şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: gece treni)

  https://www.youtube.com/watch?v=e-xx7dabv2m

  oyuncular arasında yok yok..
 • çok yetenekli ve sevilen tiyatrocuların yer alması en çok hoşuma giden kısmı. bazı oyunlarda içki ve sigara karşıtı repliklerin zorla araya sıkıştırıldığı, 1980ler türk filmi tarzı içki içen, bara giden kadın kötüdür alt mesajı verilse de dinlemesi çok keyifli.
  bunun bir de sesli kitap uygulamasi var ve sanırım onu daha çok seviyorum. burda da yine güzel türkcesi ve insanın ruhunu dinlendiren sesleriyle birçok ünlü tiyatro sanatçısı ünlü eserleri okumaktadırlar. umuyorum ki nazım hikmet , aziz nesin, özdemir asaf eserleri daha çok yer bulacak burada.
 • pek çoğu bugün aramızda olmayan değerli oyuncuların rol aldığı radyo oyunlarının bugün iyi değerlendirilmediklerini düşünüyorum. bunlar sinemamız ve televizyon için büyük bir kaynak oluşturuyor. "nasıl?" diyeceksiniz, hemen açıklayayım:

  bugün nasıl bir sinema filmi anlatımla radyoda yayımlanabiliyorsa;* arşivlerdeki radyo oyunları da film haline getirilip televizyonda veya sinemada gösterilebilir.

  bu önemli, çünkü şu an yaşadığımız kuşak radyo tiyatrosu dinlemiyor. geçmişin büyük radyo oyunlarını dinleyebilmesi için bu oyunların mutlaka görüntülenmesi lazım.

  uzman değilim ama bunun bence 3 yolu var:

  1. animasyon; radyo oyununa uygun görüntülerin çizgi filmler gibi yaratılıp, canlandırılması.

  2. donuk resim veya fotoğrafların çeşitli görüntü efektlerleriyle hareketlendirilerek film haline getirilmesi.
  (buna da animasyon diyorlar galiba. bence en iyi seçenek bu. yani 2.si)

  3. oyuncuların kamera önünde, radyo oyunundan sufle alarak * oyunu canlandırması. tıpkı daha sonra seslendirilecek bir filmi çeker gibi.

  dilerim birileri el atar da bu oyunları yeni nesillerle birlikte hem izleyip hem de dinleyebiliriz.
 • araba kullanırken denk geldikçe dinlediğim, dinlerken keyif aldığım olay.
 • (bkz: #59543025)
 • insana dinlerken ciddi anlamda huzur veren kayıtlar.
  kıymeti bilinip, unutulmaya terkedilmemesi gereken bu kültüre sahip çıkılmalı.
 • en çok rahmetli mümtaz sevinç'i dinlemekten hoşlandığım, çok değerli oyunlar.

  ameliyat olup 1 hafta otel odasına hapsolduğumda can dostum olmayı başardı bu değerli eserler. bundan sonra çok daha fazla zaman ayıracağım.
 • zeki alasya ve metin akpınar'ın oynadığı dostoyevski'nin timsah adlı oyunu çok çok güzel bir örneğidir.
  https://m.youtube.com/watch?v=tsgwzerxxzk
 • herkes sevmiyor maalesef de bence çok zevkli çok keyifli.
  televizyona oranla hayal gücünü daha fazla çalıştırdığı için beyni daha geliştirdiği söylenebilir.
  (açtım, bir komiser geldi"yi dinliyorum. suna pekuysal var, nedret güvenç var, var da var)
 • benim gözümde her zaman adeta uluslararası açık genelev olan aksaray'ın göbeğinde dün gece saat 2'ye doğru bir taksiye bindim ve 45-50 yaşlarında bir abi dışarıdaki türlü sakilliğe, aksaray'ın bütün o pisliğine, karmaşasına, polisler, insanların sesleri, mekanların gürültülerine, yetmiş milletten manyak manyak insanın garipliklerine rağmen taksisinde güzel güzel oturmuş radyo tiyatrosu dinliyordu. o kadar şaşırdım ki adam sanki savaşın ortasında kütüphaneye giden bir asker gibi, kıyamet kopmak üzereyken tango yapan biri gibi geldi gözüme. hikaye de öyle güzeldi ki abinin yolu uzatıp bana geçirmesine bile ses edemedim. canı sağolsun. türkiye'nin en kültürlü taksicisi olabilir adam sonuçta.