şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: plain graphy)
 • bulgaristan vatandaşı pomak yönetmen rouzie hasanova tarafından, soydaşlarımızın yoğunlukta olduğu rodop dağları’nda, todor jivkov döneminde yaşanmış bir hikâyeden esinlenerek çekilen ve çok yakın zamanda ülkemizde de vizyona girecek olan film.

  küçük oğluna yeni bir radyo almak için yasak olmasına rağmen köyünden çıkıp 100 kilometre yürüyerek en yakın şehre gizli saklı giden bir babanın hikâyesini anlatan filmin dağıtımını başka sinema yapıyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=rd0zozhnpeg
 • komünist rejim döneminden kopup gelmiş, yanıbaşımızda yaşanmış bir hikaye. filmin hem senaristi hem de yönetmeni olan rouzie hassanova hikayeyi babasının ve dedesinin yaşamından esinlenerek yazmış. ben filmi beğendim ve kesinlikle tavsiye ediyorum. başka sinema salonlarında izleyebilirsiniz. ayrıca "arı" ile yaptığı metafor çok hoş ve inceydi;

  --- spoiler ---

  filmin açılış sahnesinde gece, köyden rokonrola ( ali'nin telaffuzuyla:) ) sesleri yükselir. zahariev bu sesleri duyar ve yasak olan bu müziği dinleyen med'i yakalatıp hapise atar. bir sonraki sahnede sabah olur ve ali suyun içinde hapis kalmış bir "arıyı" kurtarır parmağıyla. oğlu ahmed'in radyosunun kırılmasıyla birlikte yeni radyo almak için yollara düşen ali, orman yolunda hapisten kaçan med'e rastlar ve med'in de ısrarıyla yola beraber devam ederler. bir gün med isminin anlamını anlatır. med aslında bal anlamına gelmektedir. med bebekken bir hastalık geçirir ve 6 ay ömür biçilir. babası her gün ona bal yedirerek onu yaşatır ve oğluna med ismini koyar. ancak med ismi bal anlamına gelse de arılarla arasının iyi olmadığını söyler. aslında arı burda zahariev'i temsil ediyor.

  filmin son sahnesinde, kerim'in ölmesi ve alamadığı terfi ile iyice çöken zahariev ve evin içinden gelen bir arı sesi. sürekli cama vuruyor ama dışarı çıkamıyor. dışarı ali çıkıyor ve onu bekleyen oğlu ahmed'le uzaklaşıyor. dışarda bile olsa hapis hayatı yaşadığını söyleyen ali'nin hissettiklerini artık zahariev de hissetmeye başlıyor.
  --- spoiler ---