*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • demokrat parti dp iktidarının son dönemlerinde muhalefetin ortaya attığı, iktidarın halk desteğini kaybettiğine dair görüşleri çürütme amacıyla devlet radyosundan yapılan yayınlarda iktidar desteklenmeye başlamıştır. "radyo gazetesi" isimli programda vatan cephesi'ne katılan ünlü işadamları, sanatçılar ve diğer insanların isimleri okunuyordu. listeyi uzatmak amacıyla, ölmüş kişilerin, bebek ve çocukların isimleriyle liste genişletiliyor; hatta spiker'in kendi uydurduğu isimler de ekleniyordu listelere. bu, durum halk arasında espriler ve fıkralara konu olmaya başlamıştı. bir çok şehirde "radyo dinlemeyenler cemiyeti" kurulduğu, radyolarını mühürletenler olduğu ve 35 milyonluk ülke nüfusunun demokrat parti sayesinde bir anda 70 milyona çıktığı konuşuluyordu.

  bu cemiyetin gerçekten kurulup kurulmadığı bir muammadır. ama efsanevi bir cemiyet olarak varolmuştur zaten.
  (bkz: partizanca neşriyatı dinlemeyenler cemiyeti)
 • 1984 itibarı ile köklerimi ayırdığım cemiyet. yöneticiler arasında büyük bilader filan olmasa, devam ederdim ama.
 • devlet radyosunun parti radyosuna dönüşmesi sebebiyle 1958'de kurulmuş dernek.

  http://www.gecmisgazete.com/…er_dernegi&icerik=5568
 • penguenlerin yeniden hatırlattığı, tam adı "radyo istasyonlarından ajans haberlerini ve partizanca neşriyatı dinlemeyenler derneği" olan sevgili kuruluş. 1958'de açılmış ve sadece bir gün açık kalabilmiştir.
  fotoğraflı gazete haberi burada
  ayrıntısı tam burada...
 • ne zaman trt'ye veya aa'ya ait bir yayına denk gelsem saygıyla andığım oluşum.
 • yılmaz özdil 16 mayıs 2015 tarihli yazısında bu derneği anlatmış. ilgili kısım:

  "o zamanlar televizyon yoktu. tek kanal radyo vardı. o da menderes'in borazanıydı. sabah açıyorsun, demokrat parti'yi pohpohluyor, akşam açıyorsun, demokrat parti'yi şakşaklıyordu. yalan haberler yayınlıyor, din-iman sömürüsü yapıyor, devamlı chp'ye küfrediyor, biat etmeyenleri dinsiz ilan ediyorlardı.
  *
  demokrat partili olmayan vatandaşlara gına gelmişti.
  “radyo istasyonlarından ajans haberlerini ve partizanca neşriyatı dinlemeyenler derneği” kuruldu.
  *
  genç okurlar ironi yaptığımı düşünüp, inanmakta güçlük çekecek ama… avukat bedri çalışkur, altınay onat aydınlı ve fehmi demirtaş isimli vatandaşlar tarafından resmen kuruldu.
  *
  basın toplantısı düzenlediler, “devletin radyosu gayesinden ayrıldı, partizanca neşriyatı şiar edindi, radyodan partizanlığın kaldırıldığı gün, derneği feshedeceğiz, üye kayıtlarına yarın başlıyoruz” dediler.
  *
  1 aralık 1958'de kurdular.
  2 aralık 1958'de kapatıldılar!
  *
  bir gün bile açık kalamadılar. derneğin merkezi, avukat bedri çalışkur'un galata'daki yazıhanesiydi, yazıhane mühürlendi. kapısına da, istanbul valisinin emriyle polis dikildi, giriş-çıkış yasaklandı. derneğin kurucuları savcılığa sevkedildi, haklarında dava açıldı.
  *
  istanbul valisi ethem yetkiner'in kapatma kararı, inadına “radyodan” okundu. “derneği kuran şahısların kasıt ve niyetleri, suç mahiyetinde görülerek, cumhuriyet müddeiumumiliğine tevdi olunmuştur, merkez telakki ettikleri yer, polis tarafından kapatılmak suretiyle menedilmiştir” denildi."
 • günümüzde tekrar açılması durumunda yüzbinlerce üyesi, milyonlarca sempatizmanı olacak dernek.

  yandaş medya taraflı, ilkesiz ve omurgasız haber anlayışı ile bu durumun oluşmasına neden olmuştur.
 • içinde "a" ve "t" harfleri barındıran hiçbir ajans'ı dinlemiyorum, iplemiyorum. tavsiye ederim.
 • türk televizyonlarında an itibari ile yapılan yayınlar;

  malum şahsın ve ait olduğu zümrenin türkiyeyi ve toplumu nasıl sikerttiğini masturbasyon eşliğinde haber yapan kanallar,

  önden üç kuluvellahu bir ehed allahu samet okuyup arkasından çinden 5 liraya getirdiği malı allahın izni ile müslümanlara satmaya çalışan tüccar kanalları,

  google görsellerden indirdiği yıldız takımları resimleri üzerine paintte fonsksiyon formülleri yapıştırıp kuran'ın muzilerinin anlatıldığı tok sesli stv spikerinin konuştuğu kanallar,

  bir kadının tek işlevinin erkeklerle olan ilişki olduğu ve bu çevrede gelişen olayların konuşulup üzerinde ciddi beyin fırtınaları ( masadaki çatalın çok ağır olması ) yapılan yayınlar,

  12 dakika 140p kemal sunal filmi verip arkasından zart diye enine boyuna 8 santim penis büyütücü ve yanında 2 koli kadın istek arttırıcı satan çağımızın çözümü kanallar,

  kısacası, yalancılar, dolandırıcılar, salaklar ve bilumum orospu çocuklarını içinde barındıran yapımlar, bunlara maruz kalanlara, maruz bırakılanlara yarım edin.

  çocuklar dikkat, bu yayınları izleyen ebeveynler mahvoluyor!!111birbir