• (bkz: ebu euroclassıc notturno)
    https://en.wikipedia.org/wiki/euroclassic_notturno
    https://www.ebu.ch/radio/notturno

devletin asli görevini yerine getirdiği nadir kurumlardan bir tanesi radyo-3.

devlet; bilgiyi rafine hale getirip, çağdaş devletler ile işbirliği halinde bana sunmalıdır.

şu anda radyo-3, ticari olarak satın alamayacağım, muhtemelen adını dahi duyamayacağım eserleri, bbc ile işbirliği yaparak bana ücretsiz olarak sunuyor.

üstelik orijinal yayın süresi aynen korunuyor(6 saat) ve şarkı tanıtımları türkçe olarak yapılıyor.

bütün kurumların içine düştüğü ''halkın seviyesi ne ki? ben bunu sunsam ne anlayacaklar ki?'' ucuzluğuna düşmedikleri açık. radyo-3 örneğinde olduğu gibi devlet standartları belirlemeli, mümkünse standartların üzerindeki bir kaliteyi halka sunmalı. bu rafine edilmiş bilgiyi alıp ya da almamak kararı halka ait olmalı.

diğer bütün kurumların radyo-3 gibi yönetildiğini düşünebiliyor musunuz?
    halkın tamamının radyo-3 dinlediğini düşünebiliyor musunuz?
    ben düşünemiyorum.
  • bir cmt sabahi 60’lar japonya rock muzigini baska nerede dinleyebilirim ki? son derece underrated turkiye ustu bir olusum, ya da hayal edilen turkiye diyelim, kalite akiyor oluk oluk.

https://twitter.com/…tatus/1423904742867099648?s=21
  • sırf her gece yaptığı ebu euroclassic notturno yayınları ile gece anksiyetelerime ilaç olan, acaba ne dinlesem delirmelerimin onda dokuzuna çare olan, günün hangi saatinde olursa olsun açtığıma asla pişman etmeyen radyo kanalı. trt dinle uygulaması ile spotify'a alternatif olabilmiş yegane şey.
    işe gitmek için evden çıktığım saatlere denk gelen radyo-3 sabah programının açılışında spiker hanımefendinin bir günaydın deyişi var ki, gün aymadıysa bile o anda ayıyor.
    en başarılı bulduğum programlar:

radyo-3 günışığı: ceren abdullah'ın programı, dünya müziğinden aklınıza ne gelirse, daha çok pop karışık çalıyor. her sabah saat 07:05'te bizimle.
    pop durock: solmaz erkan ve selim ağacan'ın programı, hafta içi her akşam 18:00'de başlıyor. işten eve gelirken dinlenilsin diye hazırlanmış, pop ağırlıklı ve akşam biten enerjiyi az da olsa ikame ediyor.
    jenerasyon x+z: salı akşamları saat 21:00'de. 1 saat boyunca baba oğulun (cenk ve batu durmazel) rock müzik sizin zamanınızda böyleydi bizim zamanımızda bunlar yoktu, 1 tane elektrogitarı 3 kişi paylaşıyorduk tadında birbirine asist yaptığı , ciddi tonda espiri yapıp gülmedikleri için sizi daha da güldüren anlara sahip, çaldıkları müzikleri ise kaliteli seçimlerden oluşan bir hede.
    garaj: cumhur özmakinacı programı, her cumartesi 17:05'te. klasikleşmiş rock parçaları ile birlikte her türden rock çalıyor.
    rockosfer: her cumartesi 18:00'de. saykadelikten indie'ye, punk'tan folk'a her türlü rock dinletiyor. takipteyiz*.
    havada müzik var: hakan kurşun'un davudi sesiyle "sıradaki parça ise barbadoslu şarkıcı rihanna'dan geliyor, bitch better have my money" filan diyip sizi düştüğünüz umutsuzluktan çıkarıp ahuahuahua diye gülen bir maymuna çeviren program. burada bir parantez açmalı. hakan kurşun'un anonslarında öyle bir tını var ki, sesin rengi diyor; "barok dönemden allegro pastorale ad lbitum - largo arcangelo corelli - concerto grosso g minör opus no 6 - no 8" ama kendi diyor; "iggy azelea'dan dinliyoruz, fancy" olmuyor böyle anlatamıyorum, bir pazar akşamı saat 21:00'de açıp kendiniz dinlemeniz lazım. tek kelimeyle harika program.
    paris ekspresi: gülay oktar'ın hazırlayıp sunduğu, pazar akşamlarıma neşe katan bir başka program. 22:05'te trene biniyorsunuz, yemek vagonundan yükselen tınılara doğru adımlıyorsunuz. ne kadar kenarda köşede kalmış underground fransız sanatçı varsa hikayeleriyle birlikte deşip bulup çıkarıyor gülay hanımefendi. çok çok seviyorum. *
    gece ve müzik: esra ilkkurşun programı, her gece 00:00'da. sizi ebu euroclassic notturno'ya hazırlayan, bunaltmayan, işte radyo bu dedirten her gece yarısı bıraktığınız gibi sizi bekleyen muhteşem program.

ebu euroclassic notturno'ya gelince:
    "müzik yayınında kalitenin adı olan radyo-3, gecelerinize renk katacak 6 saatlik bir klasik müzik kuşağıyla karşınızda.
    dünyanın önde gelen orkestra ve müzisyenlerinin yorumuyla, en güzel barok, klasik ve romantik dönem eserlerinden oluşturulmuş dinamik ve dengeli bir repertuvar, her gece 01.00-07.00 saatleri arasında sizlerle birlikte.
    cd prodüksiyonlarına yer verilmeyen; çoğu en önemli orkestralar tarafından gerçekleştirilen ve avrupa yayın birliği (ebu) üyesi yayın kurumları tarafından kayda alınan konserlerden meydana getirilen kuşak, bu yapısıyla kültür-sanat alanında özlenen kaliteyi dinleyicilerle buluşturuyor.
    ebu üyesi yayın kurumlarının özel arşivlerinin trt dinleyicilerinin beğenisine sunulmasına olanak sağlayan ve editörlüğü, klasik müzik alanında yetkinliği dünyaca kabul edilen bbc radyo 3 tarafından gerçekleştirilen bu seçkin kuşakta yer alan yorumları, türkiye'de trt radyo 3 dışında hiçbir yerde dinlemek mümkün değil" diyor kaynak: ebu euroclassic notturno

iyi ki varsın radyo-3. umutlarımın yok olmamasına vesile olduğun için, radyoyu tekrar tekrar sevdirdiğin için. hep var ol.
  • yıllardır yollarda bana eşlik eden radyo

lise döneminde ev-okul arası minimum 1 saat sürüyordu. önce metro sonra otobüsle devam eden yolculuğumda radyoyla uyanırdım derslerden önce mükemmel hissettirirdi. her gün yeni şarkılar yeni sanatçılar keşfetmeme sebep olmuştu. eve dönerken metroya kadar yürüyüp kendime farklı rotalar çizerdim kulağımda yine bu radyonun şarkıları, programları.

üniversite okumak için geldiğim şehirde ise telefonum bu radyonun frekansını bulamadı. buna eş değer bir radyo kanalı da yoktu. internetten dinlemeye çalıştım ama o tadı vermiyordu. geçen sene nostaljik radyolardan aldım ve radyo 3'ü bulunca o kadar mutlu olmuştum ki gün boyu aralıksız açık kalmıştı, belli bir süre frekansını bozmamıştım.

şehirlerarası yollarda da buluyorum frekansını, uzun yolları güzelleştiriyor.

rs fm de güzel listelere sahip ama radyo 3'ün programları ve içerikleri daha güzel. yayınlarının devamlı olması dileğiyle...
  • bu radyonun yaptığı bir başka çok iyi şey de müzik türlerinin, hatta alt türlerinin saatlere göre dağılımı. tam, açana kadar ihtiyacınızın olduğunu bile bilmediğiniz sırada piyanoysa piyano, saksafonsa saksafon, gitarsa gitar duyuyorsunuz.

sanırım bu radyonun ülkedeki en iyi değerlerden biri olmasının sebebi, her şeyi mahveden insanların zevklerinin karışamayacak kadar farklı olması.
  • işten çıktığım her 17:30'da olan programdaki güzel insanın her şarkıyı illa ki bir şekilde black sabbath'a bağlamasına sevgiyle gülüyorum lan. eskiden hiç sevmezdim ama onun sayesinde artık black sabbath seviyorum, yanlız hocam, senden bir bee gees akşamı bekliyorum ya. günün birinde, işten çıkmış, sinir stres yaktığım sigaramla arabayı çalıştırırken, "ve şimdi bee gees'den this where i came in geliyor" cümlesibi duymak istiyorum. bu aralar azalmış trafikte o kadar harika olurdu ki bu. istesem elbette kendim açar çalarım ama senin harika back storylerin ile dinlemek ayrı bir güzellik. bu aralar işler o kadar yoğun ki, geçen gün kafayı kırarak eve dönerken sanıyorum bir ara duran duran yaptılar. o gün o kadar uçuktu ki kendi adıma, ne yazık ki hala, duran duran akşamı mı yaptılar lan gerçekten bunlar! diye düşünüyorum ve hala emin değilim ama süperdi.

hala çok güzelsiniz. hastanızım. bee gees akşamı istiyorum! eskişehir yolundan odtü yoluna sokulurken this is where i came in ile yılan gibi kıvrılmak istiyorum. harika bir bee gees back storyler istiyorum şarkılar arasında, tıpkı black sabbathda olduğu üzere. eve geldiğim halde arabadan inememek ve dinlemeye devam etmek istiyorum zevkle. lütfen.
  • sabahları bu radyoyu dinlerken ipekli sabahlığımı giymiş, ince porselen fincanımdan çay içerken yumuşak berjerimde, kitap kokan ceviz kütüphaneli bir odada hayal ediyorum kendimi...minibüsle işe doğru giderken....
  • bunların muhtemelen trt binasındaki yeri it crowd'daki gibi yerin dibinde falan. o yüzden yıllardır kimse sallayıp da ele geçirmeye çalışmamış olabilir.

ya da belki bıyığını sevdiğimin bir ak müdürünü buranın başına atamışlarsa ein deutsches requiem'den girip, i put a spell on you'dan çıkan, la grange'dan girip three o'clock blues'dan çıkan sadece bir günlük yayın akışını dinlemesiyle beynini yakıp malulen emekliliğini isteyip bir bankamatik memuruna dönüşmüş olmuş olabilir bahtsız herif.

tamam arada bokunu çıkartıp, dünya müzik kültürlerini tanıtma adına maasai yerlilerinin kına gecesi müzikleri olsun, budist keşişlerin viharalarındaki sünnet törenleri olsun, adamın canından can alan zırıltılar çalsalar da sayelerinde insanın azıcık ufkunu açan, iki gram klasik müzik öğrenme fırsatı bulmayı sağlayan, fm bandında başka yerde kolay duyamayacağınız blues esintilerini size getirerek trafikteki sinir katsayısını azaltan gizli bir vahaya ulaşıyoruz adeta. bir abim bunu okuyunca çok kızacak ama şimdiye kadar "açmayın dedeler" olarak yaklaştığım zz top'la bile burası sayesinde tanışacağım aklıma gelmezdi.

artık bir trt-2 olmasa da hayatımızda, radyo-3 var hala en azından

yalnız istanbul'da radyoda manuel takılıyorsanız 88.2 olan frekanstan arada 88.0'a kayarak radyo-3'ten radyo 34'e atlarsanız da bir anda isaac stern'den kamuran akkor'a geçiş tokat etkisi yapabilir. "damar"larınız tıkalıysa aman dikkat
  • adana (merkez davudidağ vericisinden, çukurova'da doğuda osmaniye'ye kadar olan bölgede ve güneyde iskenderun-dörtyol civarında dinlenebiliyor) 89.2

afyonkarahisar (yalnızca denizli vericisinden denizli iline yakın ilçelerde (başmakçı, dazkırı, dinar) dinlenebiliyor) 90.0

amasya (merkez akdağ vericisinden, il genelinde dinlenebiliyor) 99.6

ankara (merkez dikmen vericisinden, il merkezi, yakındaki kuzey ilçeler ve güney ilçelerden dinlenebiliyor) 91.2

antalya (kemer sarıçınar vericisinden, il merkezi, doğuda kalan ilçeler ve kemer'de) 91.6 - (kumluca vericisinden finike ve kumluca'da) 97.0

artvin (merkez saçinka vericisinden, il merkezinde dinlenebiliyor) 88.4

aydın (merkez yağcılar vericisinden, il merkezi ve yakın ilçelerde (incirliova, koçarlı, köşk, nazilli'ye kadar)) 97.6 - (kuşadası dilektepe vericisinden, kuşadası-söke-didim'de, incirliova-aydın-sultanhisar'a kadar dinlenebiliyor) 93.5 - (denizli vericisinin kapsama alanında kalan doğu ilçelerinde (buharkent, kuyucak, nazilli ve çevreleri) dinlenebiliyor) 90.0 (büyük menderes çöküntü ovası içinde bu üç frekans da dinlenebiliyor nerdeyse, frekans kapsama alanları çok keskin sınırlarla belli değil)

balıkesir (ayvalık alibey adası vericisinden, edremit-ayvalık-dikili arasında ve bu havzadaki ilçelerde (edremit, havran, burhaniye, gömeç, ayvalık) dinlenebiliyor) 95.4

bilecik (eskişehir vericisinin kapsamına giren il merkezi ile bozüyük, söğüt, pazaryeri, inhisar ilçelerinde) 94.4 - (kocaeli vericisinin kapsamına giren kuzeyde osmaneli ilçesinde) 93.6

bitlis (van gölü kıyısında van vericisinin kapsamına giren adilcevaz, ahlat, tatvan ilçelerinde dinlenebiliyor) 92.8

bolu (merkez abant vericisinden il merkezi ile mudurnu ve mengen ilçelerinden dinlenebiliyor) 94.8

bursa (merkez gündoğdu vericisinden il merkezi ile merkeze yakın ilçelerde (gürsu kestel, mudanya, gemlik) dinlenebiliyor) 91.1

çanakkale (yalnızca gökçeada vericisinden gökçeada ilçesinde dinlenebiliyor) 93.4

çorum (yalnızca amasya vericisinden amasya sınırlarına yakın ilçelerde (laçin, mecitözü, ortaköy) dinlenebiliyor) 99.6

denizli (merkez çökelez vericisinden, il merkezinde ve il merkezinden geçen doğu-batı yönlü hayali çizginin kuzeyinde kalan ilçelerde) 90.0 - (acıpayam koçaşdağı vericisinden acıpayam ilçesi havzasında (serinhisar ve çameli ilçeleri de dahil) dinlenebiliyor) 99.8

edirne (kırklareli vericisine yakın lalapaşa-süloğlu taraflarında dinlenebiliyor) 103.6

elazığ (merkez haroğlu vericisinden il merkezi ile ağın, keban, baskil, sivrice ilçelerinden dinlenebiliyor) 89.6

eskişehir (merkez bozdağ vericisinden il merkezi ile vericiye yakın ilçelerden (alpu, beylikova, mahmudiye, seyitgazi, inönü, mihalgazi, sarıcakaya) dinlenebiliyor) 94.4

gaziantep (merkez sofdağı vericisinden il genelinde dinlenebiliyor) 95.2

hatay (yalnızca adana vericisinden iskenderun-dörtyol taraflarında dinlenebiliyor) 89.6

mersin (merkez kocahamzalı vericisinden il merkezi ile tarsus ve erdemli ilçelerinden (osmaniye'den erdemli'ye) dinlenebiliyor) 95.8

istanbul (çamlıca vericisinden çatalca'ya kadar il genelinde dinlenebiliyor) 88.2

izmir (merkez karatepe vericisinden kuzeyde aliağa'dan güney'de selçuk'a, dar bir kuzey-güney yönlü koridorda il merkezini de kapsayacak şekilde dinlenebiliyor) 88.0 - (güneydeki ilçeler selçuk, bayındır, tire, torbalı'da kuşadası vericisinden dinlenebiliyor) 93.5 - (en kuzeyde dikili'de ayvalık vericisinden dinlenebiliyor) 95.4

kayseri (merkez kayseri vericisinden, il merkezine uzaktaki ilçeler dışında il genelinden dinlenebiliyor) 99.2

kırklareli (demirköy mahyadağı vericisinden neredeyse tüm il genelinde dinlenebiliyor) 103.6

kocaeli (merkez kartepe vericisinden, il genelinde dinlenebiliyor) 93.6

kütahya (merkez karlıtepe vericisinden, tavşanlı'dan geçen kuzey-güney yönlü hayali çizginin doğusunda, il merkezi de dahil dinlenebiliyor) 92.1

malatya (elazığ vericisinin kapsama alanına giren il merkezi ile kale, yeşilyurt, akçadağ, arapgir, arguvan, yazıhan ilçelerinde (baraj havzası) dinlenebiliyor) 89.6 - (merkez malatya vericisinden il merkezinde dinlenebiliyor) 107.7

manisa (merkez manisa vericisinden il merkezinde ve yakın çevresinde dinlenebiliyor) 98.8 - (denizli vericisinin kapsama alanındaki alaşehir, sarıgöl ve çevresinde dinlenebiliyor) 90.0

muğla (bodrum çilekdağ vericisinden) bodrum 89.4 - (köyceğiz vericisinden) köyceğiz ortaca, dalaman 95.4 - (datça yaylatepe vericisinden) datça 102.9 - (datça aktur vericisinden) datça 104.7 - (fethiye oyluktepe vericisinden) fethiye 89.3 - (marmaris vericisinden) marmaris 95.0 - (merkez göktepe vericisinden) il merkezi ve yakın çevresinde 106.5

nevşehir (avanos idişdağı vericisinden il merkezi ile avanos, ürgüp, gülşehir ilçelerinde (turizm havzası) dinlenebiliyor) 93.7

sakarya (kocaeli vericisi il genelinin neredeyse tamamını kapsama alanına alıyor) 93.6

samsun (merkez üçpınar vericisinden il merkezi ile kıyılardaki ve kıyılara yakın ilçelerde dinlenebiliyor) 90.8 - (amasya vericisinin kapsama alanındaki ladik, havza ilçelerinde dinlenebiliyor) 99.6

sinop (yalnızca samsun sınırına yakın gerze gibi kıyı bölgelerde dinlenebiliyor) 90.8

sivas (merkez meraküm tepesi vericisinden il merkezi ile düzlüklerdeki ve yakınlardaki şarkışla, gemerek, yıldızeli, ulaş, hafik ilçeleri ve çevrelerinde dinlenebiliyor) 90.4

tekirdağ (kırklareli vericisinin kapsama alanında kalan kuzey ilçelerde (saray, çerkezköy, çorlu, muratlı çevreleri) dinlenebiliyor) 103.6

tokat (amasya vericisinin kapsama alanlarında dinlenebiliyor) 99.6

tunceli (elazığ vericisinin kapsama alanındaki baraj havzasında (pertek, çemişgezek) ve yakın kuzeyinde (hozat, mazgirt) dinlenebiliyor) 89.6

şanlıurfa (gaziantep vericisinin kapsama alanında yalnızca birecik taraflarında dinlenebiliyor) 95.2

uşak (denizli vericisinin kapsama alanlarındaki güney ilçelerde (ulubey, karahallı, eşme) dinlenebiliyor) 90.0

van (merkez van vericisinden il merkezi ile erciş, edremit, gevaş gibi göl havzasındaki ilçelerde dinlenebiliyor) 92.8

yozgat (kayseri vericisinin kapsama alanındaki güney ilçelerinde (boğazlıyan, çandır, çayıralan) dinlenebiliyor) 99.2

zonguldak (merkez asardoruğu vericisinden neredeyse tüm il genelinde dinlenebiliyor) 99.2

bayburt (merkez bayburt vericisinden il merkezinde ve aydıntepe ilçesinde dinlenebiliyor) 102.0

bartın (zonguldak vericisinin kapsamına giren il merkezi ve batısında dinlenebiliyor) 99.2

ardahan (merkez şahinbey vericisinden il merkezinde ve kuzeydoğusundaki yakın bölgelerde (damal, hanak ilçeleri) dinlenebiliyor) 99.8

yalova (istanbul vericisinin kapsama alanına giren il merkezi de dahil kuzey kıyılarda dinlenebiliyor) 88.2

karabük (zonguldak vericisinin kapsamına giren batı sınırlarda dinlenebiliyor) 99.2

kilis (gaziantep vericisinin kapsama alanına giren neredeyse tüm ilde dinlenebiliyor) 95.2

osmaniye (adana vericisinin kapsamına giren alan boyunca (il merkezi ve batısı) dinlenebiliyor) 89.2

düzce (kocaeli vericisinin kapsama alanına giren il merkezi ve batısında dinlenebiliyor, düzce'den gebze'ye kadar bu frekansta dinlenebilir) 93.6

coğrafi olarak düşünüldüğünde ülke topraklarının yaklaşık %15'inin kapsama alanına girdiği fark ediliyor:

kapsama alanı haritası

(bu liste ve harita; trt radyo sayfasındaki frekanslar listesinden, ki bu listede de eksiklikler ve hatalar mevcut, ilçeler ve coğrafi yapının durumu göz önüne alınarak hazırlandı. yayınlar kapsama alanlarının yakın çevrelerinde de dinleniyor olabilir, sınırlar keskin değil.)

nüfus olarak ise ülkenin yaklaşık %60'lık kısmına seslenilebiliyor. 2009'daki frekans devrinden önce %90'a ulaşılıyordu. artık trt türkü %90'a ulaşıyor.

2017 yeni yayın döneminde radyo 3'ün program akışı şu temel üzerine planlanıyor:

07.00 - 08.00 günışığı (dünya kuşağı) (1 saat)
    08.00 - 09.00 sabah (klasik kuşağı) (1 saat)
    09.00 - 16.00 klasik kuşağı yapımları (7 saat)
    16.00 - 17.00 dünya kuşağı yapımları (1 saat)
    17.00 - 19.00 rock ve pop kuşağı (2 saat)
    19.00 - 20.00 caz kuşağı yapımları (1 saat)
    20.00 - 22.00 akşam kuşağı (klasik+caz kuşak programları) (2 saat)
    22.00 - 23.00 dünya kuşağı (1 saat)
    23.00 - 24.00 caz kuşağı (1 saat)
    24.00 - 01.00 gece (rock ve pop kuşağı) (1 saat)
    01.00 - 07.00 şafak euroclassic notturno (6 saat)

türkiye'nin en nitelikli ve eğitici radyosunun yayınlarının hep en iyi şekilde devam etmesini temenni ediyoruz, tekrar nüfusun %90'ına seslenmesi gerekliliği ve eğitim görevinin yerine tam anlamıyla yerine getirilmesi için bunun şart olması umarız yöneticiler tarafından da benimsenir.

edit
  • bol bol caz, rock ve klasik müzik dinleyebileceğiniz devlet radyosu.
hesabın var mı? giriş yap