şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'de hem embesil sağcıların hem gerzek solcuların bolca yaptığı eylem.

  bu kafaya göre dünyada sayısı 5000'i bulduğu söylenen radikal islamcı örgütler (yani islami bir rejimi silah zoruyla getirmek isteyenler) aslında yok.

  bu örgütleri aslında hep amerika/ingiltere/israil/ılluminati vs kurdu ve yönetiyor. amaç kısmı ideolojiden ideolojiye göre değişiyor..mesela sağcılar genelde "müslümanları terörist gibi göstermek istiyorlar" şeyler diyor.

  işin bir başka taşak tarafı ise bunu diyen tayfanin genelde borderline terörist olması. mesela "peygambere hakaret ettiği" gerekçesiyle charlie hebdo dergisine saldırılarda bulunulmuştu. sözlükte bile saldırıyı hem komplo olarak gören hem de "ya onlarda hak etmiş" kafasında olan tipler vardır. ee güzel kardeşim o zaman bu saldırı nasıl komplo oluyor? sen zaten bu adamların öldürülmesini takdir ediyorsun, ee senin bir tık yukarinda gidip bizzat sıkıyor?

  bonus
  (bkz: ortadoğu insanının en karakteristik özelliği/#51314246)
 • din, ortadoğu, silahlı örgütler (belki siyasi oluşumları da ekleyebiliriz) konusunda insanlar genel olarak ikiye ayrılıyorlar.

  1. her şeyi dine coğrafyaya ve insana yıkanlar.
  2. arkasında amerika varcılar.

  bu iki ayak tek başına yeterli değil. bu bir nevi çorba, her ikisinden de var. hani deniyor ya dış güçler bu coğrafyayı karıştırıyor, doğru. senin insanın geri kafalı olmasa, karışmaya hevesli olmasa o dış güçler bu kadar rahat karıştıramaz ortalığı, bu da doğru.

  şüphesiz derin konudur lakin bu iki ayaktan birini görmeden yapılacak değerlendirmeler eksik kalacaktır.
 • genelde bu hataya ve yanılgıya türkiye'de müslüman sağ kesim düşer. hatta ışid'in varlığının 2014 ile beraber olduğunu sanırlar. halbuki ışid'in 1999 yılında kurulduğunu bilmezler. bilen akıllı islamcilar vardır lakin işlerine gelmez. bunlara göre ülkelerini bu terör yapılanmalarından koruyanlar kendi bebeklerini, cocuklarini öldürürler filan. radikal islamci teror orgutleri cici muhaliftir. pardon ılımlı muhalif diyeceksiniz. en güzel ornegini suriye'de gorebilirsiniz. halep örneği başlıca örneklerden biridir. şu sıralar da aynı tiyatro ?am'in banliyösü doğu guta'da sergileniyor. tanıdık geldi mi?

  el kaide ve bileşenleri gerçeği: halep'ten tanıdık gelmiştir:

  https://twitter.com/…status/969879690935615488?s=19