şükela:  tümü | bugün
  • gerceklestirildiginde heyecanli radyo spikerleri sayesinde macin tamaminin takimlardan birinin altipasi icerisinde gectigini dusunduren eylemdir. (bkz: top bir o kalede bir bu kalede sayın dinleyiciler)
  • bir dönem am* bandından trt radyosundan dinleniyorsa bol bol seyidoğlu ve hacıoğlu reklamı duymanıza neden olacak eylemdi.
  • radyatörden maç dinlemekten farklıdır (serbest çağrışım mı oldu ne?) bir de, televizyondan maç dinlerken yayındaki teknik arıza nedeniyle sadece stadı tepeden ve uzak açıyla çeken kameranın çalışması, hatta onun da zaman zaman çalışmaması durumunda spikerin "evet sevgili seyirciler radyo anlatımına geçiyorum" diyerek maçı televizyondan radyo anlatımı ile dinlemek vardır ki, bilenler bilir, çok güzeldir.(evet çok güzel oldu)
  • küçükken kız olmanın dezavantajıyla kuş gibi evde oturup yaptığım eylem. hadi normal maçları geçtim de derbi maçı olduğu zaman en çok koyardı bana. derbiden haftalar önce başlardım babama yalvarmaya götür yeaa nolcak baba kahvede izlerim ben diye fakat babam napsın seksen tane küfreden adamın içine götürmüyodu beni tabi. televizyonun olmadığı odaya gidip dikkat dağıtcak bişeyler olmadan yapardım bi de ben bunu. sanki önemli pozisyonları kaçırıcakmışım gibi. çocuk aklı işte. neyse öyle ya da böyle haberim olurdu maçtan. rakip takımı tutan arkadaşlarımın ağzına ağzına vurucak şeyler az öğrenmedim spikerlerden. teşekkürler trt.
  • takım oyuncularının adları ezberlenememişse, hangi takım şut çekiyor, kim ofsayt'a düşmüş, yav kime çıktı bu kart şimdi, lan lan biz mi yedik golü, en birinci kim diye kasım kasım kastıran olaydır.
  • (bkz: live is life)
  • bazı futbol sahası terimlerini iyi bilmek ve zihne iyi yerleştirmek daha konforlu bir maç dinletisi için önemlidir. örneğin, "kendi yarı sahasının ortaları", "boğaza bakan taraf", "cezasahasının önündeki yarım daire" gibi alan açıklamaları dendiği anda akla gelmeli, olay kafada öyle şekillenmelidir.
  • hayal edip osbir çekmeye benzer.