7 entry daha
  • yakalanmıştır. müjdeler olsundur.
  • 21 temmuz 2008 de, sorumlu olduğu katliamlardan uzun yıllar sonra yakalanan cani.
  • bir zamanların republika srpska lideri. yakalanması sevince değil, bir vahşetin tekrar hatırlanmasına sebep oldu.

--- spoiler ---
    hollywood'dan isteğimiz, the hunting party 2 yi çekmesidir. bu defa mladiç için.
    --- spoiler ---
  • zapping yaparken yabancı haber kanallarından birinde bir an silüetini görüp geçtiğim savaş suçlusu.bu saatte güncel dünya meselelerinden izole bu yüzün görünmesi olağanüstü birşeye delalet diye de kafamdan geçirmiştim.ama vakit yoktu yalçın küçük'ün son saçmalama seansına yetişmeliydim.e deydi tabi..
    ve şimdi öğrendim ki yakalanmış.suçlunun cezasını bulması dileğimiz.
  • sonunda sirbistan'da yakalanmis olan .... (nokta nokta yerinde kendisine uygun bir sifat vardi da uslup acisindan sildim). darisi ratko mladic'in basina diyip bu haberi kutlamak istiyorum.

http://www.ntvmsnbc.com/news/453853.asp
  • maalesef, kendisine bu fırsatı veren, balkan coğrafyasını babalarının malı, arka bahçeleri, yapacakları deneyler için fizibilite bölgesi gören katiller henüz yakalanmış değiller. neden? çünkü biz onlara batılı diyoruz. işte, suçun önemli bir kısmı bu puştlara aittir.

her şeyden haberdar olan ve işlerine gelmediği için kılını kıpırdatmayan bu canilerin ortak yani, dev şirketler, silah tüccarları ve dev ilaç şirketleri sahipleri ile olan muhabbetleridir.

yoksa, radovan karadzic iğrenç bir taşerondan başkası değildir. radovan karadzic gibi adamlar her zaman olmaya devam edecekler, bu açık. ancak ki ellerinde fırsat olursa caniliklerini görebileceğiz, ki kendilerini dahi dünyada görmek istemeyiz doğrusu.

mesele şudur ki belirli güçler bu tip psikopat katillere (kendisi aynı zamanda psikolog bir kişidir) fırsatlar sunarlar, görmemezlikten gelirler. çünkü neden? çünkü birilerinin çıkarı bu yöndedir. orada soykırıma uğrayan müslüman boşnaklar, doğrusu kimsenin umurunda değildir. dönemin amerikan başkanının sözleriyle de tescillidir bu göz yumma. katiller her yerdeler, çünkü kapitalizm orada.

hakkettiğini bulması temennim elbette ama, gerçekte daha caniler var, onların yakalanıp içeri tıkılacağı günler, işte güzel günler asıl onlar. bir pisliğin yakalanması çok şey değildir. bataklığı sinek öldürerek kurutmak gibidir bu. iğrenç bir sinek tasfiye olur belki ama, bok halen boktur. bok dediğin de son birkaç yüzyıldan beri biraz batıdadır.

(bkz: ateşi harlayın, geliyor)
  • on üç yıldır aranan ve en sonunda yakalanan yaratık. evet adam on binlerce kişinin vahşice öldürülmesinden sorumlu ama tüm o insanları tek tek o öldürmedi, kesmedi. yakalanması gereken fakat hiçbir zaman yakalanmayacak olan binlerce cani daha var. karadzic'in yakalanması yüreklere su serpiyor ama yetmiyor.

bir de bu adamın / adamların cezalandırılması sorunsalı var ki yıllardır benim kafamı kurcalıyor. asmak, hapis hatta en uç örnek olarak dersek işkence bile kesinlikle yetimiyor, adaleti saglamıyor, onun yaptıklarını karşılamıyor. ben söyle bir çözümün olmasını hayal ediyorum: bosna - hersek savaşının tüm kurbanlarının acılarını ve korkularını onun bedenine, beynine iletmek, hepsini ona tek tek yaşatmak. işkenceleri, gözlerinin önünde çocukları öldürülen ebeveynlerin, anne babalarının ölümü izleyen çocukların, kesilen bebeklerin, kadınların, erkeklerin, yaşlıların, tek tek herkesin acısını, her anı ona yaşatmak. adalet ancak böyle olur...
  • yugoslavya idealiyle büyüdüm. ailem oradan göçtü. 1991'e kadar evde "yugoslavca" konuştuk. yugoslavya yıkılınca yani mozaik parçalanınca konuştuğumuz dilin aslında makedonca olduğunu öğrendik. babam, dedem, büyükannem herkes geldiğimiz yerin makedonya olduğunu biliyordu ama kimse öyle demiyordu. burası yugoslavya'ydı.

radovan karadzic işte kendi ülkesinden 1500 km uzakta bir ailenin algısını da parçaladı. bunda yalnız değildi. ratko mladic, slobodan miloseviç gibi adamlarla birlikte örgütlü bir şekilde ve taamüden bu ülkeye kastettiler.

sonuç: yıkılan bir ülke ve ölen yüz binlerce masum insan.

bu adam bu noktaya nasıl geldi? srebrenica'da sekiz bin insanın ölüm emrini nasıl bu kadar kolay verdi? bu sorulara vereceğimiz cevap ölen masumları geri getirmeyecek ama dünyanın başka yerlerinde halen öldürülenler için belki umut olacak.

tıp fakültesinde okuyup psikiyatrist olan, columbia üniversite'nde çalışan, sonra ülkesine dönen, çocuklar için şiirler yazan, mandolin çalıp onlara çocuk şarkıları söyleyen, gayet lirik şiirler yazan karadziç, nasıl bir fantazmaya tutulup ölü bedenlerden çatılmış bir saraya padişah oldu?

karadziç bize milliyetçiliğin nasıl sapık ve insanı insanlıktan kopartan bir hastalık olduğunu bir kere daha gösterdi. interpol tarafından kırmızı bültenle aranıyordu ve ilgili sayfada, "hayata karşı işlenmiş suçlar", "soykırım" gibi gerekçeler sıralanıyordu. evet hayata karşı işlenmiş suçlar. yani insan hayatına, yaşama hakkına karşı işlenmiş suçlar. bu suçlara verilecek ceza bundan sonra işleneceklerin önüne geçer belki. darfur'da, filistin'de, ırak'ta, afganistan'da...

bugün radovan karadziç'in yakalanması 13 yıl sürdü. dileğimiz yargılanmasının 13 yıl sürmemesi. evet gecikmiş olsa da gelecek adaletin yitip gidenlere faydası yok ama dünyanın başka taraflarında böylesi cinayetlerin durması için belki bir umut olacak. yoksa diğer tarafta tecelli edecek adaletten hiç şüphemiz yok. amenna ve saddakna.
  • artik savas suclari mahkemesinde yargilanacak kendisi. silahsiz, savunmasiz coluk cocuk demeden binlerce insani katleden bu adam, avrupa'nin lepiska peruklar giyen -slobodan milosevic'i bir mahkum etmeyi becerememis- beyefendi monserlerinin kibar sorularini cevaplayacak. uluslararasi prosedurler acisindan gerekli olan bu yargilama, aslinda yine uluslararasi vicdan acisindan sadece bir formalite olacak cunku o vicdanlarda bu adamin cezasi coktan verildi. bu tiyatro ne kadar uzun surerse sursun, milosevic'in arkasindan "obur dunyaya masum gitti" diyebilen sirp fanatikler bu adama da sahip cikarak kendi insanliklarini kurban edecekler. her katili oldugu gibi bunu da savunan bir avukat olacak. fakat ne olursa olsun bu insanlarin kirlettigi insanlik onurunu, yani senin benim hepimizin onurunu temize cikaramayacak. bunlar yuzunden hepimiz insanligimizdan utanmaya devam edecegiz, utanmiyorsak bu yasanmis herseye sirt cevirdigimiz, gormezden geldigimiz, unuttugumuz, ya da unutmak istedigimiz icin olacak. insanoglu evrenden silinip, tarihini inceleyen baska bir dusunen organizma olursa bizi sadece ve sadece -bu adamlar yuzunden- birbirini acimasizca katleden, akliselimden yoksun zavalli primitif mahluklar olarak not edecek.

butun bunlardan sonra bu adam asilsa ne olur kesilse ne olur?
  • the hunting party adlı filmin temel konusudur.
83 entry daha
hesabın var mı? giriş yap