kadarıyla hoşuma gitmişti. bazen evrensel ve ortadoğu gibi gazeteleri sırf karşılaştırma amacıyla okumayı da düşünüyorum. ama bundan sonra yeni akit , sözcü , cumhuriyet , milliyet gibi gazeteleri okumayı hiç düşünmeyeceğim herhalde.
  • zorunlu edit: önce heralde ajanstan gelen haberi copy-paste yaptılar sonra değiştirmişler. yine de bu entry burada kalmalı.

sınıfta kalmış gazete. almayın, aldırtmayın. diğer sermaye yanlısı gazetelerden tek farkı ''yumuşaklığı'' idi. ancak sağolsun arada gerçek yüzünü gösteriyor. zaten paramı buna ziyan etmem de internet haberlerini takip ediyordum. onu da mümkün mertebe kullanmayacağım.

http://www.radikal.com.tr/…rtusu_gerginligi-1149469

böyle taraflı bir haberi yeni akit,yeni şafak da okursanız şaşırır mıydınız?

neymiş başörtülülere saldırıymış. ki öyle bir şey yok, barınma sorununu çözmeyen iktidarın temsilcilerini protesto var. ikincisi, ''odtü'ye yakışmamış''. buna cevabım zaten yukarıda. üçüncüsü haberde şöyle bir ifade geçiyor: "okul bahçesine gelerek öğrencilere yurt sağlamaya çalışan türbanlı öğrencilerden oluşan grubu protesto etti. " bir defolun gidin. ne yurt sağlaması ne öğrencisi. barınma hakkının gaspı üzerinden basbaya militan amaçlı sömürü. utanmıyorsunuz değil mi böyle bir habere yer verirken?

radikal'i kara listeye eklemenin vakti çoktan geçti.
  • başka yerlerde duyamadığım haberleri vermesi ve ciddi duruşu sebebiyle sevdiğim bir gazeteydi. ancak yaptığı bir haberle objektifliği ve ciddiyeti hakkında ciddi şüphe doğurdu.

canımı sıkan haberin spor kulüpleriyle ilgili olması, bu entryi kabaran fanatiklik damarım sebebiyle yazdığımı düşündürmesin. bir gazetenin, normal içerikli bir haberin manşetinde bu kadar ciddiyetsizleşmesi, ilgi çekmek için hürriyet'ten aşina olduğumuz taktiklere başvurması, bugüne kadar radikal gazetesi'ne hak ettiğinden fazla bir değer verdiğimi gösterdi benim için.

haberin özeti şu: "beşiktaş'ın borsadaki piyasa değeri ilk defa galatasaray'ı geride bıraktı. beşiktaş'taki mali toparlanmanın yanı sıra galatasaray hisselerinde özellikle son iki yıldır yaşanan sert düşüş borsadaki dengeyi değiştirdi."

buraya kadar her şey normal. iki takımın değerlerinin borsadaki durumlarından bahsedilmiş. herhangi bir yorum bile yok, şimdi başlığa bakıyoruz: "biliç'in sosyalist kara kartalı, borsacı aysal'ın cimbom'unu solladı"

sosyalist kara kartal, borsacı ve adi kapitalist galatasaray'ı geride bırakmış. keşke sonuna "alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste" veya "sosyalistler adamı böyle öper işte" falan da yazılsaymış, duyguyu daha iyi verirlermiş. bu nedir aga? borsacı aysal kim? borsadaki halka açık iki şirketi karşılaştırken, birine borsacı diğerine sosyalist demek nasıl bir kafanın mahsülü? fikret orman öğretmen emeklisi mi, hayır kurumu başkanı mı? kendisine ve görüşlerine saygı duysam da, slaven bilic'in aylık maaşı kaç asgari ücret ediyor? bu nasıl manşettir oktay özdabakoğlu ve ceyhun kuburlu? tamam beşiktaşlısınız, evet sosyalistsiniz ama gazetecilik kendi değerlerini empoze etmek için gerçekleri çarpıtmak mıdır? ilgi çekmek için saçmalamak mıdır? birisi yazdıysa ben yazmayayım diye araştırdım ama kimsenin dikkatini de çekmemiş niyeyse.

hayır bunun galatasaray ile de alakası yok. birkaç hafta önce durmadan "inönü'de tarihi eser bulundu, inşaat durabilir, yeraltından şehir çıktı" deyip duran da bu gazeteydi. yani radikal gazetesi'nde nelerin döndüğünü anlamak güç gerçekten. aynı gazetede birileri beşiktaş'ı övmek için saçmalıyor, diğeri beşiktaş taraftarının moralini bozmak için saçmalıyor. gazete editörleri de bu duruma seyirci kalıyor. belki hoşlarına bile gidiyordur, sitedeki tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları hürriyet gazetecilik ve matbaacılık a.ş'ye aitmiş çünkü. beklenmeyecek bir şey değil.
  • abisi olan hürriyet'ten aldığı harçlıklarla geçinen, henüz bir baltaya sap olamamış, taze üniversite mezunlarına benzer.
    sosyalist takınır, fakat sadece sosyalistleri sömürmek içindir bu.
    özünde ise kesinlikle kapitalisttir.
  • internet sitesindeki lakayit sürmanşetleri ve facebook sayfasındaki yorumlarıyla ara sıra güldüren gazete.
  • ya böyle sınıfta, işyerinde sürekli söylenen, şikayet eden samimiyetsiz tipler vardır, öğretmenlerin müdürlerin arkasından atarlar tutarlar ama yüzlerine geldi mi en sevimli suratlarıyla çıkarlar karşılarına; tek amaçları milleti manipüle edip, gaza getirip ortalığı bulandırmaktır. heh işte ben radikal de basının şikayetçi çocuğudur, arkası boş sadece şikayet edip, milleti gaza getirir, başka da bi şeye yaramaz.
  • bugun internet sayfasında ki haberlerinin yarısını sözlükten yapan gazete.
    radikali seviyoruz falan da, sözlük okuduktan sonra radikalde de aynı haberleri göreceksek işimiz var.
  • http://www.radikal.com.tr/…da_buyuk_hezimet-1151325

real madrid ile karşılaşan takımı karıştıran gazete.