şükela:  tümü | bugün
 • cumartesileri çalışmaktan nefret etmek için bir neden daha; radyo agos yayınını kaçırmak.
 • her cumartesi 09.00-10.30 arası açık radyo'da, agos gazetesinin gözünden dünyayı dinleyebileceğiniz güzel program.

  --- spoiler ---

  radyo agos başladı

  açık radyo’nun yeni yayın döneminde her cumartesi sabahı saat 9:00 – 10:30 arasında, türkiye ve dünya gündemini haftalık agos gazetesinin penceresinden takip edecek ve agos'un mutfağından haberlere, söyleşilere, olaylara, ve üzerinde yaşadığımız coğrafyanın şarkılarına yer verecek olan radyo agos bu hafta başladı. 10.11.2012

  --- spoiler ---
 • jenerik müziğinin ne olduğunu söyleyene müteşekkir kalacağım program

  edit:bulundu, sağolasın youtube, arto tunçboyacıyan-dolma mama
 • iki gün önce denk gelip dinledim. gözde yılmaz adlı bir katılımcı ile büyük izmir yangını dahil olacak şekilde istiklal savaşı'nın kritik aşaması konuşuldu. üstü kapalı olacak şekilde taraflıydılar. cesur değillerdi. dolaylı yoldan türk ordusu ile türk meclisi suçlandı. argümanlar basit ve sadece bu işe türk'ün aleyhinde olanların körü körüne inanabileceği türdendi.

  mekan ve onun dinamik yapısına böyle bakılmaz. aslında bakılır bakılmasına ya, tamamen tarafsızım ve bilimsel ilkeleri gözetiyorum tavrı yalandan başka bir şey olmaz. iyon ya da arol/ayol kültürel katları ve mekanları ile onların takipçilerini değerli kılan şey ile, artı, onların mekansal bağlamda ve şartsız-şurtsuz öncelikli olarak korunması gerekliliğini savunan kişi, hele ki işin içine yunan işgali ve istiklal savaşı gibi tarihi etkinlikler girdiğinde, ölümüne taraflı ve politiktir. neden işbu kültürel katların altındaki luvi ve hitit katları bu kadar değersiz? demir çağı'nın ortasında anadolu'ya göçerek o ana kadar var olabilmiş anadolulu ''ulus'' ve kültürlerin yerine geçmiş antik yunanlar ve onların 20. yy'ın başındaki temsilcileri neden sanki dünya var olduğundan beri bu topraklarda yaşamış ve sadece türk'ün yaptıkları-anadolu'ya girişi bazılarınca işgal olarak görülür?

  tarihi kahramanlıklarla dolu türk ordusu dumlupınar'da yunan cephesini yardıktan sonra izmir limanında toplananlar, izmir'de denize dökülenler işgalcilerdi. ister türk ulusçu kimliğimle konuya eğileyim istersem de tarafsız bir bakış açısı geliştireyim değişen bir şey olmaz. sivil ve asker olarak onları ayıramam. ancak şu söylenebilir, işgalcilerin safında yer alanların büyük çoğunluğu öznel olarak değil belki ama nesnel olarak suçluydular. e tabi şimdi bunları yazdığım için kalpsiz bir sağcı ya da fanatik olarak yaftalanacaz bazılarınca. dert değil. yunan tarafının dahi kimi zaman yaşananları bu programda aktarılanlardan daha tarafsız değerlendirmişliği vardır. anlatılar, tanıklıklar, dönemi anlatan belgesel ve romanlar doğu yunan'ın uluslaşma sürecine nasıl katıldığını gösterir. yunan anakarasıyla birleşmek isteği üstü kapatılamayacak bir tarihi gerçektir. bu da onları -görüşünüze göre- işgalci ya da bölücü yapmaya yeter de artar.