şükela:  tümü | bugün
 • frekans spektrumunun bir kısmı. bu kısımda dalgalar cidden bildiğimiz dalga özelliği gösterir. uclarda ise sapıtırlar.
 • galaksinin geri kalanına varlıgımızı ispatlayacak dalgalardır bunlar.
  henuz 112 yıl önce yaymaya basladıgımız ilk radyo yayının ulastıgı alan o kadar kucuk ki, akıllı yasam formalarının bizi kesfetmeleri konusunda umudumuzu yitirmemeliyiz bence ^^

  http://i.dailymail.co.uk/…b000005dc-183_964x959.jpg
 • elektromanyetik dalga olduklarından kütleçekiminden etkilenirler.

  amk canlı yaşam formu bunun sayesinde bizi bulsa bile oturup sapmasını hesaplamazsa mal gibi kalkıp alfa sentör'e falan gider.
 • (bkz: radio waves)
 • birkaç istisna frekans aralığı dışında, dünya üzerinde kablosuz haberleşmenin mümkün olabildiği frekanslara sahip elektromanyetik dalgalardır. bunun sebebi atmosferin farklı tabakalarının belli frekanstaki dalgaları absorbe etmesidir. örneğin, iyonosfer kısa dalgaboylu ultraviyole ışınları, x-ışınlarını, gama ışınlarını, ozon tabakası uzun dalgaboylu ultraviyole ışınları engeller. ayrıca kızılötesi ışınların büyük bir kısmı da çok atomlu moleküller tarafından emilir ve bu moleküllerin titreşim hareketlerine sebep olurlar. radyo dalgaları ise atmosferde nerdeyse hiçbir dış etkiye maruz kalmadan iletilebilirler.
 • ufkunuz açılsın: ışıktır.

  telefon çekmiyor ya... işte o telefona o anda kuleden ışık ulaşmıyor.
 • 3khz ile 300ghz arasındaki frekanslardaki dalgalardır. 3khz dalga boyu 100km, 300ghz dalga boyu ise 1mm'dir.
 • efenim radyonuzu açmış, angara'nın bağlarını dinlerken bir anda yabancı radyo frekanslarından birine toslama olayını her birimiz bir kez bile olsa yaşamışızdır. tamam belki angara'nın bağlarını dinlerken olmamış olabilir ama sonuçta yabancı bir frekans sizin radyonuza burnunu sokmuştur muhtemelen.

  bahsettiğim dalgalar, geceleri stratosferin yoğunlaşmasından dolayı çok iyi yansır ve çok uzak mesafelere gidebilirler. gündüz vakitlerinde frekans karışması olayına pek şahit olmazsınız. tabii ki bu olayın gerçekleşebilmesi için, bulunduğunuz konumda gece olduğu gibi gelen dalganın çıkış noktasında da gece olması gerekir.

  tabii ki her dalga yapamaz bunu. frekans modülasyonu (fm) ile taşınan dalgalar olur genelde bunlar.
 • dünya dışından gelenleri tespit edilmiş. kimdir, necidir? çabuk bulmalılar.
 • kızılötesi ışınların önemli kullanış yerleri son yıllarda yaygınlaşmıştır. pek çok maddenin kimyasal analizi bu tür ışınların yardımıyla gerçekleştirilmektedir. özellikle ıı. dünya savaşı'nda yansıyıp gelen kızılötesi ışınların görünür hâle getirilmesiyle karanlıktaki cisimler fark edilmiştir. bu tür ışınların ısı etkisini kullanan fırınlar ve cilt hastalıkları tedavisinde kullanılan lambalar yapılmıştır. geliştirilen yeni hassas filmlerle ışık vermeden sıcak cisimlerin fotoğrafını çekmek mümkün olmaktadır. bu tür fotoğraflar gün ışığında olabildiği gibi karanlıkta da çekilebilir. özellikle askerî sahada kullanılması, gün geçtikçe artmaktadır.