şükela:  tümü | bugün soru sor
  • geçen hafta geçirdiğim harika operasyon. resmen hayatımı değiştirdi diyebilirim. bildiğin burun etini küçültüyorlar ve gerçekten insanın hayatı değişiyor. yıllar sonra oksijen nedir anlamış bulunmaktayım. sabahları rahat kalkıyorum. bütün gün o yaşadığım yorgunluk, halsizlik ve isteksizlik ve inanılmaz baş ağrısı artık yok. ve eskiden 8 saatten az uyuduğumda uykusuzluk problemi yaşardım ve şu an abartısız 4-5 saat yetiyor.

operasyona gelince, zaten lokal anestezi yapılıyor hiçbir şey hissetmiyorsunuz. süre olarak 10 dakikayı da geçmiyor. ilk gün burunda biraz ağrı hissediyorsunuz, sonraki birkaç gün de kabuklanma oluyor, burnunuz tıkalı oluyor ve başka da bir ayrıntı yok.
  • genel anestezi ile olduğum burun operasyonu. hala nefes aldığım söylenemez ama bu sefer burun deliklerime beton atılmış gibi bir durum yok. temizledikten sonra düzeliyor.

bende bahsedildiği gibi ağrı, sızı yoktu. genel anestezi olduğundan hiçbir şey anlamadım da. sadece arada sırada sızlıyordu, o da geçti birkaç günde.

burun etiniz/kıkırdağınız nefes almanızı engelliyorsa gidip yaptırın bunu valla. nefes almamakla uğraşılmıyor.

edit: kötü tarafı; tekrarlaması.
    edit 2: tekrarlamamış, radyofrekansla küçültülen konkalar hala küçük olarak duruyor. sıkıntı bende kemik eğriliği olmasıymış. o kemik düzeltilmedikçe, kötünün iyisi olarak geçiniyoruz. yine de ilk halimden çok daha iyiyim.
  • yaklasik 20 dakika once oldugum operasyoncuk. devlet hastanesinde gayet basit ve hizli bir sekilde gerceklesti. daha once birkac kez cerrahi operasyon gecirmis biri olarak buna operasyon demek agir olur acikcasi.

radyofrekans operasyonu ameliyat odasinda degil eger gerekli cihaz varsa muayenehanede bile gerceklestirilecek kadar basit bir islem. doktorum lokal anestezi icin igne kullanmayi tercih etmedigini soyledi. burun deliklerime iki tane anestezili pamuk koyup iki dakika beklettikten sonra burnum uyusmustu. hicbir rahatsizligi yok. islem ise her bir delige ucer kez cok kisa sureli yuksek derecede isi verilerek maksimum bes dakika icerisinde bitiyor. hafif igne batmis gibi bir yanma hissi geliyor ama katlanilamayacak bir sey degil. anestezi dahil tum islem maksimum 10 dakikada bitiyor ve evinize gidiyorsunuz.

su an herhangi bir rahatsizligim, agrim yok. sadece burnum akiyor. ogle arasinda yaptirip isinize donebileceginiz kadar basit bir islem. hic strese girmeye degecek bir islem degil, gidin yaptirin ve rahat nefes alma umudunuzu devam ettirin. sorular icin yesillendirebilirsiniz.

edit: sürekli sorular geliyor şu anki durum nedir diye. açıkçası başta daha iyi gibiydi faka sonrasında pek bir değişiklik göremedim.
  • benlerin* herhangi bir rf cihazı ile dermatoskopi yapılmadan yok edilmesi, ölümle sonuçlanabilecek tıbbi bir hatadır.

o yüzden sakın ve sakın benlerinizi bu ve buna benzer (örn: q switch laser) bir aletle yok etmek isterseniz iki kez değil, iki yüz kez düşünün.