şükela:  tümü | bugün
  • yaşlı olmak ile alâkası yok her zaman vardı radyo tiyatrosu.

şu avuç içi kadar radyolar vardı eskiden çok ucuza satılıyordu. düğmelerine basınca tak tak diye ses çıkıyordu. onlardan vardı bende.

bayılıyordum radyo tiyatrosu dinlemeye. kelimeleri, olayları ve kişileri anında hayal gücümüzle canlandırdığımızdan olsa gerek çok keyif veriyordu.

gece ayrı oluyordu sabahları ayrı. bazen rüyalarıma giriyordu dinlediğim oyun. dere varsa mesela, su sesi geliyordu. uzaklardan gelen köpek havlamaları falan. efsaneydi efsane.

yer sofrasına oturup yemek yiyorlardı. çatal bıçak sesleri, " bana da ayran doldurur musun? " diyen babanın sesinin ardından gelen bardağa ayran doldurma sesi falan... sofrada sanki ben de oturuyordum.

hey gidi hey.
  • birileri konuşurken ya da sesli bir şekilde kitap okurken uyumaya bayılırdım. her zaman ulaşamayacağım bir durum olduğunu anladığım dönemde radyo tiyatrosuyla denk geldim. 1940'lı yıllardan bu güne kadar gelmiş olan radyo tiyatrosunun edebi anlamda hala çok büyük bir yer kapladığını düşünüyorum.

saat kaç olursa olsun dinlerken uyumamak için savaş veriyorum. bir çok değerli kitabında okuması yapılmakla birlikle trt'nin bu konuda oldukça geniş bir arşivi var. her oyununda yıldız kenter'e bir daha hayran olduğumu da söylemeden geçemeyeceğim.

(bkz: https://www.radyotiyatrosu.net/palto/)

(bkz: https://www.radyotiyatrosu.net/visne-bahcesi/)
  • görüntü olmadığı için sık sık "nehrin bu tarafı da çok güzelmiş, epeydir geçmiyordum! hah! köprüye de gelmişim, eve az kaldı. o da ne?! bu seçimlerdeki rakibim john george değil mi? o da karşıdan köprüye doğru geliyor. durdu; galiba beni gördü! bak hele! elini cebine götürüyor..." benzeri sözler duyulan tiyatro çeşidi.
    iyidir, iyidir...
  • suç ve ceza;
    dostoyevski part1
    dostoyevski part2

beyaz geceler;
    dostoyevski

bir idam mahkumunun son günü;
    viktor hugo

faust;
    goethe

palto;
    gogol

bay walser'in kargaları;
    wolfgang hildesheimer

iki kişilikli adam;
    robert bloch

ceza sömürgesi;
    franz kafka
  • şimdiye kadar ki en geniş radyo tiyatrosu arşivi, tek bir internet sitesinde toplanmıştır, benim gibi çocukluğunda radyo tiyatrosuyla büyümüş kişiler için hazine gibi bir arşivi var...
  • bu kadar keyifli çok az şey bulunur.
    gece dalıp sabah işe yetişememe nedeni olur.
    dinleyiniz, dinlettiriniz.

tolstoy - geç kalan adalet
    dostoyevski - beyaz geceler
    gogol - kaybolan burun
    george orwell - hayvan çiftliği
    alexandre dumas - monte kristo kontu
    shakespeare - kral lear
  • orta yaş ve üstündekiler için nostalji, gözleri görmeyenler için sanata açılabilecek bir kapı.
  • - usta
    - ne var ismail
    - usta ne olacak bu harbin sonu?
    - iyi olacak
    - nasıl yani?
    - yemekli vagonda rakı içeceğiz.
    - biz mi?
    - biz.
    - ee, kömürü kim atacak, kim sürecek makineyi?
    - onu da biz.
    - alayı bırak usta. kim kazanacak?
    - biz.
    - usta, bir sualim daha var. şu gördüğün raylar dolanır mı bütün dünya yüzünü?
    - dolanır.
    - demek ki harp olmasa ama yalnız harp değil, hudutlarda sorgu sual sorulmasa, rayların üstüne saldık mı makineyi dünyanın bir ucundan öbür ucuna varır.
    - deniz dedi mi durur.
    - gemilere binersin
    - tayyare daha iyi
    - ben tayyareye binemem usta, anamın vasiyeti var.
    - tayyareye binme diye mi?
    - hayır, karıncayı bile incitme diye.
    - sen ne hafızın oğlusuun. zararı yok ulan yine de bineriz tayyareye. adam öldürmek için değil, gökyüzünde püfür püfür sefa sürmek için. şimdi sen hele ateşi bi süngüle.

mazlum çimen > feryadı isyanım > 09 - radyo tiyatrosu

oynayanlar:
    usta: savaş dinçel
    çırak: mustafa alabora
  • eski trt yapımlarının eline su dökecek yapım görmediğim gece hikayelerim. en beğendiklerimin başında da viterbolu genç kızlar gelır. haldun taner' in radyoya uyarladığı dostoyevski' nin mükemmel seslendirilmiş timsah adlı eseri, bir ispanyol komedi klasiği "sarraf zaragetta" da bulunabilir.

güneyde tatil, bay walser'in kargaları, zabeth, mutluluk evi oyunlarını da ayrıca tavsiye ederim.