şükela:  tümü | bugün soru sor
  • - yanlış bahaaar, yanlış insan, tutunmak imkansız bıktııım / 104.3 umut radyo/ yamalı sevdalaardaaan!
  • 80'li nesil işte. radyo çalarken parmaklar devamlı müzik setinin bazı tuşlarında hazır beklerdi. sevilen şarkı çıkınca hemen kayıt tuşuna basılırdı. bu işlem bazen boş kasetlerle yapılır boş kaset yoksa sikindirik kasetlerin üzerine çekim yapılırdı. bu çekim esnasında yavşak radyocu konuşmaya başlayınca ya da şarkının ortasında radyonun ismi anons edilince küfür edilirdi. ayrıca kasetlerin üstüne pamuk filan tıkanıyordu. yoksa kayıt etmiyordu. o zamanlar youtube neyin yoktu. çok zor şartlar altında müzik dinliyorduk. sevdiğimiz şarkı çıksın da kaydedelim diye bekleyip dururduk.
  • çift kasetçalarlı müzik setine tanrı muamelesi yapan nesildir.
  • hazırlıkta verilen ingilizce eğitim kasetlerini verimli kullanan nesildir.

(bkz: project)
  • emek vermiş, bu uğurda nice dayaklar yemiş efsane nesildir.
    ayrıca tarihin ilk troll neslidir efendim.
    şöyle ki;

babaanne/anneannenin türkiye gazetesinden beleşe aldığı ilahi kasetleri alınır,radyoda çıkan sevilen şarkı üzerine çekilir.
    bir kaç gün sonra ilahi dinlemek isteyen sevgili ninemiz, tarkan'dan dön bebeğim eşlinde tespihi elinde kalakalır...

güzel günlerdi be sözlük.
  • turuncuya kaçan record tuşunun değerini ve tehlikesini bilen nesildir.
  • yavuz aydar'ın sesini de ister istemez o kasetlere çekmiş nesildir.

o zamanlar çok sinir olurdum. ya bi sus be adam net bir kayıt alalım vs... ama şimdi sesleri bombozuk çıkabilen o eski program kasetlerini dinliyorum da, yavuz aydar'ın parça girişlerinde ve çıkışlarındaki parçayla ilgili bilgi veren seslerini duydukça yüzümde tatlı bir tebessüm oluşuyor...

ne günlerdi yahu... kaset çaların kayıt etme fonksiyonu varsa, bu feci havalı bir durumdu ayrıca:)

rec. rew. play. fw. pause... hahaha
  • boş kaset bulamayıp ordan burdan bulduğu kasetlerin üzerine çekim yaptığı için the cranberries in ardından kibariye'ye maruz kalmış nesil de olabilir pek tabi.
  • bon jovi'nin sesinin arasında anne sesini duymaya aşina nesildir.

- it's my lifee it's now or never
    rocka rolla kapıya baksana
    üf anne ya
    i ain't gonna live foreveer

not: metallica ve megadeth ile de düetlerimiz mevcuttur.
  • dev gibi sony marka bir walkman ile dinlenirdi o şarkılar pilin ömrü yettiği kadar, ses ağırlaşıp, heceler ağdalaşıncaya kadar.

sonra piller çıkarılıp, sokaktaki bir abiden öğrenildiği şekilde biraz ezilip, buzdolabına koyulur, yöntemin çalıştığından şüphe edilmez.. daha önce bu yolla hazırlanan yedek piller ile bir şarkı daha dinlenir yarısına kadar.. sonra, boş ile daha boş piller birbirine karıştırılır.. her bir ele birer pil alınıp ağırlığı karşılaştırılarak hangisinin daha boş olduğu tayin edilmeye çalışılır. iyi ki de eğitim sistemimiz berbatmış da okuyabilmişim, yoksa bu zeka ile fazla uzaklaşamazdım çocukluğumdan..

bir de radyocunun söyledikleri ve "bilmem ne fm" anonsları da şarkının bir parçası gibi kabul edilirdi zamanla, bir süre sonra şarkının orijinal hali dinlendiğinde eksik gelirdi.. hey gidi.