• içinde walter benjamin'in, başta, sunduğu radyo programlarının metinleri olmak üzere, birçok farklı türde yazısının yer aldığı derleme.
  • walter benjamin'in, çoğunu çocuklar ve gençler için yaptığı radyo konuşmalarının derlendiği kitap. özellikle ansiklopedi karıştırmayı sevenler için, malûmat dolu, anekdotlarla süslenmiş küçük bir hazine sandığı .
    yazar, o günlerde bu programları salt geçimini sağlamak için yaptığını söylüyor ve küçümsüyorsa da bugünün okurunun böyle düşünmesi için pek bir sebep yok. lizbon depreminden kaspar hauser'e, demir maskeli adam'dan bizatihi radyo fenomeninin kendisine pek çok konuya dalıp çıkmış benjamin. bir iki "ibretlik " radyo oyunu da cabası...
    affedilmeyecek mücrimlere, ulema bozuntularına, itibarsız yalnızlara... biraz avuntu veriyor.
  • benjamin'in radyo metinlerine dair entelektüel birikimlerinden izler bulabileceğiniz eseri. içerik, dört bölümden oluşuyor. çocuklar için radyo hikâyeleri yoğunlukta ve birçok anıya yer verilmiş. geçmişle gelecek arasında kurulan kompanse bütünlüğü çok beğendim.

"sevgili görünmezler!
    şu lafı sık sık duymuşsunuzdur: “tanrım! bizim gençliğimizde bu kadar iyi imkânlar yoktu. biz o zamanlar derslerden kaç alacağız diye korkardık; sahilde yalın ayak yürümemize izin verilmezdi.” peki şunu duydunuz mu hiç: tanrım! ben çocukken bu kadar güzel oynamazdık. veya: ben küçükken böyle güzel hikâye kitapları yoktu. hayır. insan çocukken ne okur veya ne oynarsa, onu hem en güzel ve en iyisi olarak, hem de, çoğu zaman, hatalı da olsa, eşsiz bir şey olarak hatırlar.

walter benjamin gibi bir düşünürün karşısına radyoda program yapma, çocuklara, gençlere ve yetişkinlere ulaşma imkânı çıksaydı ne tür programlar yapardı? böyle bir dinleyici kitlesine nelerden söz ederdi? ve belki daha da önemlisi, söyleyeceklerini nasıl söylerdi?

benjamin, 1929-1933 arasında frankfurt ve berlin radyolarında 80’i aşkın yayın yaptı. bu programlarda sunduğu metinlerin önemli bir kısmının yer aldığı derlemede, eşitlikçi bir pedagoji anlayışıyla kaleme alınmış çok sayıda deneme, öykü ve radyo oyununun yanı sıra düşünürün yetişkinler için yaptığı programlarda sunduğu çeşitli edebiyat eleştirisi metinleri ve radyo hakkında yazdığı kimi yazılar da yer alıyor.

benjamin okurlarının yanı sıra eğitim, çocukluk, medya çalışmaları ve tiyatro gibi temalarla ilgilenenlerin de severek okuyacağına inanıyoruz."
  • kitabın kapağı da bir o kadar güzel. (bkz: walter benjamin) kitaplığına küçük bir tuğla daha...
hesabın var mı? giriş yap